Strona główna > Historia, Polityka > Wojciech Wencel: Interesuje nas upadek III RP jako państwa postkomunistycznego

Wojciech Wencel: Interesuje nas upadek III RP jako państwa postkomunistycznego


W numerze 5 (52) / 2012 tygodnika „Uważam Rze” ukazał się wywiad Stanisława Żaryna z Wojciechem Wenclem – poetą, publicystą, laureatem nagrody Fundacji im. Kościelskich oraz nagrody im. Józefa Mackiewicza – pt.: „Polska cywilizacja jest potęgą”. Poniżej cytuję kilka wypowiedzi Wencla. Myślę, że warto się z tymi słowami zapoznać. Przekaz poety z Matarni staje się bowiem wspólnym mianownikiem dla coraz większej rzeszy Polaków, którzy tak jak on przestali zgadzać się z poglądami i ideami establishmentu III RP głoszonymi za pomocą polskojęzycznego mainstreamu:

„…Stawanie po stronie wykluczonych jest obowiązkiem, nie tylko poety, ale każdego człowieka. Zwłaszcza jeśli chodzi o wykluczenie za tak budujące postawy, jak patriotyzm, wiara, troska o dobro wspólne. Jestem jednym z wielu, którym zależy na tym, żeby Polska była Polską. Interesuje nas całkowity upadek III RP jako państwa postkomunistycznego, opartego na okrągłostołowym kłamstwie założycielskim, i powstanie nowego państwa. Takiego, które kieruje się instynktem niepodległościowym, nie gardzi polską historią, nie walczy w sądach z wolnym słowem, nie buduje medialnego monopolu dla realizacji interesów władzy (…). Żyjemy w państwie bez głowy. Dosłownie, bo głowa państwa została odcięta w Smoleńsku. Zastąpiła ją atrapa na baterie, która nie jest zdolna do realizacji narodowych interesów. Kiedy baterie słabną, atrapa zaczyna wykonywać dziwne ruchy, wygadywać coś bez sensu, popełniać błędy ortograficzne. Tak samo fasadowy charakter ma obecny rząd, który nie prowadzi światowej polityki wewnętrznej i zewnętrznej, tylko proponuje nam życie na kredyt i grzeczną wegetację w strefie wpływów Rosji i Niemiec.”

Źródło informacji i cytatów:
– Wywiad Stanisława Żaryna z Wojciechem Wenclem pt.: „Polska cywilizacja jest potęgą”, opublikowany w numerze 5 (52) / 2012 tygodnika „Uważam Rze” (s. 58-60).

Reklamy
 1. mediator
  Luty 28, 2012 o 8:47 am

  Każdy ,kto neguje wybory ponad 50 % większości,która głosowała na Prezydenta Komorowskiego,nie ma pojęcia o demokracji.Przecież wynik wyborów był jasny.To samo z
  wyborami parlamentarnymi.Poczekajcie cierpliwie do następnych wyborów,wygrajcie je
  w podskokach i dalej …rządzić.A na razie,zachowujcie się jak konstruktywna opozycja.
  Przynajmniej nie przeszkadzajcie.Kiedy wasz zbawca ( Jarosław Polskę zbaw) zasiądzie na
  wymarzonym stolcu(jeśli ?? zasiądzie kiedykolwiek) ,to ja na pewno nie będę negował wyniku wyborów.Jeśli taka będzie wola większości….ale na razie,pałeczka nie jest w ręku prezesa.
  Wszyscy mają pełne gęby demokracji,ale tylko wtedy,kiedy demokracja służy
  moim celom.A fe! 😛 😆 ❗

  • Luty 28, 2012 o 9:27 am

   Jeżeli powołujesz się na demokratyczne prawa obywateli, to proszę Ciebie bardzo, uznaj je sam, daj prawo opozycji i mediom do krytyki i kontroli władzy, co jest normalnością w rozwiniętych krajach demokratycznych. Popatrz za zachodnią granicę, gdzie zrobiono prawdziwą nagonkę na prezydenta Niemiec tylko za to, że ten prywatnie pożyczył 500 tys. Euro i nie wpisał tego faktu w oświadczeniu majątkowym. Nagonka była taka, że Christian Wulff zmuszony był ustąpić ze stanowiska. W Polsce dzieją się cuda, afera za aferą a nikt nie wypuszcza koryt z rąk ❗ Dopóki się to w Polsce nie zmieni Kaczyński będzie urojonym wrogiem publicznym numer 1 a o prawdziwej demokracji Polacy będą sobie mogli pomarzyć przez następne dziesięciolecia ❗ 👿

   • ela_z_warmii
    Luty 28, 2012 o 11:05 pm

    Jest tylko jeden problem. Obecna opozycja (oprócz Ruchu Palikota) już rządziła w Polsce i społeczeństwo może dokonać porównania. Nie pięknych i nośnych hasełek, a konkretnych działań. Do kogo pretensje o świadomy wybór obywateli RP przy urnie wyborczej?

   • Luty 28, 2012 o 11:49 pm

    Owszem rządziła, ale przez obrażalstwo pana Tuska zmuszona była tworzyć koalicję z oszołomami o poglądach skrajnie prawicowych. Kierownictwo PiS-u nie widząc wyjścia z tej złej koalicji i widząc w niej zło dla Polski, zdecydowało o powołanie nowych wyborów, poproszono naród o podjęcie decyzji. Naród jej dokonał a teraz narzeka, że PO i Tusk be ale zło konieczne. Tusk nawoływał do nieposłuszeństwa społecznego, nawoływał do niepłacenia abonamentu RTV i wiele innych chwytów poniżej pasa. Pamiętam jego deklarację, że raz zdobytej władzy nie oddamy nigdy. Sytuacja nie do pomyślenia w krajach zachodnich. Tu aż kłują w oczy polityczna niedojrzałość Polaków i dyktatorskie zakusy Tuska ❗ Poza tym, w każdym rozwiniętym kraju demokratycznym Tusk i wielu jego pomocników dawno już zmuszono by do ustąpienia, jak i postawiono by ich przez sądem za niezliczoną ilość afer, nadużyć władzy i działanie na szkodę Polski. W Polsce jest to nie możliwe i będzie to tak długo niemożliwe aż układ okrągłostołowy zostanie ujawniony a odpowiedzialni za niego staną przed Trybunałem Stanu.

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 12:12 am

    Czytałeś protokół, który był powodem zgonu POPiSu? Widziałeś podział współwładzy i odpowiedzialności zaproponowanej przez PiS? Tylko samobójca poszedłby na taki układ. Żartujesz chyba, pisząc, że Kaczyński był zmuszony do zawiązania koalicji z SO. Przez kogo? Mam przypomnieć wypowiedzi Kaczyńskiego, gdzie grzmiał, że niemożliwym jest aby PiS przyłożył rękę do tego, aby partia założona przez SBeków, partia złodziei i kryminalistów doszła do władzy? A potem 2 razy ponownie zapraszał ich do rządu. No litości…. Jak się nie ma zdolności koalicyjnej, to się nie startuje do władzy, nie mając większości. I nie pisz, że to wina Tuska. Tuska namawiał do niepłacenia abonamentu, a Kaczyński nawołuje do obalenia rządu (sławne miesięcznice, marsze z pochodniami i płomienne wystąpienia pana prezesa), poszukaj w necie treści tych przemówień. Poseł PiS-u popiera niepłacenie przez katolików podatków – od ponad roku żaden poseł nie ma prawa publicznie wypowiadać swoich opinii, do publicznych wystąpień musi mieć akceptację Hofmana i mówić zgodnie z wytycznymi partii – było i pismo w tej sprawie i był aneks do statutu partii) – to na wypadek gdybyś chciał mi wmówić, że zdanie posła było tylko jego osobistą, nic nie znaczącą opinią. Co do niedojrzałości politycznej Polaków – czy uważasz, że wszyscy są niedojrzali, czy tylko jakiejś określonej opcji? Tu uściślij 🙂 Na czym polegają dyktatorskie zakusy Tuska? Masz na myśli Tuska premiera czy Tuska szefa partii? Co do afer, to mam Ci wkleić kobylastą listę afer za rządów PiSu? Będziemy się licytować? Możemy, Misiek niedawno wklejał na forum – straszna kobyła i jaka ciekawa 🙂 O matko… o jakim układzie okrągłostołowym piszesz? Lecha Kaczyńskiego też będziesz stawiał pośmiertnie przed TS? Przecież On też tam był i nie wynosił popielniczek do opróżnienia.

   • Luty 29, 2012 o 12:27 am

    W wielu punktach nie masz racji. Nie twierdze, że PiS jest we wszystkim cacy, ale bezczelność i arogancja władzy sięgnęła już zenitu. Gdy zamykam oczy i słucham Tuska i Niesołowskiego to odnoszę wrażenie, że przemawiają na zmianę Adolf i Goebbels. Jeśli chodzi o katastrofę TU154… W prorządowych mediach zrobiono na całym świecie cenione autorytety naukowe moherami i durniami, tylko za to, że ujawnili niewygodną prawdę n.t. tej tragedii. Czas przebudzenia nadejdzie a historia oceni wszystkich sprawiedliwie. Na sądy w Polsce nie ma co liczyć, to jedna wielka klika chroniąca od lat byłych zbrodniarzy komunistycznych. Szkoda nerwów i energii na to wszystko. Kaczyński kiedyś odejdzie z polityki i PiS może nawet się rozpadnie, ale stare problemy pozostaną. Wasze dzieci i wnuki nigdy nie wybaczą Wam tych czasów. Przyjdą nowe partie i nowi politycy i mam głęboką nadzieję, że te pokolenia będą mądrzejsze ❗

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 12:45 am

    W czym nie mam racji? Wypunktuj mnie, a nie uogólniaj. Ty nie możesz słuchać Tuska i Niesiołowskiego, a ja Kaczyńskiego, Brudzińskiego, Hofmana, Girzyńskiego, Sobeckiej i wielu innych i mam takie same skojarzenia, jak Ty. O katastrofie smoleńskiej przestałam dyskutować dawno temu i nie będę tego zmieniać. Czekam na zakończenie śledztw prokuratury Rosyjskiej i Polskiej. Opowieści s-f mnie nie kręcą, a za takie uważam osiągnięcia zespołu Macierewicza razem z Jego ekspertami. Tak na marginesie tylko dodam, że ci przesłynni eksperci z USA sami przyznali, że ich symulacja nie musi się pokrywać z rzeczywistością, ponieważ nie dysponowali wszystkimi parametrami. O tym mówili w trakcie konferencji telemostowej (czy jak to się tam nazywa) Koniec kropka. Sądy są takie, jakie były i 5 lat temu – no może poza tym w Katowicach, który był „przyczółkiem” Ziobry – sam o tym publicznie wspominał. Chyba nie jesteś teraz poważny, jeżeli twierdzisz, że moje dzieci i wnuki mi czegoś nie wybaczą. Uważasz, że życie na emigracji jest jedyną słuszną alternatywą? Polska jest moją Ojczyzną, tu się urodziłam, rozmożyłam i tu chcę żyć do śmierci. Najlepiej, jak potrafię. Jeżeli Tobie moje życie się nie podoba, to już Twój problem, nie mój 🙂 Ja też czekam na zmianę mentalności, za dużo w nas zawiści, oczekiwania na mannę z nieba i bojaźni przed braniem odpowiedzialności za bycie kapitalistą na własny rachunek.

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 12:47 am

    rosyjskiej i polskiej* …. ale ortograf

   • Luty 29, 2012 o 1:03 am

    Proszę Ciebie, nie dzisiaj. Miałem dzisiaj ciężki dzień. Postaram się wyliczyć to jutro. A co do ekspertów Macierewicza, są to bardzo cenieni naukowcy na całym świecie, z pochodzenia Polacy, ich ekspertyz nie podważono na odczytach, w których uczestniczyła śmietanka świata naukowego – a polscy eksperci z dyplomami za świnie i kaczki zrobili z nich idiotów, chcąc za wszelką cenę ich w opinii publicznej ośmieszyć. To już jest nie tylko ślepy fanatyzm, to świadome działanie na szkodę państwa i jego obywateli ❗ A Since Fiction to jest to co wam się dziennie wpycha w prywatnych mediach. Samo określenie ich jako prywatne dyskwalifikuje je całkowicie jako źródło wiarygodnych informacji, co w Polsce jeszcze długo nie zostanie uregulowane prawnie. Na Zachodzie zrobiono dawno z tym porządek a prywatne media są organem kontrolnym władzy. Najlepszym przykładem tego była afera z Christianem Wulffem. Teraz porównaj, on wziął 500 tys. Euro prywatnej pożyczki na dom i zataił ten fakt w oświadczeniu majątkowym. Konsekwencją tego było jego ustąpienie ze stanowiska, co właśnie media na nim wymusiły. W Polsce prywatne pożyczki nie muszą być deklarowane, a gorsze afery polityków uważane są za normalność. Taka jest różnica między krajami z rozwiniętą demokracją a Polską. Dobranoc 😎 ➡

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 1:30 am

    Ok, dokończymy jutro lub pojutrze, Powtórzę tylko raz jeszcze, sami autorzy tej symylacji stwierdzili, że nie dysponowali wszystkimi, koniecznymi parametrami wyjściowymi i wynik symulacji nie musi pokrywać się z rzeczywistością. To sa Ich slowa, a nie moja interpretacja. Uważam, że to wyczerpuje temat wiarygodności tej symulacji. Odnośnie poziomu naszej klasy politycznej, to żenujący poziom prezentują wszystkie partie, które do tej pory rządziły.Bez wyjątków. Bizancjum naszej władzy przeraża. Marzy mi się model szwedzki, gdzie nawet ministrowie korzystają ze swoich samochodów dojeźdżając do pracy. Nieliczni mają służbowe samochody – z powodu bezpieczeństwa i rangi urzędu. Dobranoc 🙂

   • aida1708
    Luty 29, 2012 o 2:42 am

    To Niemcy wybrali sobie takiego ciemniaka na prezydenta , który nie wiedział co wolno a czego nie wolno! U nas szary obywatel musi się rozliczyć nawet z wynajmowanego pokoju i musi o tym wiedzieć, bo biada mu, a głowa państwa niemieckiego gdzie przepisy tak nie zmieniają się jak u nas nie wie o takich rzeczach? Co on doradców nie ma? Taki wstyd na cały świat 👿 😦

   • Marzec 4, 2012 o 1:52 am

    Ciemny to on nie był, raczej naiwny i do tego dał się jeszcze na tym złapać ❗ :mrgreen:

   • sceptyq z warmii
    Marzec 3, 2012 o 10:44 pm

    Ela napisała „Czekam na zakończenie śledztw prokuratury Rosyjskiej i Polskiej. Opowieści s-f mnie nie kręcą ” 😆 😆 😆 Zaprzeczyłaś sobie, pewnie przypadek ?

   • Marzec 4, 2012 o 1:53 am

    Nie bądźmy drobiazgowi 😎

   • Ged12
    Luty 29, 2012 o 1:03 am

    Eeeeeee kolorowe kredki z tornistra wszystko pokolorują, a gumka myszka wymaże. Zaraz a dotacje dla partii politycznych i strach prezesa przed jej utrata? A afera gruntowa, wywołana wyśledzona i skonsumowana razem z przystawka, a prawdomówność nieskazitelnego wodza, który postawił sprawnego pozoranta na swoim miejscu by ciemny lud nie huczał, ze przecież nie miał być premierem, bo brata zrobił prezydentem? A umorzone długi swojej partii przez swojego pracownika pod koniec własnej rejterady. To nic bo to wina Tuska i PO.A że koalicjanta z ministra zdejmowało się za dnia by go w nocy przywrócić, a że główne tzw sukcesy zawdzięcza się ustawom koalicjanta, który zdążył jeszcze to słynne sprostowanie słowami jej szefa w sejmie wygłosić to nic. Jest tylko mit wspaniałej, mesjanistycznej partii zbawców której nie dali.. te inne szatany.

   • aida1708
    Luty 29, 2012 o 2:20 am

    Nieposłuszeństwa do wszelakiej władzy uczyła opozycja po wojnie do komunistów, potem solidarność i czego tu się dziwić, to wszystko się mści, Polacy mają to we krwi , liberum veto od XVII wieku.Już nam tak zostanie, zresztą i tak za jakiś czas białego człowieka nie będzie, jak będą szli Chinczycy to najpierw Rosja a potem reszta Eurupy a od południa załatwią nas Muzułmanie.Pozdrawiam 👿 😦

   • Ged12
    Luty 29, 2012 o 2:24 am

    No i co Xiang Kowalski ci będzie przeszkadzał? No chyba że to będzie niemiecki chińczyk czy ruski, no nie daj Boże jakiś chiński żyd.

   • puzonik48
    Marzec 4, 2012 o 7:15 pm

    Webmaster:)
    Chyba przekłamujesz rzeczywistość ?Celowo czy może zapomniałeś jak wyglądały wybory ,zakończone zwycięstwem Kaczyńskiego ?W całej kampanii wyborczej nie pisnął słówkiem o związkach z Rydzykiem :):)Natychmiast po wygraniu wyporów ,zbojkotował wszystkie media i jak jedn mąż Kaczyści ,zagościli w telewizji Trwam .Tusk bardzo dobrze odczytał ten sygnał i na szczęście nie skusił się na zawarcie koalicji z PiS.Dla wielu Polaków taka koalicja to byłby koniec PO.Tych skonsumowanych przez Kaczyńskiego przystawek ,jakoś mi nie szkoda :):)Co do tych apetytów ,to ludzkie podejście Tuska do niektórych ludzi PiS ,pozostawionych na stanowiskach ,odbiło mu się czkawką .Taką samą jak poparcie powołania CBA czy becikowego dla wszystkich.Nie znam takiej instytucji w której Kaczyński po objęciu władzy nie dokonałby wymiany ludzi na swoich ?

   • aida1708
    Marzec 14, 2012 o 8:19 am

    Nie wydziwiaj , zawsze tak było kto porządził rok słupki spadały bo Polacy w gorącej wodzie kąpani chcą efektów po 100 dniach ❗ Wiadomo,że na sukces trzeba pracować dlługo, mnie tam wszystko jedno kto rządzi , gdyby do tej pory przez 22 lata rządziła jedna ekipa byłoby lepiej a tak przychodzą nowi i robią porządki od nowa ❗ Sejm co 4 lata poprawiaja te same ustawy i tak w kółko Panie Macieju!

 2. Ged12
  Luty 29, 2012 o 12:51 am

  O matko z córka, będę musiał się najpierw wywiedzieć, czy aby to miejsce to nie kolejny portal polskojęzyczny, bo jak mnie potem prześwietlą, no bo kiedyś w dalekiej przyszłości lub za pomocą przypadkowego społeczeństwa opozycja władze w końcu dosiędzie, wizy do IV najświętszej RP nie otrzymam. No to już zaraz potem Jak Jarosławpolskezbaw zbrojnie to kondominium odbije z łap wiadomych sił zaprzaństwa etc, no jak na razie wizytuje parafie. Ale strzeżonego… dlatego zawsze robi to z obstawa rosłych ochroniarzy. Te ludki to te teksty tak „na poważnie ” i w poważnych gazetach pisują? Na poważnie?

  • ela_z_warmii
   Luty 29, 2012 o 1:31 am

   Wychodzi na to, że bardzo na poważnie i w dodatku traktują to, jak prawdę objawioną 🙂

   • Ged12
    Luty 29, 2012 o 2:20 am

    Dlatego też powinniśmy mieć w każdym telewizorze jedynie prawdziwa genetycznie patriotyczna katolicka telewizje, bo nie posiadanie jej jest takie niepatriotyczne i nie chrześcijańskie. W dodatku nie docierają do nas objawienia i nic nam się nie objawia, a tylko te polskojęzyczne nas trują i mamią i to jest niepoważne. Za Bóg zapłać oczywista oczywistość i z dotacją..

  • aida1708
   Luty 29, 2012 o 2:29 am

   O ojcze z synem! Skąd to zapożyczyłeś? 🙂

   • Ged12
    Luty 29, 2012 o 2:33 am

    Jak to skąd z tych reklam co to je w polskojęzycznych mediach puszczają! 🙂 A i taka jedna pani @Ela często tego używała w pewnym miejscu i czasie. Ale to nie zmienia faktu, ze to wina polskojęzycznych mediów! 🙂

   • aida1708
    Luty 29, 2012 o 2:55 am

    Owszem ja to spotkałam ale robiły to kobiety 👿 🙂 🙂 🙂

   • Ged12
    Marzec 1, 2012 o 8:19 am

    No to odkryliście mój żeński pierwiastek!

 3. Misiekpancerny
  Marzec 1, 2012 o 12:55 am

  Dawno nie czytałem takiego bełkotu,totalna żenada:”Stawanie po stronie wykluczonych jest obowiązkiem,” pisze pan tylko strasznie jakoś zawęża tych wykluczonych do wierzących, patriotów i troszczących się o dobro wspólne [co to do cholery znaczy ???].Okrągłostołowe kłamstwo założycielskie,no cóż,kogóż mi widzimy za tym okrągłym stołem,może po nazwiskach ? „Głowa państwa została odcięta w Smoleńsku. Zastąpiła ją atrapa na baterie,która nie jest zdolna do realizacji narodowych interesów”. No cudny womit ,może mi ktoś wytłumaczy bo proszę od dawna bezskutecznie,co to jest ten interes narodowy i w czym się przejawia,co to jest patriotyzm i co to jest polskość ,tylko proszę bez agitacyjnych formułek,ale tak „krowie na rowie”. I na koniec,ze zdumieniem dowiedziałem się,że pan Wencel jest poetą,troszkę znam się na poetach współczesnych,ale nie obiła mi się o ucho jego twórczość,po wielkich bólach coś znalazłem wiersz nie był obwarowany prawami autorskimi więc przytaczam.
  Biała magia

  We śnie widzę to miasteczko: jest niedziela
  przez plac idą dwie kobiety do fryzjera
  inni modlą się w kościele z krzywą wieżą
  jednocześnie w Boga wierząc i nie wierząc

  cały obraz utrwalony w negatywie:
  z klatki w klatkę przesuwają się ulice
  w szybach okien drżą posady tego świata
  ktoś coś woła ale nikt nie odpowiada

  zasypane czarnym śniegiem torowisko
  dzieci z trudem ciągną sanki za horyzont
  gdzie od mrozu pręży się cięciwa strugi
  w szczerym polu spacerują białe kruki

  ciemno wszędzie głucho wszędzie co to będzie
  czarna zima ścina świerki za miasteczkiem
  ściana lasu przełamana wąską ścieżką
  idą święta ale dojść im będzie ciężko

  kto tam mieszka w głębi lasu kto tam płacze –
  cienie tych co teraz klęczą przed ołtarzem
  pobielone jak nagrobki z trwogą patrzą
  jak się krztusi ich przewodnik: czarny anioł

  Jak dla mnie,to wypisz-wymaluj inny „poeta” Marek Rymkiewicz,cudne rymy :))))

  • Ged12
   Marzec 1, 2012 o 8:18 am

   @Misiek zanuć to sobie na notkę „W Polskę idziemy..” drodzy rodacy, to od razu wymiaru nabierze, a nawet refren w wykonaniu pana Michnikowskiego z tej piosenki sam między wersy się wciska. To trza po prostu zaśpiewać 🙂

 4. johohanan
  Marzec 1, 2012 o 6:13 am

  Zadałeś misiek kilka pytań, co oznacza pojęcie dobro wspólne,co to jest ten interes narodowy i w czym się przejawia,co to jest patriotyzm i co to jest polskość.Już chciałem Ci odpowiedzieć jak krowie na rowie ale doszedłem do wniosku,właściwie po co? Co w takich ciekawych czasach mogą oznaczać te terminy?
  NIC,absolutnie nic.Czyż nie? 😉
  PS.Womit – podniecają Cie wymioty?

  • Ged12
   Marzec 1, 2012 o 8:11 am

   Poszedłeś ślizgiem aż miło, czyżby potknąłeś się o interes narodowy? skoro pustosłowie, gładkie pustosłowie nie ma znaczenia, a przedstawiany jest jako cudowny klucz, przyznaję ci rajcie ze nic nie znaczy. Dodam nie tylko w tych czasach, ale we wszystkich możliwych czasach. tak jak zaklęcia.
   A teraz już złap przyczepność i skrobnij trochę na temat tych wielkich chwytających za serce, nie obcych prawdziwemu Polakowi słów itp, itd Choćby przez grzeczność, bo ja genetycznie znaczeń tych zaklęć nie posiadłem.

   • Ged12
    Marzec 1, 2012 o 8:38 am

    Ale będę miłosierny i zmieszczę przestrogę: Jest i pewien pan co próbował te słowa definiować według swego rozumienia, uczuć jakie się w nim gotują, definiują i determinują,przytłoczony romantyczną historią i teraźniejszością stanu wojennego, odpowiadając na ankietę w miesięczniku „Znak”, a teraz został wybrany premierem na drugą kadencję. Ostrzegam bo taka zabawa może nieść za sobą nie przewidywalne skutki. Ciekawe co koledzy z pracy mateczki prezesa z tego tekstu wycieli, ale to już inna historia, współcześni nie takie amputacje wyczyniają, ba nawet antytezę za dowód potrafią zacytować….

   • johohanan
    Marzec 1, 2012 o 12:51 pm

    Zwolnij mnie proszę z odpowiedzi.Akurat przemawiał przed grobem Nieznanego Żołnierza Prezydent Komorowski.Mówi o polskości i patriotyźmie.Pięknie przemawiał.Może znajdziesz gdzieś w sieci to wystąpienie.Razem z Miśkiem zaspokoicie wtedy swoją ciekawość co do terminów i znaczeń tych wzniosłych słów.

   • Ged12
    Marzec 2, 2012 o 9:46 am

    Nie zwolnię, złap przyczepność, nie mam ochoty na igraszki na lodowisku, a jak się domyślasz nie nalezę do genetycznych patriotów, w dodatku jest mi obcy interes narodowy, a jako polskojęzyczny mieszkaniec kondominium rosyjsko-niemieckiego nie mam pojęcia o polskości. Więc:….

   • puzonik48
    Marzec 4, 2012 o 7:33 pm

    Johohanan:) A ja bym chciała ,żeby zejść na ziemię i nie wypychać sobie gęb wyniosłymi słowami a wykazać się czynami .,będzie z tego większy pożytek dla kraju :)Ja swojego syna nie uczyłam ,że jego obowiązkiem jest walka za ojczyznę !Ja go uczyłam i nauczyłam 🙂 że ma szanować swój kraj ,pracować uczciwie i płacić podatki ,bo z tych podatków finansuje się cele społecznie użyteczne ,które służą wszystkim obywatelom .Ma dbać o przyrodę i o otoczenie ,nie zaśmiecać tego kraju i bez względu na miejsce pobytu ma ten kraj godnie reprezentować .Ma szanować dobro wspólne .Ma szanować drugiego człowieka ale omijać męty i warchołów szerokim łukiem .No i oczywiście ma kochać zwierzątka ,ale tego nie musiałam go uczyć :):)No ale jako niewierzący ,pewnie nigdy nie załapie się na miano „prawdziwnego”Polaka .Musi przeboleć 😛

  • Misiekpancerny
   Marzec 1, 2012 o 9:56 am

   O tak strasznie mnie podniecają wydaliny gębowe panów,którzy mielą frazesy i posługują się fajnie brzmiącymi zwrotami,których nikt nie potrafi zdefiniować, polskość,współczesny patriotyzm i dobro narodowe to takie same pustosłowie jakie było używane wcześniej w stosunku do Lecha Kaczyńskiego,wtedy mielono spuściznę i dziedzictwo L.K.,tez fajnie brzmiało i nie znaczyło kompletnie nic.

 5. ir_onia
  Marzec 1, 2012 o 10:22 am

  Myślę, ze przy dobrej woli dyskutantuw, przy założeniu, ze wszyscy dobrze życzymy Polsce, bo sobie dobrze życzymy, mozliwe jest tu rozwinięcie ciekawej dyskusji na temat znaczenia pojeć patriotyzm, interes narodowy, polskość, bo, ze one istnieją i funkcjonuja, to nie ulega wątpliwosci, a nowego wymiaru nabrały własnie w obliczu ostatnich wydarzeń e Europie, gdzie nalezało się okreslić czy konkretnemu państwu blizsza jest integracja czy interes narodowy.UK, Wegry, Czechy otwartym tekstem określiły co dla nich wazniejsze.Interes narodowy.Nie jest to więc slogan, który przeszedł do lamusa,a nawet pan Tusk juz chyba sobie zdał sprawę popierając Węgry i ich dazenia do samostanowienia, ze ta ścisła integracja kosztem wyrzeczenia się wszyskiego, co polskie nie jest takim najlepszym wyjsciem.Dla wielkich UE tj. Niemiec, Francji integracja najścislejsza jest zbieżna z ich interesem narodowym, a dla nas już niekoniecznie wg mniePojęcie polskośc tez jeszcze istnieje skoro Palikot mówi, ze musimy się jej wyrzec, a patriotyzm?Chyba jeszcze jesteśmy Polakami, mocniej bije nam serce, gdy grają mazurka

  • aida1708
   Marzec 1, 2012 o 8:50 pm

   Witaj Ironio! Przepraszam, że Ciebie tak napastuję ale zapytaj człowieka , który zimowe noce spędza gdzieś w noclegowni, bo już jakieś 10-20 lat temu stracił pracę a potem i mieszkanie co dla niego ważniejsze, polskość , patriotyzm , czy ciepła strawa i ciepły kącik aby nie zamarznąć na mrozie? Jak Wy dyskutujecie na takie tematy, to ja nie mogę zapomnieć o ludziach wykluczonych, i krew mnie zalewa.

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 8:39 am

    Witaj Aido:)Nie traktuję tego, co piszesz jako napastowanie, ale jako wazny głos w dyskusji, za który dziękuję, ale odniosę się do tego troszkę póżniej, bo chce to zrobic w kontekscie analizy pojecia interesu narodowego.Przepraszam za zwłokę

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 1:51 pm

    Piszesz Aido o ludziach wykluczonych min. z powodu utraty pracy, a ja uważam, ze ma to ścisły zwiazek z poruszanymi tu pojęciami tj. z pojęciem interesu narodowego, z polskością, z patriotyzmem ułatwiającym wręcz warunkujacym rozumienia interesu narodowego przez ludzi decydujacych o losach takich własnie nieszczęsników.Od rozumienia tych pojęć przez ludzi biznesu, którzy oprócz swoich zysków są w stanie dostrzec człowieka obok, rodaka.Od rozumienia tych pojęć przez ludzi władzy na wszelkich szczeblach od gmin poczynajac zależy poziom bezrobocia, który jest najczęstszą przyczyną wykluczenia. Ludzie, którzy tworza państwo słabe, skorumpowane, państwo na łasce obcego kapitału, wyzbywający się polskiego przemysłu za grosze, podpisujacy niekorzystne dla Polski traktaty, pakty nie dbają o nasz interes narodowy, nie dbają o interes narodowy, gdyz wzrasta skala uóstwa i zagrozenia ubóstwem, a tu już krok do całkowitego wykluczenia, o którym Ty piszesz Aido.Podsumowujac uważam, ze od rozumienia tych pojęć przez decydujacych o losach kraju zależy to, czy tych ludzi wykluczonych będzie przybywać czy ubywać.

   • ela_z_warmii
    Marzec 2, 2012 o 10:44 pm

    Nie bardzo rozumiem, co ma bezrobocie z interesem narodowym, polskością i patriotyzmem? Walczyliśmy o kapitalizm, mamy go. Ze wszystkimi konsekwencjami tegoż. Czy interesem narodowym jest dopłacanie z budżetu państwa do nierentownych spółek skarbu państwa? Wyprzedaż majątku – spółki i zakłady mają taką wartość, jaką cenę za niego zapłaci kupujący. Nie sprzedawać, a dopłacać – jak do stoczni, np.? Niby dlaczego i w czyim interesie? O co chodzi z tym pojęciem „państwo na łasce obcego kapitału”? Chodzi Ci o zagranicznych inwestorów, którzy tworzą w Polsce miejsca pracy? A może o jakiś inny obcy kapitał chodzi – jaki? Ludzi bezrobotnych i wykluczonych będzie przybywać dopóki stopa bezrobocia nie zacznie spadać i nie zwiększą się nasze dochody.. Warunkiem spadku stopy bezrobocia jest tworzenie nowych miejsc pracy. Kto ma to robić? Tylko ludzie dysponujący kapitałem. Dla mnie obojętnym jest, czy mają obywatelstwo polskie czy go nie mają. Ważne są miejsca pracy i płaca dla zatrudnionych pracowników. Poczucie patriotyzmu, polskości i interesu narodowego nijak się mają do gospodarki kapitalistycznej, bo tu rządzi kapitał, a nie sentymenty, tradycja i historia.

   • ela_z_warmii
    Marzec 2, 2012 o 11:24 pm

    W uzupełnieniu interesu narodowego – pomijam strategiczne działy gospodarki, do których obcy kapitał nie ma dojścia, z wiadomych przyczyn.

   • ir_onia
    Marzec 4, 2012 o 12:34 pm

    Wg mnie te pojecia mają ścisły związek z gospodarką kapitalistyczna i z całą resztą z tym zwiazaną, z bezrobociem też.Gdyby tak nie było, to Amerykanie nie śpiewaliby z taką duma, ze wzruszeniem swojego hymnu trzymajac rękę na sercu.Ważne jest w czyich rekach jest kapitał, bo wtedy mozliwy jest wzrost potegi państwa, a to jest główny cel troski o interes narodowy.Kapitał w obcych rękach, przemysł w obcych rękach wzmacnia potęgę państw, do których nalezy o kapitał.Dobrze o tym wiedzieli i wiedza Niemcy, Francja ratujac swoje stocznie i nie ogladajac się na zadna UE. I tak kapitał w bankach niemieckich ulokowanych w Polsce wzmacnia potęgę Niemiec, bo ci moga sobie dyktować warunki.Najpierw pozyczają na potegę, a potem grozą na wszelkie sposoby, przykład Grecja.To samo jest z przemysłem w obcych rękach.W wygodnym dla siebie momencie niemiecki własciciel polskich cukrowni pozamykał w Polsce, co tylko się dało,wyrzucił ludzi tj. Polaków na bruk, zeby miec zbyt na cukier wyprodukowany w Niemczech. Kilka dni temu HGW błysnęła troską o nasz interes narodowy, a mianowicie obłożyła podatkiem drobnych kupców z Warszawy wcześniej wyrzucajac ich z hali, a zwolniła z podatku supermarkety zagraniczne.Gdzie tu troska o miejsca pracy.W galeriach jest taniej?Wykończą polski handel, a potem bedziemy za wszystko płacić dwa razy drozej, a nasze dziewczyny na kasach będą, jak niewolnice siedzieć z pampersami. Polskie zakłady były duzo warte, ale zabrakło nam polityków państwowców-patriotów, którzy potrafiliby zadbać o dobro wspólne i Walduś sprzedawał w 92, po obaleniu Olszewskiego, który wstrzymał grabież na chwilę, trzy bodajże przedsiębiorstwa strategiczne dziennie za grosze.Po to odsunęli min. Olszewskiego, zeby grabić.Polityk państwowiec, patriota zadbałby o to, zeby nie zmarnowano dorobku pokoleń,on czuje więż ze wspólnotą-Polską, zabiega o dobro wspólne a nie trwoni je i to jest właśnie patriotyzm, ale nie Waldus i jego kompani, którzy teraz resztki chca wyprzedawać.Udało sie chociaż ostatnio na szczescie zablokować sprzedaż Orlenu.Moze obudziło sie kilku posłów, może choć kilku wreszcie zorientowało się, ze kapitał ma jednak narodowość i ze ten kto ma kapitał stawia warunki.Skoro ten obcy kapitał nam tak dobrze robi, to dlaczego bezrobocie rosnie, a ludzie muszą wyjeżdżać za chlebem?Dobrze znany jest mi przykład wykupienia jednego z zakładów przez Chińczyków i jak zostali ludzie potraktowani.Kto mógł wyniósł się, jak najdalej od nowego własciciela.

   • Misiekpancerny
    Marzec 8, 2012 o 11:47 pm

    Zapewne Amerykanie są zachwyceni,że amerykański kapitał jest w rękach Amerykanów,a konkretnie w rękach tych niecałych 2% Amerykanów posiadających w swych rękach ponad 86% amerykańskiej gospodarki,2 miliony bezdomnych dziękują za to Bogu co rano,modląc się o zdrowie,bo bez ubezpieczenia zdechną na ulicy bo żaden publiczny szpital ich nie przyjmie,a nawet jak przyjmie,to i tak zdechną ,bo nie będzie ich stać na wykup leków,które są najdroższe na świecie,bo lobby farmaceutyczne wymogły sobie ceny na sprzedajnych politykach .Ale this is America ,kraj który ma 150 bilionów długu [dzisiaj kongres zgodził się na dodrukowanie biliona dolców pustego pieniądza na pokrycie odsetek od długu] kraj w którym przedmieścia wyglądają jak Bejrut,po skończeniu państwowej szkoły przeciętny Amerykanin jest idiotą i półanalfabetą,ale są dumni ze swego kraju i wiecie co ? Byłem tam i nie lubią Polaków ,jesteśmy obiektem kpin,kretyn który ledwie potrafi się podpisać zna całą gamę Polish jokes.Wracając do tematu,transformacja gospodarki socjalistycznej sterowanej centralnie w gospodarkę wolnorynkową,nigdy wcześniej na świecie nie miała miejsca w jaki sposób mieliśmy pozyskać kapitał na rozwój,jeśli nie poprzez prywatyzację? Zgadzam się,że prywatyzacja była przeprowadzona na łapu-capu i wiele firm zostało sprzedanych za grosze,a wiele dziedzin gospodarki zniszczonych,ale jak napisałem wcześniej,skąd mieliśmy brać wzorce? Rząd Olszewskiego to był zlepek bodajże 30 partii i ugrupowań i jedynym jego celem było przetrwanie,nieudane zresztą,Program społeczno-gospodarczy przygotowany przez ten rząd nigdy nie wszedł w życie,a byl naprawdę o tyle ciekawy co nierealny.W 100% zgodzę się,że zwolnienie z podatków sieci hipermarketów to idiotyzm graniczący ze zbrodnią,widzę jak co 6 lat hipermarkety wymieniają się szyldami i znowu przysługuje im prawo do zwolnień,gdy w tym samym czasie polski kupiec,zanim jeszcze zacznie działalność,musi dokonać wszelkich opłat z góry.

  • puzonik48
   Marzec 4, 2012 o 7:42 pm

   Dla nas Ironio jest bardzo ważna ta zbieżność z UE ,bo daje nam poczucie bezpieczeństwa :)UE nie wymusza na nikim zmian mentalnościowych ,wyrzeczenia się tradycji itd.wręcz są specjalne programy unijne w celu podtrzymania wszelkiego rodzaju regionalizmów.Polacy rozsiani są po całym świecie a dzięki UJE nie czuję się wyobcowani .Śmieszą mnie mocarstwowe zapędy ,w stosunku do Niemiec ,nie dość ,że jest nas o połowę mniej to jeszcze daleko nam do ich zamożności i nie tylko .Jeszcze musimy się nauczyć dobrze i efektywnie pracować ,(nie długo przebywać w pracy ).Szanować swojego pracodawcę (nie nagminnie okradać jak pokazują statystyki).Szanować prawo.itd…..

 6. Misiekpancerny
  Marzec 1, 2012 o 10:25 pm

  Dobrze Ironio,spróbujmy więc rozebrać na części te pojęcia,zacznę od interesu narodowego,jak rozumiem chodzi o to,by sprawy stricte polskie były przedkładane ponad dobrem wspólnoty do której należymy,czyli UE,czyli po polsku „nasza chata z kraja” lub słowami angola,Henry Johna Temple „Anglia nie ma wiecznych wrogów ani wiecznych przyjaciół, ma tylko wieczne interesy”. Mówiąc w skrócie UE powinna nam dawać kasę bez szemrania,bo się nam należy,za bycie przedmurzem i mesjaszem Europy,którzyś my krew przelewali „za wolność waszą i naszą”,ale żądać od nas czegokolwiek w zamian,o co to to nie,nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.Poza tym jak można zdefiniować interes narodowy skoro naród jest jest tak podzielony i spolaryzowany,że coś co jest racją stanu dla jednego,jest zdradą stanu dla drugiego ?
  Każde państwo jest na swój sposób szowinistyczne i ma na uwadze,przede wszystkim swoje wąsko pojęte interesy,ale na taki luksus mogą sobie pozwolić państwa o w miarę ustabilizowanej gospodarce i zamożne jak GB,natomiast przykład Węgier pokazuje jak dbając o interes narodowy można się własnoręcznie powiesić.Węgry są bankrutem i wyją o miłosierdzie do MFW,Orban osobiście błaga na kolanach o pożyczkę,której odmówili mu wszyscy,łącznie z USA i Chinami, MFW jest ostatnią deską ratunku przed totalnym bankructwem państwa i postawiło Orbanowi zaporowe warunki,które ten początkowo odrzucił,a jak głód zajrzał mu w oczka,równie ochoczo przyjął.Jeśli tak wygląda obrona interesu narodowego,to ja dziękuję,wole jak Polska będzie elastyczna i dostosuje swoje narodowe ambicje dla dobra równowagi,należy mierzyć siły na zamiary,bo inaczej wylądujemy jak Węgry o których analitycy rynkowi i finansowi piszą,że zostaną zrujnowane dla przykładu i nikt nie będzie po nich płakał,poza prezesem Kaczyńskim.

  • johohanan
   Marzec 2, 2012 o 5:35 am

   Gdyby pominąć wątki o Unii Europejskie,Węgrach i Orbanie z Kaczyńskim to właściwie nic nie napisałeś.Ale początek zachęcający 😆

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 8:35 am

    Może urodzi się z tego coś konstruktywnego.Pozdrawiam:)

   • ela_z_warmii
    Marzec 2, 2012 o 8:18 pm

    Wątpię czy się cokolwiek urodzi, jeżeli dialogiem i rozmową są wklejane cudze wypowiedzi i opinie, a nie własne. Ja się w takie „klocki” nie zamierzam bawić, szkoda mi czasu na czytanie wklejek.

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 9:13 pm

    Elu, wszystko, co cudze wzięłam w cudzysłów lub powołałam się na dokument ,o który się oparłam .Nie widziałam np. powodu opisywać sposobu wyjscia z opresji przez Islandie własnymi słowami skoro przede mna to opisano i wisi w paru klubach.Mogłam wcale tego nie wklejać, bo raczej wszyscy tu wiedza w czym rzecz.Analizę pojęcia narodowego oparłam o kiedyś przeczytany tam tekst, który utkwił mi w pamięci, ale nie jestem w stanie go odszukać w tej chwili ani w chwili pisania komentarza.Zarzucasz mi plagiat ?W którym miejscu?W którym miejscu przytoczyłam cudze opinie i nie wzięłam ich w cudzysłow.Mnie się też ta zabawa zaczyna przestawać podobać.Teraz zauważyłam, ze cudzysłowu zabrakło we fragmencie dotyczacym tradycji za co przepraszam.Cała reszta jest moja” ….tradycji tj, naszej świadomości
    ciągłości narodowych dziejów, potrzeby przejęcia
    i kontynuowania dorobku poprzednich pokoleń. Jest to ważne,
    piękne i potrzebne, bowiem bez pamięci historycznej,
    bez zakorzenienia w dziejach narodu, wspólnoty lokalnej, rodziny nie sposób budować poczucia dumy, siły, wartości
    oraz ciągłości. „Ciągłość” to pojęcie szczególnie istotne”.

   • ela_z_warmii
    Marzec 2, 2012 o 10:00 pm

    Nie uściśliłam, Ironio, poszłam „skrótem myślowym” – cytując klasyka 🙂 Przeczytałam wszystkie Twoje wypowiedzi na tym wątku, cytujesz kogoś-tam (zaznaczając, że to cytat, to prawda) i dokonujesz rozwinięcia cytatu. Coś w stylu – co poeta miał na myśli. Łatwiej nam się będzie rozmawiało, bez przywoływania jakiś-tam wypowiedzi publicystów, którzy przedstawiają własny punkt widzenia i swoją opinię. Mnie nie bardzo interesują takie cudze „światłe myśli”, bardziej natomiast Twój (i innych interlokutorów) punkt widzenia. Bez podpierania się o wypowiedzi ludzi, którzy są dla Ciebie (i innych) autorytetami i publikują swoje opinie.

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 10:23 pm

    Nie Elu, nie tłumaczyłam, co poeta miał na mysli, bo z całej kiedys tam czytanej publikacji utkwiły mi te trzy perspektywy tj, perspektywa państwa, narodu , społczeństwa i cos tam jeszcze.Tak jest z dobrymi wykładami, ze po latach w pamięci pozostają najwazniejsze rzeczy.Nie moglam tłumaczyć, bo ten wykład nie dotyczył obecnej sytuacji Polski i zapewniam Cię, ze wszystko, co oprócz cytatów jest odniesieniem do tu i teraz,jest moja refleksją,to są właśnie moje myśli a komentarza do Aidy, to juz o nic nie oparłam i jest tylko moim wnioskiem, a już od Ciebie zależy czy zechcesz z tym polemizować, czy inni zechca polemizować..Ja juz nie bedę wiecej udowadniać, ze nie jestem wielbłądem:)

   • Misiekpancerny
    Marzec 4, 2012 o 1:37 am

    Johohanan,zająłeś wygodny fotel w loży szyderców,ale sam nie masz kompletnie NIC do powiedzenia .

  • ir_onia
   Marzec 2, 2012 o 8:39 am

   Dzięki, że podjąłeś temat:)Myślę, ze bardzo ważny właśnie z uwagi na te podziały w narodzie, które nie powinny jednak przesłaniać rzeczy najważniejszych, a do takich wg mnie nalezy inters narodowy, nasza racja stanu.Zanim zacznę rozbierać na części pojecie interesu narodowego, to powiem, ze do bani z taką solidarnoscią europejską i nie tylko europejską, która solidaryzuje się z bankami chcacymi za wszelką cenę zniewolić wszystkie narody.Wydaje się, ze w obliczu mocy i siły bankierów, którzy dyktuja nawet USA i Chinom, co mają robić, komu pożyczać każdy interes narodowy mniejszych tego świata skazany jest na porażkę i narody słabsze, mniejsze, położone niewygodnie geopolitycznie mogą sobie o nim pomarzyć.Czy tak jest na pewno? Przykład Islandii, która pokazała środkowy palec bankierom daje jednak nadzieję, że tak być nie musi.Nasze położenie jest inne i pewnie nie możemy pójść ich drogą, ale czy oby na pewno nie możemy nic zrobić, żeby nas tak nie łupili?Czy jednak nie możemy pójść drogą Islandii?Może ktoś pokusi się o rozważenie tego wyjścia?
   Czas na zmiany
   ” Otóż Islandczycy sprawili, że rząd, który aprobował pod dyktando światowej finansjery zubożyć islandzki naród zgodnie ze scenariuszem aktualnie przerabianym przez Grecję, podał się w komplecie do dymisji! Główne banki w Islandii zostały znacjonalizowane i mieszkańcy zdecydowali jednogłośnie zadeklarować niewypłacalność długu, który został zaciągnięty przez prywatne banki w Wielkiej Brytanii i Holandii. Doprowadzono też do powołania Zgromadzenia Narodowego w celu ponownego spisania konstytucji. I to wszystko w pokojowy sposób. To prawdziwa rewolucja przeciw władzy, która doprowadziła Islandię do aktualnego załamania. Na pewno zastanawiacie się, dlaczego te wydarzenia nie zostały szeroko nagłośnione? Odpowiedź na to pytanie prowadzi do kolejnego pytania: Co by się stało, gdyby reszta europejskich narodów wzięła przykład z Islandii? Oto krótka chronologia faktów: Wrzesień 2008 roku: nacjonalizacja najważniejszego banku w Islandii, Glitnir Banku, w wyniku czego giełda zawiesza swoje działanie i zostaje ogłoszone bankructwo kraju. Styczeń 2009 roku: protesty mieszkańców przed parlamentem powodują dymisję premiera Geira Haarde oraz całego socjaldemokratycznego rządu, a następnie przedterminowe wybory. Sytuacja ekonomiczna wciąż jest zła i parlament przedstawia ustawę, która ma prywatnym długiem prywatnych banków (wobec brytyjskich i holenderskich banków) wynoszącym 3,5 miliarda euro obarczyć islandzkie rodziny na 15 lat ze stopą procentową 5,5 procent. W odpowiedzi na to następuje drugi etap pokojowej rewolucji. Początek 2010 roku: mieszkańcy zajmują ponownie place i ulice, żądając ogłoszenia referendum w powyższej sprawie. Luty 2010 roku: prezydent Olafur Grimsson wetuje proponowaną przez parlament ustawę i ogłasza ogólnonarodowe referendum, w którym 93 procent głosujących opowiada się za niespłacaniem tego długu. W międzyczasie rząd zarządził sądowe dochodzenia mające ustalić winnych doprowadzenia do zaistniałego kryzysu. Zostają wydane pierwsze nakazy aresztowania bankierów, którzy przezornie uciekli z Islandii. W tym kryzysowym momencie zostaje powołane zgromadzenie mające spisać nową konstytucję uwzględniającą nauki z dopiero co przerobionej lekcji . W tym celu zostaje wybranych 25 obywateli wolnych od przynależności partyjnej spośród 522, którzy stawili się na głosowanie (kryterium wyboru tej 25 poza nieposiadaniem żadnej książeczki partyjnej była pełnoletniość oraz przedstawienie 30 podpisów popierających ich osób). Ta nowa rada konstytucyjna rozpoczęła w lutym pracę, która ma się zakończyć przedstawieniem i poddaniem pod głosowanie w najbliższych wyborach przygotowanej przez nią Magna Carty . Czy ktoś słyszał o tym wszystkim w europejskich środkach przekazu? Czy widzieliśmy, choćby jedno zdjęcie z tych wydarzeń w którymkolwiek programie telewizyjnym? Oczywiście NIE! W ten oto sposób Islandczycy dali lekcję bezpośredniej demokracji oraz niezależności narodowej i monetarnej całej Europie pokojowo sprzeciwiając się Systemowi. Minimum tego, co możemy zrobić, to mieć świadomość tego, co się stało, i uczynić z tego legendę przekazywaną z ust do ust. Póki co, wciąż mamy możliwość obejścia manipulacji medialno informacyjnej służącej interesom ekonomicznym banków i wielkich ponadnarodowych korporacji. Nie straćmy tej szansy i informujmy o tym innych, aby w przyszłości móc podjąć podobne działania, jeśli zajdzie taka potrzeba.”
   Inne żródła:
   http://forsal.pl/artykuly/522511,islandia_wychodzi_z_kryzysu_finansowego_ogloszenie_bankructwa_lepsze_niz_pomoc.html

   http://media.wp.pl/kat,1022947,wid,12940729,wiadomosc.html?ticaid=1e049
   Oto jest pytanie:CZY MOGLIBYŚMY PÓJĆ DROGĄ ISLANDII i zagrać na nosie bankierom?Może Węgry pójdą tą drogę i inwestorzy im wybaczą jak Islandii?
   Co o tym myślisz?Może ktoś jeszcze inny zechce się odnieść?
   PS.Pojęcie interesu narodowego spróbuje zacząć rozbierać w następnym wejściu, bo teraz muszę niezwłocznie wyjść na kilka godzin.Liczę na zrozumienie

   • johohanan
    Marzec 2, 2012 o 9:24 am

    To był udany sprzeciw wobec bankierów, którzy połamali sobie zęby na tym malutkim państewku
    Ludzie z lichwiarskiej międzynarodówki modlą się teraz żeby nigdzie się to nie powtórzyło. Stąd zmowa milczenia mediów na ten temat.Islandczycy potrafili jednak pokazać klasę, której brakuje tak bardzo nie tylko Polakom.Tak się dba o interes narodowy.

   • puzonik48
    Marzec 4, 2012 o 7:52 pm

    Islandia liczy chyba 300 tys.obywateli ?W GW pisali ,że obecnie osiągnęła PKB 2,5 .Jakoś nie mogę sobie wyobrazić ,że 48 milionowy naród wybiera 30 obywateli z ulicy do rządzenia państwem ?Nie mogę powiedzieć ,żebym nie popierała protestów Oburzonych przeciw bankierom 😛 Tym bardziej ,że bankierzy angielscy przyznali wprost ,że ich dochody są niezasłużenie tak wysokie.Wdrzaźniają mnie również te amerykańskie instytucje rankingowe ,bo jak taki przyłapany na oszustwie i graniu złotówka Morgan ,może być wiarygodny .Ekonomiści też niejednokrotnie przyznają ,że te rankingi to takie wróżenie z fusów . 😦

  • ir_onia
   Marzec 2, 2012 o 1:48 pm

   Kontynuując temat spojrzę na pojęcie INTERES NARODOWY z perspektywy państwa, narodu i społeczeństwa, bo wtedy łatwiej będzie go zdefiniować posiłkując się kilkoma definicjami i swoimi przemyśleniami.
   Patrząc z perspektywy państwa warto sobie zadać pytanie: Jakie to nasze państwo jest? Czy służy zaspokojeniu potrzeb narodu. W dokumencie: „Interes narodowy Polski w obliczu integracji z UE” interes narodowy zdefiniowano jako dążenie do zachowania suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej, zapewnienia wszystkimi dostępnymi środkami, metodami bezpieczeństwa państwa, zachowanie narodowej tożsamości, zapewnienie optymalnych warunków dla rozwoju kraju, jego gospodarczej i wszelkiej pomyślności. Jest to wspólna wartość narodu a nie własność jednej grupy politycznej. To jest wartość, o którą powinny dbać wszystkie siły polityczne, instytucje , obywatele.
   A jak to się ma do obecnej praktyki?
   Czy minister rządu RP występując w Berlinie z propozycja rezygnacji z niektórych praw państw członkowskich na rzecz struktur UE dąży do naszej suwerenności? Wracając do analizy pojęcia i spojrzenia z perspektywy państwa należy sobie odpowiedzieć na inne jeszcze pytania dotyczące państwa, Jaką ono ma władzę, jakie struktury, czy jest ono sprostać wyzwaniu, o którym pisze Adolf Bocheński: „Celem polityki racji stanu jest (…) coraz to większa, coraz to bardziej wzrastająca potęga państwa i narodu” Słabość struktur państwa, skorumpowany wymiar sprawiedliwości, nadmiernie rozrastający się aparat urzędniczy, wszechobecna korupcja, uzależnienie rządzących od jakichś tajemnych sił, widm z przeszłości, służb z PRLu pociagajacych za sznurki, dziwne uzależnienie od bankierów, które do furii ostatnio doprowadziły Rostowskiego, z cała pewnością nie służy naszemu interesowi narodowemu, naszej racji stanu. Podsumowując uważam, ze słabe państwo nie służy interesowi narodowemu wyżej określonemu w przytoczonych definicjach. Pytanie co zrobić, żeby nasze państwo było silne strukturami, instytucjami państwa, wreszcie wolne od destruktywnych sił z przeszłości, aby przywódcy byli mądrzy a równocześnie nie chcieli dążyc do dyktatury ?

   Spojrzenie z perpektywy narodu nasuwa refleksje dotyczące tradycji tj, naszej świadomości
   ciągłości narodowych dziejów, potrzeby przejęcia
   i kontynuowania dorobku poprzednich pokoleń. Jest to ważne,
   piękne i potrzebne, bowiem bez pamięci historycznej,
   bez zakorzenienia w dziejach narodu, wspólnoty lokalnej, rodziny nie sposób budować poczucia dumy, siły, wartości
   oraz ciągłości. „Ciągłość” to pojęcie szczególnie istotne.
   Nie można mówić o interesie narodowym w oderwaniu od tradycji i wszystkie głosy zachęcające do wyrzeczenia się tradycji, która w Polsce ściśle zwiazana jest z kościołem, wydaja się sprzeczne z naszym interesem narodowym. Nie utożsamiam oczywiście interesu KK z interesem narodowym, ale próby wykorzenienia tradycji chrześcijańskiej nazywanej korzeniami cywilizacji europejskiej i zastąpienia ją poprawnością polityczną wg mnie jest podcinaniem gałęzi, na której siedzimy. Również głosy zachecające Ślazaków do przemysleń na temat ich dalszych losów stoja w takiej sprzeczności, bo zagrazają naszej integralności. Niestety tak niewiele będzie trzeba, aby powtórzył się scenariusz z Kosowa, który Sikorski tak ochoczo pierwszy poparł. Wystarczy referendum w myśl traktatu UE. Nie można tworzyc nowych państw w Europie w sposób siłowy, ale referendum nie jest takim środkiem siłowym. Droga otwarta do odłączenia się Ślaska. W Niemczech całkiem niedawno, tydzień, bądż dwa temu odbyła się konferencja wskazująca na taką możliwość. RAŚ i wszyscy popierający pomysł secesji, dziś jeszcze nieśmiało artykułowany, nie dbają o nasz interes narodowy.

   Perspektywa społeczeństwa pozwala jaśniej spojrzeć na troskę o nasz interes narodowy, bo społeczeństwo mamy prężne, ochocze do wyzwań, kreatywne, Nasze mocne strony to „przedsiębiorczość, zdolność
   do samoorganizowania się i podejmowania wysiłków na
   rzecz rozwoju instytucji obywatelskich, pęd do wykształcenia,
   mobilność pozwalająca budować markę polskich pracowników
   w Europie, odwaga polskiego biznesu, coraz bardziej
   konkurencyjnego w różnych częściach świata.” Ważne tylko, aby rządzący nie psuli tego rozrastająca się biurokracja ograniczeniam i nie działali wbrew naszemu interesowi narodowemu rzucając kłody pod nogi przedsiębiorczym, kreatywnym.
   Bardzo pojemne to pojęcie, może tyle na razie…

   • johohanan
    Marzec 2, 2012 o 4:43 pm

    Wielki szacun Ironio za tą analizę.

   • ir_onia
    Marzec 2, 2012 o 9:15 pm

    Dziękuje Johohonanie:)

   • Misiekpancerny
    Marzec 4, 2012 o 1:26 am

    No i mamy klub IV RP jak żywy, nikt nie pisze z czapy,a wszyscy porozumiewają się przy pomocy wklejonych linków i przedruków cudzych wypocin,to genialna forma komunikacji,zamiast myśleć samemu,pomyśli za nas jakiś wujcio,a my to skopiujemy 🙂

   • Marzec 4, 2012 o 1:40 am

    Nie mam nic przeciwko posiłkowaniu się wklejkami jeżeli takowe są oznaczone jako cytaty i podany jest autor. Moim zdaniem pomaga to w dyskusji – a też nie przeszkadza. Poza tym teksty dobrych autorów kształcą… Ja sam parę lat temu miałem problemy z pisaniem w języku polskim na forum – wstydliwa sprawa, ale to prawda – długie lata emigracji zubażają język ojczysty. To dzięki przeczytaniu paru kilometrów różnych wklejek i dyskusji na forach byłem w stanie stworzyć ten portal w języku polskim. Więc weź też proszę pod uwagę pozytywne aspekty wklejania tekstów na forum 😎

   • Misiekpancerny
    Marzec 4, 2012 o 2:00 am

    No zobacz,a na moim klubie jest zabronione wklejanie linków i cudzych tekstów i jakoś ludzie potrafią opowiedzieć własnymi słowami przeczytany tekst,to jest o wiele bardziej twórcze niż dyskusja z kopiarką.

   • Marzec 4, 2012 o 2:16 am

    No niby tak, ale nie chcę zaraz na samym początku istnienia portalu wprowadzać zakazów i nakazów. Ludzie lubią mieć trochę swobody a i przekonany jestem, że pomimo wklejek stać ich będzie na konstruktywną dyskusję. Dajmy wszystkim czas na oswojenie się z xami.pl i z wszystkimi funkcjonalnościami tej platformy. Wszystko inne ureguluje się z czasem samo – a ja sukcesywnie będę ulepszał oprogramowanie i dodawał nowe funkcje, jak i usuwał utrudnienia w poruszaniu się po xami.pl. 😎

   • starsza_pani
    Marzec 4, 2012 o 9:31 am

    W ramach ulepszania portalu mógłbyśzainstalować zegar?

   • Marzec 4, 2012 o 11:57 am

    Myślę,że chodzi Ci o zegar na profilu użytkowników… Pomyślę nad zegarem w różnych wariantach. 😎

   • ir_onia
    Marzec 4, 2012 o 12:28 pm

    Dobrze wiesz, ze potrafię tylko z czapy, a jak trzeba to i dołozyć z tej czapy potrafię. Z szacunku dla Ciebie, dla innych dyskutantów przyłożyłam się przekonana, ze rozpoczynamy poważna dyskusję, zebyś miał, zeby inni mieli z czym polemizować. Potraktowaliście to jako cudze wypociny. Napisałam Eli co jest moje, a co nie, a Ty dalej moje myśli, refleksje nazywasz cudzymi wypocinami.Tak trudno było odpowiedzieć np. na moje pytanie pomijając wklejkę o Islandii, która tak Cię zabolała w pierwszym komentarzu, czy też odnieść się do roli państwa, jego siły w w walce o interes narodowy, próbować przekonać mnie, ze z tym naszym państwem nie jest tak zle?Mieliśmy to rozbierać na drobne, a nie pływać po wierzchu. Wydawało mi się tylko, ze się uda przenieść dyskusję na inny poziom sięgając czasem po jakieś zródła, bo ileż mozna z czapy i po co odkrywać Amerykę, skoro inni to zrobili. Najwyrażniej pomyliłam się. I to by było na tyle

   • Ged12
    Marzec 4, 2012 o 10:50 pm

    No to musi przeprosić, skoro To osobisty wytwór, pani i@Irono, to przepraszam jeszcze raz. Wolę jednak jak pani z czapy coś walnie, machnie ot tak sobie, bo jest to wtedy dla mnie strawne lekko, dowcipne i autentyczne. Postaram się przebić jeszcze raz przez ten tekst.A co do Islandii całej razem z lodowcem wulkanem rararjjjajjkiejakulacja, czy jakoś tak, to ludnościowo odpowiada naszemu Toruniowi, czy innej Bydgoszczy, co do głównego przemysłu już pisałem. Nie jestem pewien, ale chyba w samych Atenach jest więcej ludzi. Islandię z Grecją łączy fakt ,ze i jedni i drudzy radośnie przeżarli pożyczki, a różni ich to, że jedni się ocknęli i coś z tym zrobili, a drudzy chcieli by żreć dalej.

   • Misiekpancerny
    Marzec 8, 2012 o 11:57 pm

    Przepraszam Ironio,wybacz miałem wtedy fatalny dzień i nie mam nic na usprawiedliwienie własnego chamstwa,przy okazji przepraszam wszystkich,którzy poczuli się dotknięci moimi gburowatymi wpisami.A tak przy okazji mam nieśmiałą prośbę Ironio,nie pisz takich kobył,albo podziel je jakoś.Przez 1.5 godziny pisałem odpowiedź,która mi przez własną głupotę poszła na spacer,to co zamieścilem wyżej to tylko nędzne streszczenie odpowiedzi.Kłaniam się nisko.

   • ir_onia
    Marzec 9, 2012 o 8:43 am

    Miśku, kto z nas nie miał albo nie ma złego dnia? Wszystko rozumiem.No i patrzcie Państwo, co potrafi zdziałać jedno z trzech czarodziejskich słow”Proszę, dziękuję, przepraszam” szczerze wypowiedziane.Wszystkie moje złe emocje z tym związane gdzieś wyparowały Ja również przepraszam za milczenie tych, którzy zabrali głos w zainicjowanej przeze mnie dyskusji i nie doczekali się odpowiedzi. Pozdrawiam wszystkich Xamowiczów i życzę owocnych dyskusji :smile:Żegnam się też na kilka dni, bo real przygotował mi od dziś miły maraton z baaaardzo ograniczonym dostępem do sieci.Może jakoś to przeżyję:D

   • johohanan
    Marzec 9, 2012 o 8:51 am

    Miłych odwiedzin i przyjemnie spędzonego czasu życzę,Ir_onio 🙄

   • ir_onia
    Marzec 9, 2012 o 9:05 am

    Mam nadzieję, że takie właśnie będą te odwiedziny 🙂 Dziękuję Johohanza zyczenia:)

   • Ged12
    Marzec 3, 2012 o 10:41 pm

    Nie chce misie przebijać przez przydługie cytaty z jakiegoś zimkiewicza, czy tez innego ziemkiewicza, trafiłem okiem w akapit o bredzeniu na temat wystąpienia Sikorskiego i jego tezach co do kierunku rozwoju Unii Europejskiej i nie chce mi się dalej. No nie mam ochoty przebijać się przez ultrasów i ich brednie.co do tego słynnego mocarstwa Islandii co to się Niemcowi nie dała to może nam obniży marże na puszki rybne, bo chyba nie będziemy ich wód geotermalnych importować, by się od ropy ruskiej uniezależnić, bo raczej naszego węgla nie kupią bo na co im? W co teraz Islandczycy będą lokować swoje oszczędności w kostki lodu? Bo bankructwo trzech banków postawiło całe mocarstwo w stan upadłości.

 7. johohanan
  Marzec 2, 2012 o 3:34 pm

  Wielki szacun za tą analizę.

 8. Ged12
  Marzec 3, 2012 o 10:31 pm

  Ten słynny patriotyzm zagranicznych Polaków, ich pouczenia i zarzuty przypominają mi miłość do sąsiadki: można ją wielbić wychwalać i wynosić na piedestały, ale i tak sąsiad będzie musiał z nią żyć, na szczęście nie ja! Tak to już jest panie Kowalsky i panie Trzarnecky.

  • Marzec 3, 2012 o 10:54 pm

   Dlaczego posądzasz mnie o pouczenia? Nikogo nie pouczam, przedstawiam tylko mój punkt widzenia na różne sprawy. Stworzyłem ten portal po to aby platforma ta służyła do dialogu między wszystkimi Polakami. Nie wyrzucam Waszych postów do kosza tylko dlatego, że nie zgadzacie się ze mną lub innymi użytkownikami. Ogólnie można powiedzieć, że ta sztuka nawet się udała. Portal jest od 2 tygodni online a dyskusja rozwija się we właściwym kierunku. Nie ma chamstwa i wzajemnych dzikich ataków – i to jest milowy krok do dialogu między nami. Wojny i zadymy na ulicach do niczego nie prowadzą i nie rozwiązują problemów. Wręcz narasta wzajemna niechęć i nienawiść miedzy Polakami.

 9. Ged12
  Marzec 3, 2012 o 11:19 pm

  Choćby dlatego:
  —————————————–
  „Nauczono Was w PRL-u obrzydzenia do patriotyzmu i zakłamania historii, i nawet diabeł tego nie zmieni ”
  Czuje się uświadomiony, moje błądzenie i niewiedza wynika z dzieciństwa w PRLu i wykorzenienia z polskości, przez reżym który pozbawił mnie wizji prawdziwego interesu narodowego i wyprzał z uczuć patriotycznych na lekcjach wiedzy o społeczeństwie i geografii. Tyle, że tak jak wyżej jestem tym sąsiadem który żyje na co dzień z ta twoją kochanka sąsiadka. Po mojemu to by było wara od mojej baby bo w ryja! Jasne? I to jest własnie patriotyzm!

 10. Misiekpancerny
  Marzec 4, 2012 o 1:54 am

  Webmasterze,schowaj pazurki jeśli chcesz mieć portal w miarę koncyliacyjny,teksty w stylu „Nie wyrzucam Waszych postów do kosza tylko dlatego, że nie zgadzacie się ze mną lub innymi użytkownikami. Ogólnie można powiedzieć, że ta sztuka nawet się udała.” możesz sobie darować,ciągle zapominasz,że jesteś tu właścicielem i ingerowanie we wszystko,Ci po prostu nie przystoi,no chyba,że chcesz mieć ultraprawicowy portal bez wrażych odchyleń,to po prostu powiedz,a my znikniemy .Nikt nie lubi być traktowany jak przygłupi uczniak z oślej ławki .Komentuj,moderuj i daruj sobie prywatne wycieczki [kuźwa ja już to raz przerabiałem i skończyło się fatalnie].

  • Marzec 4, 2012 o 2:08 am

   Gdy dyskusja ustaje próbuje ją tylko trochę pobudzić. Zawsze lepiej jest grać w otwarte karty niż założyć inny profil i grać na dwa fronty. Takie coś dopiero mi nie przystoi 🙂 Właśnie staram się unikać dyskusji jak mogę, ale czasami swędzą minie palce. To stare przyzwyczajenia z Onetu. Dajcie mi też trochę czasu na oswojenie się z moją nową rolą. To mój pierwszy polskojęzyczny portal i muszę pewnych rzeczy uczyć się od nowa, pomimo prowadziłem już portale zagraniczne. Jedno jest pewne, jak na razie portal jest na rozruchu i potrzeba trochę czasu aż ludzie przekonają się do tego portalu. Wtedy już nie będę miał czasu na pokazywanie pazurków…Sprawa załatwi się jakby sama ❗ 😎

   • Ged12
    Marzec 4, 2012 o 2:32 am

    Z góry stoisz i to w bardzo paskudnym miejscu, wymieniłem z tobą parę zdań, może ciosów, jak wolisz mnie to rybka i całkiem do rzeczy można z tobą obgadać, resztę mojego, już ci napisałem. Jak zaczniesz pisać co ci tam leży, to będziesz postrzegany jako ten co nadużywa władzy, ba wręcz manipuluje. Jak tego nie zrobisz będziesz się źle czuł, w pewien sposób zostaniesz okaleczony. @ Misiu, przenoszenie żywcem klubu „Różnimy się Pięknie” nie ma sensu, bo tu są większe możliwości, a i byt taki już istnieje i po co go rozmnażać. Na pewno jakieś zdrowe zasady same przelezą i przypełzną. Co do tych „Możliwości” Trza je wskazać paluchem. Sam mam nawyki z omleta i leniwe podejście do sprawy, jakieś pomysły więdną, a można by je w szerszej formie przedstawić. Z cytatami? Różnie to bywa, znamy mniej więcej zasadę, że jak 5 wersów przeczytasz to już początku SMSa nie pamiętasz, a jak jeszcze cudze smsy w to wejdą to kto to przeczyta, ale to nic jak się potem w tych 5ciu wersach zmieścić i do tego odnieść? A jak jeszcze ze trzy linki pod tym, w tym kawałek filmu z jutuba? Chyba wszyscy zespół wespół musimy się tego nowego się nauczyć, ba to nowe stworzyć. „Róbta co chceta”, a będziecie mieli co chcieliście.

   • Marzec 4, 2012 o 3:03 am

    W wielu punktach masz rację…Chciałbym wprowadzić pewne zasady na forum, ale takie, które użytkownicy sami przegłosują w sposób demokratyczny. Nie chciałbym zajmować pozycji dyktatora i z góry czegoś narzucać. Gdzieś mam gotową wtyczkę do przeprowadzania sondaży wśród użytkowników. Poczekajmy jeszcze z tym. Niech przybędzie nam nowych użytkowników a wszystko da się jakoś ustalić. 😎 Muszę jeszcze rozruszać klub xami.pl, który w założeniu służyć miał sprawom organizacyjnym i szkoleniowym. Niestety nie da się wszystkiego załatwić w przeciągu tygodnia.

 11. ela_z_warmii
  Marzec 4, 2012 o 2:22 pm

  Zapaliła mi się pomarańczowa lampka. Webmasterze, możesz rozwinąć to zdanie? Cytuję: „Muszę jeszcze rozruszać klub xami.pl, który w założeniu służyć miał sprawom organizacyjnym i szkoleniowym.”. Co to za sprawy organizacyjne i SZKOLENIOWE ???

  • Marzec 4, 2012 o 2:37 pm

   Witam,
   sprawy organizacyjne, czyli wszystko co kręci się wokół tego portalu, począwszy od spraw regulaminowych a skończywszy na sprawach technicznych dotyczących funkcjonowania oprogramowania portalu. Poza tym zgłaszanie błędów w funkcjonowaniu oprogramowania, propozycje ulepszeń, propozycje tematyczne, skargi na moderację, etc.
   Natomiast sprawy szkoleniowe to nic innego jak instrukcje i porady dotyczące obsługi wielu funkcji na stronie głównej portalu, i własnych blogach, które nie wszystkim mogą być jeszcze znane.

   Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę 😎

   • starsza_pani
    Marzec 4, 2012 o 5:37 pm

    W sprawie zegara: chodziło mi o podawanie godziny publikacji przy każdym poście. Póki co jest tylko data i nie wiadomo, patrząc na zestawienie ostatnich komentarzy, czy pojawiło się coś nowego, czy jest to post sprzed paru godzin.

   • Marzec 4, 2012 o 5:57 pm

    Małe nieporozumienie… Ale za to mamy ładny zegarek na stronie :mrgreen:
    Nad wprowadzeniem czasu publikacji postu pomyślę i postaram się to uzupełnić.

    Dziękuję za typ ❗ 🙂

   • Marzec 4, 2012 o 6:11 pm

    Update: Twój e-mail client, czyli poczta, zawiera wszystkie niezbędne informacje – też godzinę otrzymania powiadomienia. W celu odczytania jej należy patrzeć na nagłówek maila lub kliknąć na „rozwiń szczegóły” – tam również pokazana jest godzina otrzymania powiadomienia. 😎

   • starsza_pani
    Marzec 4, 2012 o 6:41 pm

    Na pocztę zaglądam dwa razy dziennie. Na portal mogę przy każdej okazji, gdy mam komputer w zasięgu ręki:) Poza tym na pocztę wpadają (i Bogu dzięki) tylko komentarze z wątków, w których miałam nieostrożność się wpisać:))) Lubię bez straty czasu wiedzieć, czy warto otwierać komentarz, czy już go wcześniej czytałam:)

   • Marzec 4, 2012 o 6:56 pm

    Wprowadzę godzinę publikacji i będzie przejrzyściej 💡 Co do powiadomień, to możesz je ustawić wg. uznania – można je nawet wyłączyć. Ustawienia znajdziesz pod linkiem „Zarządzaj subskrypcją”, ustawienia są dla każdego tematu oddzielne. Ja n.p. dostaje wszystkie posty na pocztę i nie muszę szukać ich po całym portalu aby sprawdzić je, czy jesteście grzeczni 😎 :mrgreen:

   • Ged12
    Marzec 4, 2012 o 10:53 pm

    A ja bym prosił o kota @Starszej Pani, da się zrobić? Bardzo dziękuję. 🙂

   • Marzec 4, 2012 o 11:45 pm

    Życzenie Pani zostało spełnione, teraz widać nie tylko datę ale i godzinę 😎

 12. Marzec 7, 2012 o 9:58 am

  What a great blog

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: