Strona główna > Polityka > Pogróżki z Berlina. Niemcy przekroczyli kolejną granicę

Pogróżki z Berlina. Niemcy przekroczyli kolejną granicę


Na początek zagadka. Czy jest jakiś kraj w Europie, w którym ambasador RFN otwarcie grozi dziennikarzom jakąś formą odpowiedzialności, jeśli nie będą pisać o Niemcach tak jak należy pisać? Tak. To Polska.

„Każdy, kto szczegółowo przytacza takie oszczerstwa w formie pisemnej i obrazowej, zaznaczając tylko na marginesie, że są to wypowiedzi innych, i pozostawiając ostatecznie jako niedomówienie, czy sam – przynajmniej częściowo – podziela te zniewagi, musi liczyć się ze skierowaniem pod jego adresem zarzutu propagowania takich porównań. To w najwyższej mierze nierzetelne.”

Te cytat to nie wymimek z rozporządzenia króla Prus dotyczący odpowiedniego zachowania się polskojęzycznej prasy w rejencji Posen. To fragment listu ambasadora Niemiec Rüdigera von Fritscha do dziennika „Rzeczpospolita”. Link

Ambasador RFN nie grozi jedynie za „pisanie oszczerstw”. Zagrożony jest każdy, kto te „oszczerstwa przytacza” lub „podziela te zniewagi”. A kto będzie decydował, czy wytypowany przez ambasadora dziennikarski „przestępca” faktycznie „podziela te zniewagi”? Ano zgadnij koteczku – jak mawiał śp. Stefan Kisielewski.

Być może przedstawiciel sąsiedniego kraju poczuł moc i siłę po tym, jak władze Polski zaczęły straszyć dziennikarzy odpowiedzialnością sądową, jeśli nie wyhamują w kwestii rzecznika Grasia?

A może to już nadszedł ten czas, aby pokazać mieszkańcom dorzecza Wisły i Odry prawdziwe oblicze „niemieckiej Europy”, o którą błagał Radosław Sikorski podczas swego expose w Berlinie?
Tak czy inaczej Niemcy przekroczyli kolejną granicę. A na horyzoncie nie widać nikogo i niczego, co mogło by powstrzymać ten marsz.

Sławomir Sieradzki

Reklamy
 1. Ged12
  Marzec 8, 2012 o 2:11 am

  A może to zwykłe przypomnienie pismakom, gdzie jest granica, której nie przekracza, bo to grozi odpowiedzialnością karna. Ale należy to ubrać w wizje atakującego Wermachtu, wciągnąć w to Grasia i doprawić tezami Sikorskiego co do kierunku rozwoju UE. 🙂 Wtedy jest cacy, a pro po czy już Luftwaffe bombarduje warszawską starówkę? I czy już guziki zabezpieczyliście?

 2. johohanan
  Marzec 8, 2012 o 6:43 am

  Szkoda,że ambasador nie pamięta co działo się w niemieckiej prasie w czasie rządów Pis-u i jakie kubły pomyj wylewano na legalnie wybrane polskie władze.W porównaniu z tym teksty w Rzepie ( dodatek Plus Minus z 25 – 26 lutego) to prawdziwy Wersal. Gdzie był ambasador przed 11 listopada ub. roku, gdy niemieckie bojówki wybierały się do Warszawy bić Polaków obchodzących swe święto narodowe? Co zrobił by prawa Polaków w Niemczech były takie same jak prawa Niemców mieszkających w Polsce?
  Pod rządami herr Tuska – Polska to nienormalność – nic mnie nie dziwi.Skoro minister spraw zagranicznych Rosji,Ławrow na spotkaniu polskich ambasadorów tłumaczy im jak prowadzić polską politykę zagraniczną to ambasador niemiecki doszedł do wniosku,że może wpływać na to co piszą polskie gazety.

  • starsza_pani
   Marzec 8, 2012 o 8:29 am

   Johohanan, o czym Ty się rozpisujesz? W przytoczonym fragmencie autor słów jedynie stwierdza, że ci, co cytują oszczerstwa – bez prostowania, a wręcz/lub z niedomówionym własnym poparciem słuszności oszczerstw – tym samym rozpowszechniając je, niech się nie zdziwią, że będzie im stawiany zarzut ich propagowania.
   Nie znam powodu powyższej wypowiedzi ambasadora Niemiec, ale jeśli by np. dotyczyła „polskich obozów koncentracyjnych”, to co Ty na to?

   • johohanan
    Marzec 8, 2012 o 8:38 am

    Szkoda, że ambasador nie precyzuje o jaki dokładnie fragment publikacji w „Rzepie” mu chodzi ale dlaczego ambasada Niemiec w Polsce pretenduje do decydowania o tym co ma się ukazywać w polskich gazetach, a co nie?
    Ambasador Niemiec celowo użył zwrotu kojarzącego się jednoznacznie z postępowaniem prokuratorskim aby zastraszyć redakcje i dziennikarzy Rzeczpospolitej .

   • starsza_pani
    Marzec 8, 2012 o 8:56 am

    Nie rozszerzaj. Ambasador powiedział tylko tyle ile powiedział. Nie jest straszeniem stwierdzenie, że pójdzie się do sądu z kimś, kto rzuca oszczerstwa lub je rozpowszechnia. Ambasador nikomu niczego nie zabrania. Mówi tylko, za kogo uważa piszącego i propagującego nieprawdę, oszczerstwa. A to mu wolno.
    Poza tym, tyle jemu do polskiej prasy, ile nam do ichniej.
    A lubimy się oburzać, protestować, obrażać, wygrażać …, nawet za głupawe satyry:)

  • Ged12
   Marzec 8, 2012 o 9:56 am

   No nie mogłem się doczekać i już myślałem, ze nie przeczytam:”Pod rządami herr Tuska – Polska to nienormalność – nic mnie nie dziwi” „))))))))))))))))). Ale od początku: To że jakaś gazeta ma w nazwie „Rzeczpospolita”, nie stanowi jej ponad prawem, a redakcja nadal odpowiada z treści w niej zamieszczane. Jej głos też nie jest wyrazem polityki państwa a jedynie, którymś tam głosemspisanym piórem redakcji. Jak kto chce może się sądzić i tyle. Dlaczego dwóch kartofli nie sądziło się z jakąś niemieckojęzyczną popołudniówką, nie wiem:). Może dlatego by nie ugruntować tej opinii o sobie? Może z jeszcze innych przyczyn, no mogli też w tym nepotycznym tandemie od razu wycofać ambasadorów, np zamknąć granice, wydalić atache i wszystkich wrażych z kraju a na granicy ustawić armaty i te kilka czołgów co nam jeszcze zostały. Wtedy pewnie jeszcze ktoś zauważyłby żart w tej gazecie na miarę szatańskich wersetów, albo kilku obrazków na temat Mohameta. 🙂
   ———————————————————
   To ty misiu nie masz pojęcia o bojówkach( nie sądzę) Antifa przyjechała w odpowiedzi na wasze nacjonalistyczny brunatny masz jedynych genetycznych patriotów. W liczbie… 200, no niech tam 500, czy może w wielkości baonu Wermachtu :))).Tak jak pojechała swego czasu do Szwecji, Francji i po co mam całą Europe wymieniać, gdzie zawsze jacyś genetyczni patrioci się znajdą. Będziesz się teraz gimnastykował i i ten haniebny napad na Polskę niczym we wrzesniu 39 roku przeciwstawiał, może uda ci się jeszcze wpleść w to kilka powstań:)
   —————————————
   Ale… jak już zacytowałeś ‚Polskość to nienormalność” w/g ciebie fragmencik klucz, to jadziem dalej :)))))))))))))) Skąd ci się on wziął, skąd to cytat, czego dotyczył, w jakim fragmencie się znalazł i co do cholery oznacza?! :)))))
   —————————————
   Poczekam aż nożyce się odezwą, odezwą się?

  • Ged12
   Marzec 8, 2012 o 10:00 am

   Wisz może kiedy i który z królów i za co dał Kaszubom ziemie i tytuły szlacheckie? :)))))) I nie wiem czy wiesz, ale kaszubski to nie jest niemiecki, wiesz?

   • Ged12
    Marzec 8, 2012 o 10:03 am

    No i oczywista oczywistość tylko ambasada USA ma prawo, a nawet obowiązek monitorować sposób w jaki posłowie na Sejm RP glosują i dlaczego. Inne ambasady już nie, no i dobrze , na szczęście hehehehehe

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: