Strona główna > Internet, Polityka > WOLNOŚĆ SŁOWA = DEMOKRACJA = NIEPODLEGŁOŚĆ

WOLNOŚĆ SŁOWA = DEMOKRACJA = NIEPODLEGŁOŚĆ


Fundamentalną podstawą prawdziwej Demokracji jest Wolność Słowa. Oczywiście nie można tolerować różnych skrajności, skutkujących zazwyczaj anarchią.

Nie można traktować demokracji jako spektrum stosunków społecznych, dostępnych wyłącznie dla elit – warstw posiadających i wykształconych. Demokracja musi być oparta na przyjętych i akceptowalnych większościowo zasadach wartości i norm społecznych, kontrolowanych zgodnie z Konstytucyjną Racją Stanu – przez wybranych przywódców i elity narodu.

Prawdziwa demokracja, nie jest możliwa bez wolności słowa. A wolność słowa w szerokim pojęciu, to nie tylko wolność przekazu informacji – to też równość w dostępie do informacji. W Naszym Kraju taką równość rzekomo „gwarantują” rozmaite, „publiczne – państwowe” środki medialne „masowego przekazu”, które powinny „pro-publico bono” informować całe społeczeństwo (w sposób rzeczowy i zgodny z prawdą) – o wszystkich sprawach istotnych dla życia, pomyślności i bezpieczeństwa obywateli kraju. Ale – to teoria.

„Mass-media” pozostające w rękach prywatnych, mogą reprezentować różne interesy swoich właścicieli, ale powinno to także, pozostawać pod akceptowalną kontrolą medialną – w ogólnie przyjętym interesie społecznym. Tak jest w krajach z ugruntowanymi tradycjami demokratycznymi (Wielka Brytania, USA, Australia).

W Naszym Kraju, odbywa się nieustająca walka o kontrolę nad mediami „publicznymi”. Dla każdej kolejnej, zwycięskiej koalicji wyborczej, priorytetowym działaniem jest kontrola nad TVP, Radiem/prasą tzw. „państwową”. Jednocześnie wywierane są rozmaite formy „nacisku” głównie ekonomicznego na media prywatne. Ugrupowania polityczne walczą o kontrolę nad mediami – reprezentując wyłącznie interesy oligarchii partyjnej, nie społeczeństwa i Narodu. Wszystkie media (publiczne/prywatne) funkcjonują więc w większości w interesie partyjnym.

Jedyną (jeszcze nie całkowicie kontrolowaną) platformą medialną jest INTERNET -elektroniczne środki masowego przekazu informacji. To olbrzymia przyszłość i potencjał. Ale i zagrożenie „status quo”. Coraz bardziej słyszy się opinię, (z kół aktualnie rządzących), że należy kontrolować (manipulować) opinią publiczną, także poprzez Internet. To olbrzymie niebezpieczeństwo dla wolności słowa i Demokracji – a co za tym idzie Niepodległości.

Nowy Ekran powstał jako platforma medialna, wolna od cenzury, dostępna bez ograniczeń dla opinii publicznej – zainteresowanej właściwą dyskusją merytoryczną. Istnieje regulamin, który każdy potencjalny autor musi zaakceptować. (Nie można nikogo obrażać, rzucać fałszywych oskarżeń. Autorzy ponoszą odpowiedzialność za to co piszą na forum NE). Poza tym nie ma ograniczeń. Prawdziwie obywatelskie rozwiązanie.
NE od początku jest platformą informacyjną, edukacyjną, opiniotwórcza a jednocześnie całkowicie neutralną politycznie. Żyjemy przecież w dobie INFORMACJI (i pieniądza). Najlepszym towarem XXI wieku jest informacja oraz forma i szybkość jej przekazu.

Przekaz informacji w formie elektronicznej rozwija się w sposób niemal geometryczny. Zapewnia całkowity i najszybszy możliwie – zawsze aktualizowany – dostęp do wszystkich możliwych wiadomości z kraju i ze świata – stwarzając jednocześnie możliwość interakcji z wielką społecznością zainteresowaną dialogiem. Internetowy przekaz informacji obecnie ma również rozmaite słabości. Dwie główne to:
1. ciągle ograniczony zasięg/dostęp do Internetu (to tylko kwestia czasu i technologii)
2. krótki żywot informacji – zanikanie w „cyberprzestrzeni”

Jak wspomniałem wyżej –niezależność przekazu informacji przez Internet jest zagrożona. Coraz częściej, na różnych forach, (szczególnie w naszym kraju) mówi się o różnych formach kontroli nad przekazem elektronicznym informacji. Tym bardziej, że technologicznie jest to możliwe. Wszystko oczywiście dla dobra kraju, dla ochrony demokracji. Ale wszystkim jednak wiadomo, że to tylko fasada. Tak jak w systemach totalitarnych, przekaz informacji był monopolem władzy, tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną – poprzez zawłaszczenie mediów, w tym właśnie Internetu.

Zaczęła się prawdziwa wojna o kontrolę wirtualnej przestrzeni –WOJNA O INTERNET
Walka o Niepodległość – to obrona Demokracji – to obrona Wolności Słowa.
Wzywam wszystkich zainteresowanych do wspólnej walki – poprzez Nowy Ekran – o WOLNOŚĆ SŁOWA!!!

PS. W następnym artykule przedstawię propozycje wspólnych działań społecznych.

Autor: Ryszard Opara

Komentarz redakcji Xami.pl

Uzupełniając artykuł Ryszarda Opary zacytuję Piotra Skwiecińskiego, który w jednym ze swoim artykułów na temat wolności mediów, napisał:

Programy informacyjne lubią lekkie wiadomości ze świata. Widzowi, który kiedyś czytał Kapuścińskiego, przypomina się jego refleksja, że gdy trafia do nieznanego mu kraju i włącza nieznana mu stację radiową, to jeśli słyszy, że nadaje ona tylko muzykę przeplataną serwisami informacyjnymi w stylu “w Urugwaju urodziło się dwugłowe cielę”, wie od razu, iż jest to radiostacja prorządowa. Wie, że tak jest, chociaż w programie rozgłośni nie ma żadnej agitacji na rzecz władzy, i w ogóle słowa o polityce. Bo władzy sprzyja cisza…

Cisza sprzyja każdej formie władzy: ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, biznesowej, medialnej, duchowej. Cisza sprzyja szczególnie wówczas, gdy władza jest zła, niekompetentna czy niesprawiedliwa. Xami.pl powstało głównie po to, aby tej ciszy nie było zbyt wiele. Działalność tą traktuje jako formę dziennikarstwa obywatelskiego, do którego mamy pełne prawo, ale i obowiązek – obowiązek dyktowany pewnym imperatywem moralnym nakazującym podjąć działania w sytuacji, gdy nie wszystko wydaje się być takie jakie powinno.

Warto opisywać i rozpowszechniać informację na temat wydarzeń i sytuacji (choćby potencjalnych i przyszłych) godzących w dobro wspólne czy interesy państwa; warto szukać przyczyn patologii życia społecznego w Polsce; warto głośno mówić o działaniach mających na celu oszukiwanie, cechujących się przy tym tajnością, przemyślaną koordynacją czy przewagą informacyjną nad osobami w nich nie uczestniczącymi. O tym wszystkim warto pisać. Warto te informacje katalogować i archiwizować, a przede wszystkim warto z tej uporządkowanej i zachowanej wiedzy wyciągać wnioski. Pośrednio właśnie temu ma służyć ten portal.

Reklamy
 1. ela_z_warmii
  Luty 29, 2012 o 1:54 pm

  Zastanawia mnie ten fragment:

  „Coraz częściej, na różnych forach, (szczególnie w naszym kraju) mówi się o różnych formach kontroli nad przekazem elektronicznym informacji. Tym bardziej, że technologicznie jest to możliwe. Wszystko oczywiście dla dobra kraju, dla ochrony demokracji. Ale wszystkim jednak wiadomo, że to tylko fasada. Tak jak w systemach totalitarnych, przekaz informacji był monopolem władzy, tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną – poprzez zawłaszczenie mediów, w tym właśnie Internetu.”

  Nie bardzo rozumiem, na czym polega to zagrożenie? Czy np. założyciel i właściciel portalu Xami.pl miał i ma jakiekolwiek problemy i trudności z zamieszczaniem wybranych przez siebie treści? Portal NE też takich problemów chyba nie ma?

  Odnośnie innych mediów – czy są jakiekolwiek ograniczenia, by ktoś, kto chce założył sobie prywatną telewizję, radio, wydawał gazetę? Czy są ograniczenia dla osób fizycznych lub prawnych?

  Zawłaszczenie Telewizji Publicznej jest iluzoryczne, wszak PiS miał ją w swoich rękach (i rękach koalicjantów), a i tak przegrał wybory w 2007r.

  Moim zdaniem to larum jest demonizowaniem.

  • Luty 29, 2012 o 2:44 pm

   Wyraźnie określiłem w regulaminie i opisie portalu, do czego i dla kogo ma służyć portal Xami.pl. Gdyby portal Xami.pl przeznaczony był wyłącznie dla ludzi popierających PiS, z pewnością byłby wniesiony odpowiedni aneks do regulaminu portalu. Jednak tak nie jest i nie będzie. Portal Xami.pl jest i pozostanie w przyszłości platformą dyskusyjno-społecznościową otwartą dla wszystkich ludzi dobrej woli, którym dobro Polski i jego obywateli leży na sercu.

   Serwery portalu Xami.pl znajdują się poza granicami kraju, tak więc można ten portal określić portalem polonijnym dla Polaków w Polsce i na całym świecie. Zaznaczam, że portal ten nie jest związany umowami z żadnymi formacjami politycznymi i religijnymi, jak i nie ma za zadanie popierania tylko i wyłącznie jednej określonej partii politycznej. Poglądy i przekonania właściciela portalu nie mają związku z jakąkolwiek partią polityczną, sektą lub grupą społecznego protestu i są tylko i wyłącznie prywatnymi poglądami właściciela platformy http://www.xami.pl.

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 3:54 pm

    Webmasterze, nie zrozumiałeś mnie. Nie rozumiem gdzie tkwi zagrożenie dla wolności zakładania portali, telewizji, stacji radiowych i gazet. Xami.pl podałam, jako przykład braku takich, podobnie jak NE – on chyba jest na polskim serwerze?

   • Luty 29, 2012 o 4:30 pm

    Sprawa jest prosta, portal może założyć każdy, to fakt. Jednak nie tu leży problem, problem leży w tym, że nikt z makerów portali niezależnych, gdzie otwarcie krytykuje się władze i ujawnia się afery z udziałem polityków, nie odważy się założyć takowych w Polsce, gdyż byłoby to tylko kwestią czasu, kiedy ten portal zostałby zamknięty. Złych przykładów jest wiele, ostatnim jest blog państwa Jakuckich, który od 3 dni jest offlinie. Portal ten zajmował się bardzo intensywnie sprawą katastrofy smoleńskiej, a że serwer portalu państwa Jakuckich znajdował się w Polsce… Miejmy nadzieję, że to tylko problemy techniczne operatora sieci www ❗

   • johohanan
    Luty 29, 2012 o 5:30 pm

    Teraz ja Ciebie Elu nie rozumiem.Posiłkowałaś się cytatem gdzie Webmaster napisał -„obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną – poprzez zawłaszczenie mediów, w tym właśnie Internetu”
    Ty położyłaś w swoich komentarzach główny nacisk na zagrożenie dla wolności zakładania portali, telewizji, stacji radiowych i gazet.
    Nie widzisz różnicy?
    Media mówią nie tylko, kto jest dobry, a kto zły, ale także czyj pogląd jest słuszny, a kogo należy zniszczyć za jego zdanie.A wtedy usłużne media swoich przeciwników, których poglądy nie pasują do z góry ustalonego kanonu, ośmieszają, przemilczają, manipulują..
    I oto własnie starają się politycy różnych opcji poprzez naciski,których mają pełny wachlarz
    I to powinno nas martwić.
    Bo żadna władza nie jest wieczna.

   • ela_z_warmii
    Luty 29, 2012 o 5:54 pm

    Johohananie, rzeczywiście mamy problem ze wzajemnym zrozumieniem się. Liczę, że właśnie na Xami.pl możemy sobie wzajemnie przedstawić nasze punkty widzenia i postrzeganie rzeczywistości, które przełożą się na lepsze zrozumienie.

    Po pierwsze, zacytowany fragment nie był cytatem z Webmastera, a autora artykułu Ryszarda Opary. Nawiązanie do Xami.p Webmastera było analogią i przykładem. Czytaj uważniej, proszę 🙂

    Po drugie – naprawdę nie widzę rządowych ograniczeń w publikowanych w Internecie treściach. Czy są jakieś tematy, których nie można poruszać w Internecie, jakieś zabronione treści – prawem, rzecz jasna, prawem ustanowionym przez rząd RP (a wcześniej klepniętym przez Sejm)?
    Każda ze stron – rządowa, opozycja mogą wyrażać swoje opinie w Internecie na różnych portalach. Czyż nie jest tak? Ktoś kogoś ściga tajnymi służbami za wpisy? Pomijam te, które są łamaniem obowiązującego w RP prawa, prawa, które obowiązuje od dawna. Wydaje mi się, że możesz mylić te niby ograniczenia wynikające z łamania prawa istniejącego i obowiązującego z krytyką, która łamaniem prawa nie jest.
    Co do manipulowania, ośmieszania, przemilczania – to samo można powiedzieć o większości komentatorów sceny politycznej. Nikt tu nie jest „aniołkiem”, padają razy za razy. Dobrym przykładem jest tu Salon24 – jakoś nie prześladowany, niecenzurowany i mający się dobrze 🙂

   • johohanan
    Luty 29, 2012 o 6:50 pm

    Prawdą jest,że były to słowa Ryszarda Opary a nie Webmastera.Prawdą jest,że w sprawie manipulowania, ośmieszania, przemilczania nikt nie jest aniołkiem.
    Natomiast plany rządzących (PO) w ingerencję internetu były.
    Na początek BIP MSW o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną
    http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/218/20209/
    Tam właśnie można przeczytać o głębokiej ingerencji w treści internetowe.

    Tu posłużę się tekstem z netu

    ” Nowelizacja wprowadza dodatkowy rozdział 3a w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Opisuje on „procedurę powiadomienia i blokowania dostępu do bezprawnych informacji”. Odtąd każdy, kto „posiada informację o bezprawnych treściach zamieszczonych w sieci Internet” będzie mógł zwrócić się do usługodawcy internetowego z wnioskiem o zablokowanie takiej informacji. O tym, co podlega pod definicję „informacji bezprawnej” decyduje wnioskodawca, zaś usługodawca może, choć nie musi przychylić się do jego wniosku.

    Przepis skonstruowano w taki sposób, by rolę cenzora spełniał administrator portalu internetowego. Ten zaś zawsze może się tłumaczyć, że zablokował informację ponieważ uzyskał wiarygodną wiadomość, że zawiera ona „treści bezprawne”.
    Włączony do ustawy rozdział 3a, jest w pełni autorskim pomysłem rządu Donalda Tuska. Przywołana w uzasadnieniu nowelizacji unijna Dyrektywa 2000/31/WE nie zawiera bowiem procedury blokowania informacji, pozostawiając jej określenie państwom członkowskim.

    Co istotne – w unijnych przepisach procedura blokowania dotyczy „informacji, które naruszają prawa lub przedmiot działalności uprawnionego” i odnosi się wyłącznie do utworów chronionych prawem autorskim. Rząd Tuska w oparciu o te przepisy dokonał interpretacji rozszerzającej i wpisał do ustawy procedurę umożliwiającą blokowanie wszystkich „bezprawnych informacji” – uzurpując sobie przy tym prawo decydowania co jest lub nie jest taką informacją.

    Grupa rządząca nie potrzebuje zatem podpisywać żadnej „umowy ACTA”, by uzyskać identyczny efekt blokowania treści internetowych pod pretekstem „ochrony praw autorskich”.

    Czy tak się stanie,nie wiem.

   • ela_z_warmii
    Marzec 2, 2012 o 10:53 pm

    Kluczem tu jest zwrot „bezprawne informacje”. Brakuje mi definicji tego pojęcia – prawnej definicji, zapisanej w tej nowelizacji. Reszta, to radosna interpretacja.

   • starsza_pani
    Luty 29, 2012 o 6:49 pm

    Johohanan, właściciel wolnego medium – NE – napisał w swoim artykule: „Tak jak w systemach totalitarnych, przekaz informacji był monopolem władzy, tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną – poprzez zawłaszczenie mediów, w tym właśnie Internetu.”
    I to stwierdzenie, o rzekomo demokratycznym wyborze obecnych władz, dyskwalifikuje w moich oczach pana Oparę i jego portal. Bo na jakiej podstawie on tak twierdzi? On tylko próbuje swoim stwierdzeniem „odpowiednio” ustawić czytelnika jego noty do obecnych władz, które w ramach kontroli i zamordyzmu pozwalają mu pisać źle o sobie:)
    Jeśli mimo mrocznych czasów PRL, czasów o wybitnie zakłamanym przekazie medialnym, ludzie wiedzieli swoje, niezależnie myśleli i gremialnie wsparli „Solidarność”, to dla mnie znaczy tylko tyle, że żadne starania ani władz, ani opozycji nie są w stanie za pośrednictwem mediów otumanić ludzi.
    Piszę to na podstawie obserwacji mego otoczenia. Ono swoje wie. A i potrafi oddzielić informację od komentarza.
    Pewnie dlatego wyniki wyborów są, jakie są.

   • Misiekpancerny
    Luty 29, 2012 o 10:11 pm

    Trafiony zatopiony 🙂 Jak ja lubię tych nieomylnych guru wiecznie prześladowanych przez władzę,którzy piszą co im ślina na język przyniesie i wręcz domagają się opresji,a tu kicha,nikt nie wpada z drzwiami o 6 rano i biedny pan Opara nie może strugać męczennika i z duma okazywać siniaki na zbolałym zadku.Nie ten czas i nie ta władza,uwielbiam takich bohaterów ostatniej godziny od których się roi wśród „prawdziwych prawdziwków”,kto jest w ogóle Opara w życiu nie słyszałem o tym bojowniku o wolność i demokrację ???

   • johohanan
    Marzec 2, 2012 o 9:44 pm

    : “Tak jak w systemach totalitarnych, przekaz informacji był monopolem władzy, tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną”
    http://www.tvn24.pl/0,1736619,0,1,po-cichu-powstawal-dokument-idacy-dalej-niz-acta,wiadomosc.html

 2. mediator
  Luty 29, 2012 o 3:13 pm

  Ja zagrożeń też nie rozumiem,wszak właściciel portalu wyraża się nieskrepowanie i bez ograniczeń.No i dobrze 😈

  • Luty 29, 2012 o 3:30 pm

   Portal państwa Jakuckich(http://www.jakuccy.pl), zajmujący się bardzo intensywnie sprawą smoleńską od 3 dni z niewyjaśnionych przyczyn jest offline! Podczas próby wywołania strony otrzymujemy typowy błąd nr. 500 (Internal Server Error) – The server encountered an internal error and could not complete your request. Czyli kolejny polskojęzyczny portal, który najwyraźniej komuś przeszkadzał ❗ Przynajmniej dziwne są tajemnicze zgony i znikające strony www, które nie sprzyjają władzy 👿

 3. Misiekpancerny
  Luty 29, 2012 o 10:02 pm

  I to się nadaje,Szanowny Webmasterze do kategorii „Teorie spiskowe”,przecież nie wiadomo dlaczego portal państwa Jakuckich zamilkł,może zamiast spekulować,warto poczekać na wyjaśnienie sprawy,dorzucanie do tego tajemniczych trupów,ze wskazaniem paluchem na władzę,jest ciut nadgorliwe troszkę.

 4. Misiekpancerny
  Marzec 1, 2012 o 12:23 am

  A co do teorii spiskowych,to brakuje mi bloga Jarka Kefirka.Teorie Kefirka były tak dopracowane,że Antoni Macierewicz ze swymi profesorami mógłby Mu buty czyścić, podziwiałem kunszt Kefira i Jego nieprawdopodobną metodologię w drobiazgowym zbieraniu strzepków informacji,żeby ułożyć puzzle potwierdzające Jego teorie .To było coś i za cholerę nie dało się tego podważyć 🙂

  • Marzec 1, 2012 o 12:35 am

   No to trzeba go do nas jakoś zaprosić, kategoria Teorie spiskowe jest prawe pusta ❗ Jak myślisz ❓ 😎

 5. johohanan
  Marzec 2, 2012 o 9:59 pm

  I jak tu nie wierzyć słowom,które napisał Ryszard Opara na portalu NE,kiedy napisał,że “Tak jak w systemach totalitarnych, przekaz informacji był monopolem władzy, tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną”, będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną”
  Nawet portal TVN24 napisał jak to pod patronatem ministra Bogdana Zdrojewskiego od 2009 roku trwały za plecami Polaków prace nad kontrolą internetu.W jakim celu? Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.
  http://www.tvn24.pl/0,1736619,0,1,po-cichu-powstawal-dokument-idacy-dalej-niz-acta,wiadomosc.html

 6. ela_z_warmii
  Marzec 2, 2012 o 10:17 pm

  Zapytaj o intencje Zdrojewskiego, nie mnie 🙂 Przychylam się do zdania Starszej Pani, która zwróciła uwagę na bardzo istotny fragment słów, jakie napisał Opara: ” … tak i obecnie władze wybrane rzekomo „drogą demokratyczną” „. Z tym Panem nie ma o czym rozmawiać ani z czym polemizować. Tak przy okazji przypomniał mi się fakt nocnego skoku rządu koalicji PiS+SO+LPR na telewizję publiczną. Jak sądzisz, czy nie przyświecał temu taki sam cel, o którym pisze Opara, tu kolejny cytat ” …będą robić wszystko by kontrolować i manipulować opinią publiczną – poprzez zawłaszczenie mediów…” Czy ten cytat nie wpisuje się w to, co Opara gani w obecnej ekipie, nie dostrzegając tego samego u poprzedniej? Takie małe niedomówienie, granie do jednej tylko brami, z jakim efektem wymowy całości 🙂 Piękna manipulacja.

 7. Kwiecień 12, 2012 o 8:43 pm

  Każdy ma prawo do wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów bez ingerencji oraz do poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei wszelkimi środkami, bez względu na granice.” Artykuł 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego, 10 grudnia 1948.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: