Strona główna > Polityka > Rząd zalicza wpadkę za wpadką. Która największa?

Rząd zalicza wpadkę za wpadką. Która największa?


Platforma Obywatelska i rząd traci zwolenników – wynika z najnowszego sondażu CBOS. Obecnie opinie o gabinecie Donalda Tuska, uwzględniając cały okres sprawowania władzy, są najgorsze z dotychczasowych .CBOS zapytał także Polaków o osiągnięcia lub niepowodzenia rządu.Ponad połowa ankietowanych ocenia, że utworzony po jesiennym zwycięstwie wyborczym rząd Donalda Tuska rządzi gorzej, niż tego oczekiwali (55%). Nieco ponad jedna trzecia badanych (36%) jest zdania, że aktualny gabinet radzi sobie w rządzeniu mniej więcej tak jak można się było spodziewać. Pozytywnie zaskoczonych praktycznie nie ma (2%).

Tak źle nie było z Platformą od momentu wygrania wyborów w 2007 r.! 100 dni drugiego rządu Tuska to pasmo porażek i błędów oraz pikujące sondaże. Ostatnie trzy miesiące obfitowały w niepowodzenia. W sondażach traci jednak nie tylko PO, ale także premier, który od lat był głównym atutem Platformy. Mówiło się nawet o nim ”teflonowy”, bo nic nie było w stanie mu zaszkodzić. Te czasy to już jednak przeszłość. Teraz premier przeżywa najgorszy czas od chwili przejęcia przez niego władzy. Co i rusz pakuje się w coraz poważniejsze kłopoty, bo odbijają się na nim wszystkie wpadki ministrów.

17 listopada 2011 r. premier przedstawił skład nowego gabinetu. – To rząd zderzaków na trudne czasy – mówił. Znalazło się w nim ledwie pięcioro ministrów, którzy towarzyszyli mu w poprzedniej kadencji. „Dobierając zmienników, nie przejmował się zbytnio kryterium kompetencji. Konstruował rząd tak, aby osłabić zbyt wpływowych polityków PO i rozbić taktyczne sojusze wewnątrz partii” – oceniali Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz w „Newsweeku”.

Nowi ministrowie nie musieli być silnymi osobowościami, nie musieli nawet znać się na swoich działkach. Wręcz przeciwnie. Najważniejsze było, by każdy z ministrów był na tyle słaby politycznie, żeby nie zagrozić Tuskowi w przyszłości. Problem w tym, że wielu okazało się tak słabych, że oznaczało to kłopoty dla premiera.

18 listopada 2011 r. Donald Tusk wygłosił w sejmie godzinne expose, które było jak grom z jasnego nieba – zaskoczyło wszystkich. Nikt nie sądził, że po czterech latach unikania trudnych decyzji, Tusk zdecyduje się na reformy i zaryzykuje utratę poparcia społecznego.

Lista ambitnych zapowiedzi jest długa: wydłużenie oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, zmiany w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), podniesienie składki rentowej, ograniczenie przywilejów podatkowych dla zamożnych rodzin, a także dla twórców, zmiany w emeryturach mundurowych, likwidacja ulgi internetowej.

Szef PiS Jarosław Kaczyński źle ocenił to śmiałe expose. Jego zdaniem, „uczciwie by było to wszystko zapowiedzieć przed wyborami”. – Tylko nie wiem, kto by dzisiaj był premierem – oświadczył Kaczyński. – Społeczeństwo zostało po prostu cokolwiek zmanipulowanie
– dodał.

14 lutego 2012 r. rząd zaprezentował projekt podniesienia wieku emerytalnego do 67 lat. Mimo społecznych protestów zapowiedział, że nie zgodzi się na referendum w tej sprawie. Czy rzeczywiście Donald Tusk jest gotowy na rządy znaczone potem, krwią i łzami?

Gdybym to powiedział przed wyborami, nie zostałbym premierem.

Reklamy
Kategorie:Polityka Tagi:
 1. johohanan
  Luty 24, 2012 o 10:54 pm

  Piękne dziewczyny tańcza.Warto obejrzeć 😀

 2. johohanan
  Luty 27, 2012 o 10:32 am

  Nikt nawet tańca nie skomentował? 😥

 3. mediator
  Luty 27, 2012 o 10:43 am

  Już to mówiłem.Spadek poparcia nie jest dziwny,kto lubi przykręcanie kurka,albo
  dokładanie paru lat więcej do emerytury?!Nikt. Po przeprowadzeniu reformy emerytalnej przez sejm,notowania znowu się zmienią.Jeszcze zresztą nie wiadomo,jaki dokładnie kształt przybierze
  ustawa,wszak negocjacje trwają.
  A taniec – owszem każdy ruch sprzyja zdrowiu 😛

  • korab1
   Luty 27, 2012 o 11:00 am

   Ruch Palikota również ??? 😉 😉 😉

   • aida1708
    Luty 27, 2012 o 4:33 pm

    Z każdym rokiem będzie gorzej na świecie a potem nas zamrozi, tak mówią Ruskie. 😦

   • ela_z_warmii
    Luty 27, 2012 o 5:20 pm

    A Ruskich też zamrozi? Bo jak tak, to nie widzę problemu 😉

 4. mediator
  Luty 27, 2012 o 5:08 pm

  Co do Ruchu Palikota,to z tego co wiem,jest anty zdrowotny,gdyż preferuje używki
  zdrowiu szkodzące. 😀

  • ela_z_warmii
   Luty 27, 2012 o 5:21 pm

   Ale powiadają, że świat jest wtedy piękniejszy i przyjaźniejszy 🙄 😛

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: