Strona główna > Polityka > List Janusza Palikota do Leszka Millera

List Janusza Palikota do Leszka Millera


24 lutego 2012 r. może stać się bardzo ważnym dniem dla przyszłości polskiej lewicy. Tego dnia lider Ruchu Palikota wystosował list otwarty do przewodniczącego SLD Leszka Millera w którym zaprasza go do poważnej debaty na temat przyszłości Polaków.

„Szanowny Panie Przewodniczący, w związku z ożywioną dyskusją na temat odbudowy lewej strony polskiej sceny politycznej pragnąłbym zaprosić Pana do wspólnej debaty o przyszłości lewicy w naszym kraju…”

Celem przeprowadzenia debaty jest znalezienie wspólnej odpowiedzi na takie tematy jak m.in.: walka z bezrobociem i pogłębiającym się rozwarstwieniem społecznym, konstrukcji nowoczesnego modelu gospodarki, czy stosunków państwo-kościół.

Janusz Palikot oczekuje odpowiedzi od Leszka Millera, czy jest zainteresowany debatą oraz propozycji konkretnej daty i miejsca spotkania. Debata miałaby się odbyć na neutralnym gruncie przy udziale mediów.

List otwarty Janusz Palikota ukazał się na jego blogu na portalu natemat.pl

KLIKNIJ TUTAJ i przejdź do całego artykułu na portalu NaTemat.pl

Reklamy
 1. johohanan
  Luty 26, 2012 o 9:36 pm

  Rok 2010 .Leszek Miller pisze list otwarty do Janusza Palikota, który został opublikowany na portalu wPolityce
  http://wpolityce.pl/dzienniki/blog-leszka-millera/1941-do-j-palikota

  Ów list, napisany przez byłego premiera nie jest nazbyt długi, więc pozwolę sobie zacytować go w całości:

  „Panie Januszu, słyszę, że ma pan zamiar zmiażdżyć SLD i lekko oskubać Platformę Obywatelską. Skubać
  Platformę może pan do woli, ale za mało pan waży, żeby zmiażdżyć SLD. Sojuszu nie można zniszczyć z zewnątrz. Można go unicestwić od, wewnątrz co prawie się udało. Był czas, że znani aktywiści SLD mało, że nie bronili swojej formacji, to jeszcze ją pogrążali. Po wybuchu tzw. afery Rywina ruszyli do walki o władzę w partii. Gdy przejęcie władzy się nie udało – doprowadzili do rozłamu, licząc, że pójdzie za nimi większość działaczy. Kiedy to także nie wyszło stworzyli Lewicę i Demokratów, aby ostatecznie wyeliminować Sojusz z gry. Gdy to również się nie powiodło psuli szyki kandydatowi SLD na prezydenta mając nadzieję, że wezmą odwet za jego słaby wynik. Nadzieje prysły, a z nimi „piąta kolumna”. Gdyby tak odnalazła się u pana miałby pan moją wdzięczność do grobowej deski.”

  Palikot to nie lewica !!!RPP Palikota to partia ultraliberalna.
  SLD z Millerem, Oleksym, Kaliszem w jaguarze to taka lewica jak PO jest partia liberalna.
  Lewica broni ludzi pracy, broni uciskanych, a dziś najbardziej uciskanymi nie są geje, lesbijki, ateiści, tylko zwyczajni Kowalscy, których zwalniają z pracy, którzy nie mogą wysłać swoich dzieci do przedszkoli (bo tych przedszkoli nie ma) i na wakacje,którym regularnie podcina się skrzydła VATami, akcyzami etc.

  Skandalista i populista Palikot-Lepper i zapomniany komuch usiłują znowu przypomnieć o sobie.Rodzi się nowy POPULIZM.I tak od 20 lat.

 2. wielebna-matka
  Luty 26, 2012 o 10:24 pm

  Czy poparcie, jakiego Palikot udzielił platformie w sprawie emerytur, czy umizgi w stronę koalicji z PO, mają coś jeszcze wspólnego z lewicowością?

 3. ela_z_warmii
  Luty 27, 2012 o 1:22 am

  Do Webmastera – świetny pomysł z publikowaniem na głównej stronie tylko fragmentu artykułu i podawaniem linka do całości 🙂

 4. korab1
  Luty 27, 2012 o 8:27 am

  DzieńDobry:)) Jakież to wielkie szczęście ma polski Lud, iż o jego dobro, jasną przyszłość i szczęście dozgonne, dbają aż trzy partie lewicowe, PiS, SLD i Ruch Palikota. Jestem ciekaw kiedy to Lud się wreszcie zorientuje i powierzy swoje dalsze losy, działaczom którzy Go wreszcie uszczęśliwią :))))

  • Luty 27, 2012 o 9:26 am

   PiS był, jest i będzie partią prawicową. Definitywnie pomyliłeś partie, to PO jest partią lewicową, a ma tyle z liberalizmem wspólnego co koń z koniakiem ❗

   • korab1
    Luty 27, 2012 o 9:50 am

    Oczywista oczywistość, że PO nie jest partią liberalną, lecz wcale to nie oznacza, iż Pi$ ma coś wspólnego z prawicowością. Pi$ to taka hybryda „pobożności” z lekkim bolszewizmem, wodzostwem, populizmem, co najmniej dziwnym „nacjonalizmem”. Z prawicowością ma tyle wspólnego, co rum z rumakiem :))) W Polsce obecnie nie ma ani jednej partii prawicowej, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu.

 5. mediator
  Luty 27, 2012 o 8:45 am

  Ale to już było….już lewica pokazała jaka szczęśliwość czeka pod jej rządem,już
  prawica z Wielkim Zbawcą Jarosławem pokazała,trochę też wiemy o liberalności,najlepiej
  żeby mniej było chętnych do uszczęśliwiania narodu,a więcej odpowiedzialności,mniej licytowania się a więcej działania ❗

 6. johohanan
  Luty 27, 2012 o 9:12 am

  I wszystko jasne – mamy złą opozycję. Trzeba ją szybko wymienić, a świat stanie się piękniejszy 😆
  Wszystko już było.Rządzący krajem nie mają pomysłu na jego rozwój, i mimo, że cynicznie zarzucają to samo opozycji,Nic nie wskazuje na to, że taka wizja mogłaby się w ogóle pojawić. Jeszcze bardziej przygnębia stan intelektualny sporej części polskich elit, dla których nie ma nic złego w tym, że rządzący niszczą demokrację.
  Jakim oderwanym od rzeczywistości trzeba być by popierać po 5 latach obserwacji kogoś kto dla własnej posady topi kraj w długach, kto swoją nieudolnością niszczy armię, podwyższa podatki, chowa za swoimi plecami wszystkie patologie III RP,

  Nigdy tak nie ma,żeby jakakolwiek partia miała we wszystkim rację.To oczywiste dla każdego.Wielka,naprawdę wielka szkoda,że w Polsce zamiast współdziałania,trwa walka na wyniszczenie.Takiej agresji jaka występuje w polskiej polityce od 6 lat,nigdy nie obserwowałem wcześniej.Przyczyny takiego stanu rzeczy,każdy będzie interpretował po swojemu.Jakby nie patrzeć,wg.mnie wiele lat jeszcze potrzeba, abyśmy doszli do poziomu dyskusji politycznych,charakterystycznych dla dojrzałych demokracji.

  Szczęśliwi Szwajcarzy uporali się skutecznie z tym problemem.Nie stosują marketingu politycznego i dzieleniem nas na MY (dobrzy) i oni (bee!). Po prostu wzięli władzę w swoje ręce i nie ma problemu – kto ma nami rządzić?. Jest problem zatrudnienia fachowców od rządzenia i sprawowania nad nimi realnej i bieżącej kontroli. Służba państwowa oraz samorządowe nie mogą podejmować żadnej ważnej czy kontrowersyjnej decyzji bez akceptacji ogółu obywateli. Ich profity są pod stałą kontrolą suwerena i dlatego Szwajcarzy mają autentycznie tanie państwo pomimo, że mają na okrągło referenda: gminne, kantonalne i federalne.
  Dlaczego nie stosujemy PEŁNEJ DEMOKRACJI a jedynie jej ułamkową odmianę – 1-en dzień demokracji w dniu wyborów /bez biernego prawa wyborczego/na 4 lata dyktatury „elity politycznej”. Dlaczego nie bierzemy przykładu z Helwetów którzy stosują jej 100 procentową odmianę od ponad 150 lat. Nie boją się, że „ciemny lud” przeforsuje głupie prawo. Są prawdziwie NIEZALEŻNI i żyją wyjątkowo DOSTATNIO. Czy może być u nas inaczej? Tak Czy będzie? Nie /przynajmniej ja tego nie doczekam/.
  Dlatego tak ważne jest spoleczeństwo obywatelskie.Niestety zastosowano /szczególnie wyraźnie od roku 2005/ metodę – siej niezgodę, byś mógł (łatwiej) rządzić.A myśmy to kupili jak idioci. Czy nasze elity polityczne i medialne MUSZĄ 24 godziny na dobę podgrzewać nasze emocje?
  W Szwajcarii nikt nie dzieli obywateli na „swoich – solidarnych” i „tych którzy stoją na tym miejscu gdzie kiedyś stało ZOMO”? Weźmy z nich przykład.

  • wielebna-matka
   Luty 27, 2012 o 9:42 am

   Dzielenie na “my” i “oni” ma źródło w kościele. Kiedyś byłam bardzo religijna i chodziłam do kościoła, to się nasłuchałam! Proboszczowie skutecznie potrafią podburzać owieczki przeciwko wszystkim, którzy się wychylają. A ponieważ kościół zawłaszczył szkoły i media, to ma coraz większy wpływ na te podziały. A zobacz, jak eminencja Michalik wszędzie węszy wroga!

 7. wielebna-matka
  Luty 27, 2012 o 9:41 am

  Dzielenie na „my” i „oni” ma źródło w kościele. Kiedyś byłam bardzo religijna i chodziłam do kościoła, to się nasłuchałam! Proboszczowie skutecznie potrafią podburzać owieczki przeciwko wszystkim, którzy się wychylają. A ponieważ kościół zawłaszczył szkoły i media, to ma coraz większy wpływ na te podziały. A zobacz, jak eminencja Michalik wszędzie węszy wroga!

  • johohanan
   Luty 27, 2012 o 10:15 am

   Prosze odróżnić Kościół czyli wiernych od hierarchii kościelnej.To po pierwsze.Po drugie ku… ku…e łba nie urwie czyli polskich polityków, wszystko różni z wyjątkiem dwóch miłości. Miłości do SB i kościoła katolickiego.
   Kaczyńscy może najmniej ale wystarczy wspomnieć jak potraktowali ks. Sakowicza-Zalewskiego. Przypomnę też, że za czasów rządów PiS lustracja była tłumiona.
   O SLD szkoda gadać. Wszystkie uroczystości za prezydentury Kwaśniewskiego i nawet rządów Milera odbywały się z udziałem purpuratów i SLD ma nawet swoich biskupów, dość wspomnieć śp.Życińskiego. O podróżach Olka „papamobile”, o wizytach Jolki w Watykanie i o podpisanym konkordacie wszyscy wiedzą.O SB-ku w komisji majątkowej też.
   Ścisłe związki SLD z kościołem gwarantowały tej partii władzę. Wtedy gdy nie walczyli z kościołem mieli władzę, gdy jakieś beztalencia polityczne typu Napieralski i Senyszyn zaczęli krzyczeć,SLD władzę traciło.
   A nasza kochana PO? Odkąd ateista Donald wyrzekł się szatana i ożenił jak Pan Bóg przykazał, 20 lat po ślubie, mówienie o partii PO jako partii laickiej i liberalnej nie śmieszy już nawet najgłupszych wyznawców partii. PO z klerem żyje nie gorzej niż PiS i jeszcze bardziej o wpływy w episkopacie zabiega.Podobno miał przed klerem nie klękać a zaraz po tej deklaracji gdzie to plackiem leżał? 😆 Bo zapomniałem.
   Zawsze mnie strasznie śmieszy, że przyjdzie nowa władza i zrobi porządek z kościołem, albo z esbecją i TW (walka Palikota z krzyżem w Sejmie). Nie ma takiej partii w Polsce, któraby z SB zrobiła porządek a chierarchii kościelnej się nie kłaniała 😆

   • ela_z_warmii
    Luty 27, 2012 o 5:28 pm

    To prawda. Wszystkie te hasełka o rozdziale państwa i KK, o „dekomunizacji i oczyszczaniu szeregów z dawnych SBeków i ludzi służących zbrodniczemu systemowi” to tylko populistyczne hasełka wyciągane z rękawa przed wyborami. Jak przychodzi co do czego, to demencja wszystkich ogarnia, a tłumaczenia niewywiązania się z ambitnych deklaracji obrażają inteligencję przeciętnego wyborcy – patrz wyjaśnienia Millera, Kaczyńskiego. Żenada…. 😥

 8. mediator
  Luty 27, 2012 o 5:04 pm

  Jak nigdy zgodzę się z @johohananem.Partie obecne na scenie mają po kilkanaście lat
  góra,kościół w Polsce ma 1000 lat z okładem.A ze hierarchia kościelna ma swoje sympatie,
  to nic nowego.Wszyscy wiedzą w którą stronę patrzy Sławoj (Flaszka ) Głódź,
  albo ab.Michalik,czy krakowski purpurat.Czasem tylko mi się zdaje,że hierarchowie
  kościoła zdają się nie pamiętać że Kościół to my.My,laikat,a nie grono mniej lub
  bardziej snobistycznych alienatów,wysoko w hierarchii kościoła ustawionych.
  I tak jak @johohanana,śmieszy mnie nie tylko,ze jakaś władza zrobi z kościołem porządek,
  ale bardzo mnie śmieszą niektórzy dostojnicy kościoła,którym wydaje się,że posiedli
  „rząd dusz” i skierują go dokąd zechcą. 😛 😆 ❗

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: