Strona główna > Wiadomości > Bruksela zablokowała 300 mln euro dla Polski

Bruksela zablokowała 300 mln euro dla Polski


Komisja Europejska wstrzymała wypłatę dla Polski prawie 312 mln euro z programu regionalnego Innowacyjna Gospodarka. Powodem są błędy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.Informację o tym, że doszło do blokady prawie 312 mln euro potwierdził DGP rzecznik Komisji Europejskiej Ton van Lierop. W tym tygodniu oficjalny list na ten temat dostał ambasador Polski przy UE.
Poważne uchybienia

Jak wyjaśnił, KE wykryła poważne uchybienia w funkcjonowaniu systemu zarządzania programem oraz jego kontroli. Unijne regulacje dopuszczają bowiem maksymalnie 2 proc. uchybień przy wnioskach o pieniądze z programu Innowacyjna Gospodarka. Tymczasem w polskich jest prawie dwa razy więcej: 3,7 proc. To skutek wadliwie przeprowadzonych zamówień publicznych. Powinny być realizowane na drodze otwartych przetargów, a zdarza się, że są wykonywane z wolnej ręki.
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska nie skomentowała decyzji KE (sam pakiet Innowacyjna Gospodarka podlega wiceminister Iwonie Wendel). Choć to jej resort powinien skorygować ewentualne nieprawidłowości we wnioskach przygotowanych przez beneficjentów.

 Jeżeli Polacy zagłosują na PiS, to negocjować będzie Antoni Macierewicz,… czytaj więcej    „To my wyrwiemy 300 mld”, nie PiS –

Wiadomo, że Polska ma teraz trzy miesiące na wyjaśnienie tych błędów i ich naprawienie. Tyle, że może być z tym problem. Ponieważ w niektórych przypadkach trzeba od nowa przeprowadzić procedurę zamówień publicznych, które przecież zostały już rozstrzygnięte.

Do czasu wyjaśnienia wątpliwości Bruksela nie będzie przyjmować nowych wniosków w ramach programu Innowacyjna Gospodarka. Dla Polski oznacza to, iż jeśli w ustalonym terminie nie naprawi błędów, płatności zostaną zamrożone na wiele miesięcy.

Byłby to poważny problem dla budżetu państwa. Beneficjenci programu: samorządy, przedsiębiorstwa badawcze, instytuty naukowe otrzymały od rządu już bowiem zwrot pieniędzy wyłożonych na realizację programu.

Reklamy
 1. pyra
  Luty 23, 2012 o 4:18 pm

  😛

 2. Luty 23, 2012 o 9:47 pm

  Co by tu jeszcze spierniczyć, Platformo ❓

  • johohanan
   Marzec 17, 2012 o 3:01 pm

   Jak napisała wczoraj „Rzeczpospolita”. rząd Tuska utajnił przed ministrami i posłami elementy podpisanego z UE paktu fiskalnego.Premier, podpisując „tajne protokoły” złamał prawo.Chodzi o uzgodnienia dotyczące procedur przed Trybunałem w Strasburgu w sprawie państw, które naruszyły reguły paktu.Posłowie PiS nie dowierzają premierowi. Domagają się od niego wyjaśnień, najlepiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

   http://wyborcza.pl/1,75478,11361405,PiS__rzad_ma_tajne_protokoly.html

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: