Strona główna > Historia > Tak miała wyglądać Polska?

Tak miała wyglądać Polska?


Dwadzieścia siedem lat temu został zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko.

Obecnie tyle się mówi o oddzieleniu państwa od Kościoła, o postawie księży. Ciekawe, czy on przejąłby się tym, czy robiłby dalej swoje? Czy za taką Polskę „wojujących” palikociąt zginął on i inni księża – Niedzielak, Suchowolec, Zych? Czy po to by być teraz wykpiwanym pomagał nam zdobywać wolność papież Polak? Co powiedzieliby na postawę wielu wiernych niezłomni prymasi – Hlond i Wyszyński? Wreszcie, czy o taką Polskę walczył u boku powstańców nie jeden ksiądz? Czy im też powinno się powiedzieć, że niepotrzebnie wtrącali się do spraw państwa?

Krótką pamięć mają ci, którym teraz przeszkadzają krzyże, bo to właśnie Kościół w latach komuny, a wcześniej w czasie rozbiorów i okupacji był ostoją Polskości. Pamiętamy jeszcze porywające Msze za Ojczyznę, gdzie każdy obecny choć przez chwile czuł się wolnym.

Warto pamiętać, że duchowieństwo, członkowie zakonów i zwykli wyznawcy to też obywatele tego kraju. Jeśli się tyle mówi o tolerancji, to może warto się zastanowić, że tez maja swoje prawa i mogą, a nawet powinni ich dochodzić. W Boga wierzy się nie tylko w świątyni, ale dwadzieścia cztery godzina na dobę, więc nie ma co spychać katolików i krzyżem do kruchty.

Adam Mickiewicz pisał „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem – Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.
Nasi chrześcijańscy przodkowie budowali potęgę Polski. Z „Bogurodzicą” na ustach zaczynano walkę m.in. pod Grunwaldem.
Nasz wieszcz opracował też pisma Jakuba Bohme, który napisał inne, ważne słowa na ten temat:
„Mówisz: Niech sobie ludzie nie kochają Boga,
Byle im była cnota i Ojczyzna droga.
Głupiec mówi: Niech sobie źródło wyschnie w górach,
Byleby mi płynęła woda w miejskich rurach.” 

Na koniec jeszcze kilka słów z ostatnich rozważań różańcowych ks. Jerzego, które są uzasadnieniem jego działań, ale także powinny dać do myślenia zwolennikom „nowych” zmian, których dziwi nieprzejednana postawa wierzących.
„Zwyciężać zło dobrem, to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda, podobnie jak sprawiedliwość, łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd i prawda musi kosztować. Prawda zawsze ludzi jednoczy i zespala. Obowiązkiem chrześcijanina jest stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci, tylko plewy nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić.
Aby zwyciężać zło dobrem, trzeba troszczyć się o cnotę męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu. Chrześcijanin musi pamiętać, że bać się trzeba tylko zdrady Chrystusa za parę srebrników jałowego spokoju. Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko samo potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewolenia, nienawiści, przemocy, ale sam musi być prawdziwym świadkiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości.”

(Rozważania różańcowe Bydgoszcz, 19 października 1984 r. wg: M. Kindziuk „Świadek prawdy” s.403)

Reklamy
 1. tojad
  Luty 16, 2012 o 8:23 pm

  Nie wiem co napisać..

  • Luty 16, 2012 o 9:04 pm

   Czasami lepiej jest przemilczeć pewne sprawy i zrobić rachunek sumienia. Artykuł nawołuje wszystkich Polaków do opamiętania się i podania sobie rąk. w jedności siła w jedności moc! 🙂

 2. Jawor
  Luty 16, 2012 o 9:58 pm

  To nie o takim państwie nauczał ś.p. ks.Jerzy Popiełuszko.Trzeba wiedzieć, że państwo to wypłaca mordercom ks. Jerzego wysokie emerytury w kwotach od 5000 do 6200zł. Jednocześnie państwo to wypłaca sędziwej już mamie ks. Jerzego trochę ponad 600zł emerytury.Te dane dają pogląd na to, jakimi wartościami kieruje się to państwo i na to, kto w nim faktycznie sprawuje władzę.

 3. Misiekpancerny
  Luty 17, 2012 o 7:05 pm

  Cudny tekst,spłakałem się jak bóbr zwłaszcza na wspomnienie księży patriotów w czasie zaborów,jakoś autor zapomniał wspomnieć że to nasza hierarchia kościelna biskupi: Józef Kossakowski [który został powieszony,jako jedyny niestety bo reszta zwiała], Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji,rączka w rączkę z carycą Katarzyną II i przy błogosławieństwie papieża Piusa VI właśnie do tych rozbiorów doprowadziła.Szanowny autor pisząc ten pean zapomniał dodać o tzw.”księżach patriotach”,którzy ochoczo współpracowali z komuną i to w czasach stalinowskich,zapomniał napisać,że wedle ostrożnych szacunków 60% biskupów polskich to TW bezpieki,a jedynemu poszukiwaczowi prawdy na ten temat ks.Isakiewiczowi-Zaleskiemu skutecznie zakneblowano usta,zapomniał tez dodać,ze owych trzech męczenników z bł.Popiełuszką na czele nie miało wiele wspólnego z nauczaniem duchowym,ale byli stricte działaczami politycznymi o zabarwieniu rewolucyjnym i z całym szacunkiem,dobrze wiedzieli w jaką grę grają.Odcięcie państwa od kościoła jest koniecznością,KK w obecnej postaci dawno utracił duchowość,a stał się biznesową instytucja nastawioną na pomnażanie dóbr doczesnych,tysiącami macek ssącą budżet państwa,nie dająca nic w zamian,poza dalszymi roszczeniami.Według najnowszego spisu przeprowadzonego przez sam kościół aktywny udział w życiu religijnym [raz w tygodniu chodzi na mszę] bierze udział 42% Polaków ogólnie w miastach jest to ok.20%,nastąpił odwrót ludzi od kościoła w formie prezentowanej w Polsce czyli ludyczno-obrzędowego i to lotem koszącym,jeśli KK się szybko nie zreformuje,to po prostu zbankrutuje.

  • mediator
   Luty 18, 2012 o 4:31 am

   Dzisiaj też niektórzy z hasłami patriotyzmu i miłości do kraju,starają się uszczknąć jak największy
   kawał tego patriotycznego dobra -( vide,jeden wielki patriota z Torunia).Ale tak było zawsze,
   i choć z pewnością jest i u nas wielu naprawdę porządnych ludzi(czyt. patriotów),ale zawsze
   na pierwszy plan wybijają się ci,którzy najgłośniej krzyczą o umiłowaniu kraju.

 4. koszmarek
  Luty 18, 2012 o 8:26 am

  no i co się zmieniło!!!nadal mamy szczujących Natanków czy innych geotermów.Nadal nic sobie nie robią tzw kochający xięzula z Polskiego Prawodawstwa,które używają wyłącznie dla swoich zachcianek.A ci którzy są z tzw ludem są zamykani w swoich skrytkach przy klasztorach,a Państwo Polskie jest bezradne na wybryki czarnej mafii.pozdr.Nie piszę więcej bo nie wiadomo jak zachowuje się w xami cenzor wszędobylski który stoi wszędzie na straży tzw „dobrych obyczajów”aby tylko nie urazić jedynie słusznej mafii rządzącej Polską z Watykańskiego stolca starego gnoma

  • Luty 18, 2012 o 3:00 pm

   Cenzor nie zabrania wolności słowa! Portal ten powstał z myślą udostępnienia platformy dyskusyjnej dla wszystkich. Jeżeli Wasze wpisy nie naruszają zasad netykiety, będą one bez ograniczeń publikowane tu na forum. 🙂

   • ewaceha
    Luty 19, 2012 o 10:22 am

    Wszystko oki doki ale czy te kody,znaczy się cyferki mogą być ciut ciemniejsze bo dla moich oczu to gehenna jest 😥

 5. ASTRAJA
  Kwiecień 22, 2012 o 9:24 pm

  Tylko pod tym krzyżem
  tylko pod tym znakiem…

  Przed wiekami, przed wiekami postawili Go
  ojcowie,
  Aby strzegł ziemi naszej przed wrogiem.
  Chociaż tyle, tyle czasu już minęło na tej ziemi,
  Krzyż ten stoi i króluje między swymi.
  Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
  Polska będzie Polską, a Polak Polakiem.
  Ciągle wojny, wojny, wojny, ciągle burze wokół nas.
  Krzyż nie zdradził swej Ojczyzny, nie opuścił nas.
  Poszedł z nami do niewoli i na szafot z nami szedł,
  Bronił każdej ludzkiej duszy i w nas wiary strzegł.
  Krzyż, Ojczyzna – dla nas jedno, jedno imię dla nas ma,
  Więc będziemy strzegli tego, aby trwał.
  Aby żadna obca ręka, żadna siła wroga nam
  Nie wyrwała tego Krzyża spośród nas.
  Tylko pod tym Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
  Polska będzie Polską, a Polak Polakiem.
  Niech stoi na rozdrożach, niech wskazuje
  drogę nam,
  Byśmy doszli nią do Boga, do nieba bram.
  Niechaj będzie w naszych domach,
  w miejscach pracy, w szkołach też,
  Byśmy zawsze pamiętali, że On z nami jest.

  Adam Mickiewicz

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: