Strona główna > Polityka, Tematy ogólne > Łukaszenka szaleje

Łukaszenka szaleje


Jako wypowiedzenie dyplomatycznej wojny oceniają białoruscy politolodzy i opozycyjni politycy wtorkową decyzję białoruskich władz o wezwaniu ambasadorów UE i Polski do opuszczenia Białorusi. 

– To faktycznie ogłoszenie wojny dyplomatycznej. Perspektywy rozwoju tej sytuacji są bardzo pesymistyczne. Następuje eskalacja konfliktu. Każda ze stron musi odpowiadać coraz ostrzej, bo inaczej straci twarz. Jeśli wczoraj UE rozszerzyła sankcje na 21 urzędników, to teraz, chcąc nie chcąc, będzie zmuszona jeszcze powiększyć czarną listę i wprowadzić elementy sankcji gospodarczych – oświadczył opozycyjny analityk Alaksandr Kłaskouski, którego cytuje portal opozycyjny „Biełorusskij Partizan”.

Według Kłaskouskiego Mińsk nie może spalić za sobą wszystkich mostów, bo to zaszkodziłoby Białorusi. Jest on też zdania, że obecne wydarzenia są podsycane przez Moskwę, gdyż „antyzachodnia histeria jest jednym ze składników walki przedwyborczej w Rosji”.

Również szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka uznał wtorkową decyzję Mińska za „oficjalne wypowiedzenie wojny Zachodowi”. Jak mówił w wypowiedzi dla niezależnego portalu udf.by, Białoruś nie może sobie jednak pozwolić na „taki luksus”, gdyż miałoby to dla niej poważne konsekwencje gospodarcze i finansowe.

Jak widać, dyktator miota się w skrajnościach. Nie rozumiem tylko,co mu pozwala myśleć, że może w ten sposób zmusić do czegoś UE.

Reklamy
  1. Misiekpancerny
    Luty 29, 2012 o 9:48 pm

    Całe te Unijne umizgi do satrapy białoruskiego od początku były skazane na porażkę, Łukaszenka umiejętnie pogrywał Rosją i UE,dojąc obie strony.UE w swoim asekuranctwie i lawirowaniu miedzy interesami poszczególnych państw zaplątała się we własne nogi,ostatnią rezolucję UE wprowadzająca sankcje dla Białorusi zablokowała …Słowenia, śmieszny kraik liczący ok.2 mln mieszkańców,bo prowadzą dobre interesy z Łukaszenką,to są jakieś kpiny! UE przegrała z Rosja na tym polu,25.11.2011 w Moskwie podczas posiedzenia Wysokiej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi przedstawiciele władz obu państw podpisali kontrakt na dostawy i tranzyt gazu w latach 2012–2014. Władze rosyjskie podjęły również decyzję o udzieleniu stronie białoruskiej kredytu (10 mld USD), przeznaczonego na budowę elektrowni atomowej. Białoruś zgodziła się na sprzedaż 50% akcji Biełtransgazu, właściciela sieci białoruskich gazociągów, rosyjskiemu Gazpromowi (posiada już 50%). Tydzień wcześniej prezydent Alaksandr Łukaszenka podczas wizyty w Moskwie złożył podpis pod deklaracją prezydentów Białorusi, Rosji i Kazachstanu o dążeniu do utworzenia w 2015 roku Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EaUG); tego samego dnia rosyjski Sbierbank przyznał stronie białoruskiej kredyt w wysokości 1 mld USD.Rosja praktycznie jest właścicielem Białorusi i żadne „sankcje” tego nie zmienią,pozostaje tylko ratowanie resztek honoru,ale o czym ja bredzę.

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: