Strona główna > Polityka, Wiadomości > Kompromitacja Kongresu Polonii Amerykańskiej

Kompromitacja Kongresu Polonii Amerykańskiej


Władze Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress), organizacji skupiającej część Polonii w USA, wydały oświadczenie, w którym podkreślają swoje „neutralne” stanowisko w sprawach wyjaśniania katastrofy smoleńskiej i nieprzyznania miejsca na cyfrowym multipleksie dla Telewizji Trwam. Niepodległościowe środowiska polonijne, w tym klub „Gazety Polskiej” w Chicago, zapowiadają już protest.

Oświadczenie – co charakterystyczne: tylko w języku angielskim – zostało zamieszczone wczoraj na stronie internetowej Kongresu.

W komunikacie czytamy m.in.:

W ostatnich tygodniach niektóre osoby poprosiły Kongres Polonii Amerykańskiej o zajęcie stanowiska w sprawach bliskich ich sercu. […] Sprawa strasznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku, która pochłonęła życie tak wielu ludzi, nadal jest bliska wielu osobom, a wiele teorii dotyczących przyczyn ​​tragedii pozostaje tematem żywych dyskusji ciągnących się od czasu katastrofy. Stanowisko Kongresu Polonii Amerykańskiej (PAC) na temat kwestii związanych z katastrofą w Smoleńsku prezydent zostało omówione na posiedzeniu Rady Dyrektorów PAC w październiku 2011 r., kiedy liczne dyskusje doprowadziły do wydania ​​zalecenia, że ​​PAC nie powinien bezpośrednio lub pośrednio angażować się w tę sprawę. Kongres Polonii Amerykańskiej zachowuje bezstronność w tej sprawie. Podobnie neutralne stanowisko Kongres Polonii Amerykańskiej zajmuje w sprawach dotyczących wniosku fundacji Lux Veritatis o prawo do nadawania cyfrowego w Polsce.

Trudno nie zauważyć, że oświadczenie Kongresu nastąpiło tuż po wizycie w USA i Kanadzie Antoniego Macierewicza – przewodniczącego sejmowego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Polityk PiS został entuzjastycznie przyjęty przez Polonię, co z pewnością musiało zaniepokoić przedstawicieli rządu RP w Stanach Zjednoczonych i inne osoby, żywo zainteresowane w utrwalaniu rosyjskiej wersji wydarzeń. Niestety – okazało się, że wśród tych ostatnich znalazły się osoby zasiadające we władzach najważniejszej amerykańskiej organizacji polonijnej.

Reklamy
 1. mediator
  Luty 18, 2012 o 9:29 am

  I bardzo dobrze,że nie chcą dać się wciągnąć w awanturę.Macierewicz (z pełnym uszanowaniem),został
  entuzjastycznie przyjęty przez Polonię! Może jednak nie przez całą jeśli PAC wydaje takie oświadczenie.
  A mój szwagier w Chicago,nawet nie chce słyszeć o PiSie czy Macierewiczu.I wcale nie jest odosobniony
  A z drugiej strony – już myślałem,że temat Smoleńska tu nie dotrze 😦 :

  • Luty 18, 2012 o 2:49 pm

   Witaj, moim zdaniem my Polacy mamy prawo do prawdy. Masz inne zdanie na ten temat, ja mam inne, ale to nie eliminuje żadnego z nas jako Polaka,jako patriotę. Zapamiętaj, prawda jest często trudna i niewygodna a antypatie do pewnych grup nie zwalniają nas z obowiązku szukania jej. Historia powinna nas pewnych rzeczy nauczyć, już nieraz serwowano nam różne „prawdy” a szukających jej wyśmiewano i wysyłano do psychiatryka. Po latach okazało się, że ci „psychiczni” mieli jednak rację. Zmęczenie tematem to są stare metody zniechęcające ludzi do szukania jej. Dajmy więc ludziom spokój, historia oceni ich wszystkich i ich działania sprawiedliwie. Pozdrawiam 😉

 2. martynaC
  Luty 18, 2012 o 11:44 pm

  Pod hasłem obrony wolnych mediów kilka tysięcy osób manifestowało w sobotę w Warszawie przeciwko niezapewnieniu telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym. Demonstranci przeszli spod Sejmu przed Pałac Prezydencki, gdzie odbył się wiec.

  Manifestacja w obronie Wolnych Mediów w tym telewizji Trwam, zgromadził prawdziwe tłumy. Uczestnicy demonstracji sprzed Sejmu przeszli Alejami Jerozolimskimi, ulicami Marszałkowską i Królewską na Krakowskie Przedmieście przed Pałac Prezydencki, gdzie odbyła się główna część manifestacji. Marsz zorganizowali Solidarni2010 i poznański Klub „Gazety Polskiej”. Pełna relacja z manifestacji już wkrótce.

 3. mediator
  Luty 19, 2012 o 1:01 pm

  Oczywiście!Nikomu nie odmawiam prawa do widzenia rzeczy tak jak chce je widzieć.
  Nigdy też nie przyszło by mi do głowy,kogoś za jego poglądy poniżać.Tak samo,jak ja wyrażam swoje,tak każdy ma prawo wyrazić swoje,byle nie w konflikcie z dobrym wychowaniem i w ogóle
  kulturą.Przecież po to sprzeciwialiśmy się ACTA,żeby bez skrępowania wyrażać swoje mysli.
  Pozdrowionka 🙂

  • Luty 19, 2012 o 1:04 pm

   Cieszę się, że zgadzamy się w tym punkcie. Pozdrawiam 😀

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: