Strona główna > Film, Historia, Religie, Społeczeństwo > Katolicy i katolickie nauczanie o wojnie

Katolicy i katolickie nauczanie o wojnie


Stary Testament przedstawia wojnę jako konsekwencje grzechu pierworodnego. Zjawisko na stałe wpisane w naturę ludzką. Odwieczną walkę dobra ze złem, rozpoczętą buntem aniołów, a zakończoną ostatnią bitwą na końcu świata.

W Nowym Testamencie Jezus nie krytykował instytucji wojska, w swoim nauczaniu wykorzystywał militarną symbolikę. Podobnie czynili i autorzy listów.

W pierwszych wiekach że wielu chrześcijan było żołnierzami legionów. Uważali oni że cnota wierności wyraża się w służbie żołnierskiej. Zwycięstwo nad wrogami przypisywali bożej interwencji. Pacyfizm traktowali jak patologie. Pisarze wczesnochrześcijańscy traktowali z szacunkiem powołanie żołnierskie. Z krytyką spotykało się rozprzężenie moralne w wojsku. Nurty pacyfistyczne pochodziły z środowisk heretyckich.

Z woli Boga cesarz Konstantyn zalegalizował chrześcijaństwo. Bóg, w przededniu decydującej o losach cesarstwa bitwy, nakazał śpiącemu cesarzowi umieszczenie krzyża na tarczach i chorągwiach armii. Ufność Bogu zapewniła zwycięstwo cesarzowi. Od tego czasu wprowadzono w kościele zakaz komunii dla dezerterów, modlitwy przed bitwą i chrześcijańską treść przysięgi wojskowej.

Święty Augustyn sformułował zasadę wojny sprawiedliwej. Wojnę sprawiedliwą charakteryzowało to że: jej celem było osiągniecie pokoju, ukaranie grzeszników, obrona lub odzyskanie utraconego terytorium, rozszerzenie terenu ewangelizacji. Niesprawiedliwymi wojnami były: wojny wszczynane bez powodu, wojny wynikające z imperializmu i wojny domowe o władze. Święty Augustyn powtórzył starotestamentową prawdę że wojna jest naturalnym stanem wynikłym z grzechu pierworodnego. Święty wzywał by być przygotowanym do wojny, gdyż wróg czyha.

Nauczanie o wojnie sprawiedliwej rozwinął święty Tomasz z Akwinu. Święty uznawał ze wojna jest naturalnym zjawiskiem od którego nie da się uciec. Do cech wojny sprawiedliwej zaliczał: monopol władzy państwowej na prowadzenie wojny, obowiązek jej wypowiedzenia, to że strona atakująca musiała doznać krzywdy od strony atakowanej {krzywda musiała być tylko po jednej stronie). Zdaniem świętego wojna sprawiedliwa: musiała być prowadzona w obronie ojczyzny lub w celu wyzwolenia okupowanego terytorium, musiała mieć na celu pokój, nie mogła rodzić poważnego zła, atakujący musiał ograniczyć zakres stosowanej przemocy. Święty zakazywał księżom udziału w walkach.

W średniowieczu katolicy uznawali wojnę za możliwość samodoskonalenia (np. święta Joanna d’Arc, krzyżowcy). Współcześnie na sprzeczność pacyfizmu z chrześcijaństwem zwracali uwagę: ojciec Józef Bocheński i Mikołaj Bierdiajew. Pacyfizm w kościele katolickim zaczeli szerzyć moderniści, Jan XXIII i Paweł VI.

Reklamy
 1. Mordacha
  Marzec 13, 2012 o 9:00 am

  Dobry, ciekawy temat. To jest właśnie to, co trudno nam pojąć ze współczesnego punktu widzenia i oceniamy okrucieństwa dawnych i współczesnych wojen relatywnie. Pytanie – czy ludzie jednakowo odczuwali ból i cierpienie kiedyś, jak współcześnie? Przy ówczesnych częstych wojnach, musiały być stale pobudzane hormony endorfiny powodujące odporność na ból. Za wyjątkowo odpornych na ból uważano np. Ukraińców, którzy nieustannie cierpieli z powodu mordów Rosyjskich i Tatarskich. Nam dziś ból kojarzy się z czymś przerażającym, ale dawniej nie musiało tak być i dlatego wojen nie uważano za coś aż tak złego jak współcześnie.

 2. pyra
  Marzec 14, 2012 o 11:14 pm

  Ludzie na pewno tak samo odczuwali cierpienie i głod,ale ponieważ było ono powszeche uważano je za coś normalnego. Ludzie mieli więcej pokory w znoszeniu swego nieszczęścia, bo nie mieli porównania, nie wiedzieli,że mogą mieć lepiej. Nieustanne wojny były wpisane w codzienność a ludzie rozmnażali się „na zapas”,bo śmierć zbierała swe żniwo obficie na wojnach , w chorobach , głodzie i ciężkiej pracy. Za nic nie chciałabym żyć w średniowieczu nawet gdybym była prawdziwą księżniczką:)

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: