Strona główna > Wiadomości > Zniknęło ponad milion Polaków w Unii Europejskiej

Zniknęło ponad milion Polaków w Unii Europejskiej


– Rząd Donalda Tuska jest pierwszym znanym mi w historii, który nie walczy o ilość głosów w UE – powiedział dziś Krzysztof Szczerski, odnosząc się do nowej definicji ludności przedstawionej przez Komisję Europejską.

Zgodnie z nowymi wytycznymi UE, definicja ludności narodowej zmienia się na definicję ludności zamieszkującej, co oznacza, że każdy Polak przebywający na emigracji powyżej 12 miesięcy nie jest traktowany jako obywatel Polski, a jako obywatel zamieszkiwanego kraju. To z kolei odbiera Polsce milion dwieście tysięcy głosów w Unii Europejskiej na rzecz krajów, do których polscy obywatele wyemigrowali.

– To zmienia siłę polskiego głosu w UE, która jest liczona wprost proporcjonalnie do liczby ludności – mówił Szczerski. – Po raz pierwszy kraj członkowski zgadza się dobrowolnie na zmniejszenie liczby głosów.

Poseł PiS wezwał rząd do podjęcia działań w tej sprawie. – Apelujemy, żeby rząd dobrowolnie nie rezygnował z ponad miliona głosów swoich obywateli – wzywał Szczerski.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2014 roku. W tym też roku nasza ludność formalnie się zmniejszy i stracimy 3% polskich głosów w UE.

Reklamy
Kategorie:Wiadomości Tagi: ,
  1. starsza_pani
    Luty 29, 2012 o 8:44 pm

    Tak sobie myślę, czy Polak z krwi, wybierający sobie do życia dowolny kraj UE, który daje mu – jego zdaniem – lepsze warunki do życia i tam płacący podatki, nie staje się obywatelem z ziemi? To przecież konkretny człowiek wybiera gdzie i dlaczego żyje. To on mówi swemu państwu – mam cię gdzieś i nic ci do mnie. Legutko tego nie rozumie?

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: