Strona główna > Teorie spiskowe, Zdrowie > Zdrowie na sprzedaż

Zdrowie na sprzedaż


O produkcji leków decyduje zmowa monopolistów, a nie chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym – twierdzą twórcy włoskiego dokumentu.

Światowy rynek farmaceutyczny znajduje się pod kontrolą 10 największych korporacji. Jak w przypadku wszystkich koncernów, tak i ich poczynaniami rządzi potrzeba generowania zysków. W efekcie dostęp do lekarstw staje się coraz bardziej nierównomierny w skali globu – zdrowi bogaci przyjmują więcej medykamentów niż chorujący biedni.

Zyski czołowych koncernów farmaceutycznych rosną systematycznie. Ich łączny, nieopodatkowany zarobek w roku 2004 wyniósł niemal tyle, ile wartość produktu narodowego Danii. Sprzedaż jednego tylko leku o nazwie Lipitor, odpowiedzialnego za obniżanie poziomu cholesterolu, przynosi ponad 10 miliardów USD zysku rocznie.

Nabywcami medykamentów są w ogromnej większości mieszkańcy bogatych krajów Europy, Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu. Tymczasem najbardziej zabójcze choroby na świecie, na czele z AIDS, gruźlicą i malarią pochłaniają rocznie śmiertelny plon 15 milionów ludzkich istnień. Około 85% tych zgonów następuje na południowej półkuli, której udział w obrocie lekami wynosi zaledwie 11%. Oznacza to, że najbardziej potrzebujący nie mają dostępu do medykamentów, a przeszkodę stanowi bariera finansowa.

Twórcy filmu „Zdrowie na sprzedaż” stawiają dwa pytania wielkiej wagi: jak długo jeszcze systemy opieki zdrowotnej zamożnych krajów będą w stanie ponosić rosnące koszta leków i jak długo kraje rozwijające się będą pozbawione dostępu do medykamentów?

Film pokazuje, w jaki sposób doszło do takiej sytuacji i co robią kraje rozwijające się oraz liczne organizacje w krajach bogatych, aby zmienić układ sił w branży farmaceutycznej. System patentowania leków nie tylko ogranicza możliwości produkcji tańszych odpowiedników, ale także wpływa na kierunek badań.

Film porusza kwestie: Big pharma, WHO Światowa Organizacja Zdrowia, patenty na leki, leki generyczne i brand-owe, patentowanie,
TRIPS, import równoległy, licencja przymusowa, wybiórcze ludobójstwu, marketing firm farmaceutycznych, ADHD, Ritalin, prywatyzacja służby zdrowia.

Kraj: Włochy; Rok produkcji: 2007; Czas trwania: 51 minut; Język: Polski lektor

 

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: