Strona główna > Polityka > Jak zdobyć władzę w Polsce

Jak zdobyć władzę w Polsce


„Jeżeli nie jesteś gotowy kraść, oszukiwać, mordować i dawać łapówki nigdy nie będziesz rządził” – mówi prof. Alastair Smith z New York University w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika „The Economist”.

Brytyjski tygodnik „The Economist” opublikował ostatnio ciekawy wywiad z prof. Alastair Smith w wydziału politologii New York University. Jest on współautorem książki “The Dictator’s Handbook: How Bad Behaviour is Almost Always Good Politics”, czyli „Podręcznik dyktatora: jak złe zachowanie prawie zawsze się opłaca w polityce”.

Wbrew nazwie nie jest to książka tylko dotycząca dyktatorów, ale każdego kto chce zdobyć i utrzymać władzę. Prof. Smith ma kilka rad.

Po pierwsze trzeba mieć grupę zaufanych i lojalnych ludzi i nie opłacać ich zbyt dobrze, tak by nie mogli się uniezależnić. Następnie trzeba silne opodatkować społeczeństwo, bo „lepiej jest samemu decydować, kto dostatnie jedzenie, niż pozwolić ludziom się samym wyżywić”. Ważne jest też, by zawsze stawiać interes swój i swoich kolegów nad interesem narodu.

A na koniec pytanie dziennikarza:

A co jeżeli ktoś naprawdę chce zrobić coś dobrego dla ogółu? Nie da się tego zrobić?

Prof. Smith: Nie. Gdy ktoś pracuje dla dobra ogółu, to nie zdobędzie władzy. Jeżeli nie jesteś gotowy kraść, oszukiwać, mordować i dawać łapówki nigdy nie będziesz rządził.

Całość wywiadu w języku angielskim tutaj.

Aleksander Piński

Kategorie:Polityka
 1. ela_z_warmii
  Marzec 5, 2012 o 12:52 pm

  Dobre :mrgreen: Patrząc na tytuł tematu, rozumiem, że pan profesor Smith głosi swą opinię o Polsce? No to mamy niezły pasztet, bo wynika z niego, że wszyscy, którzy do tej pory rządzili w RP musieli stosować się do tej światłej myśli: „Jeżeli nie jesteś gotowy kraść, oszukiwać, mordować i dawać łapówki nigdy nie będziesz rządził.” Rozumiem też, że obecna partia opozycyjna, która twierdzi, że po następnych wyborach, to już na pewno wygra i powróci do rządzenia Polską, też z ochotą zastosuje (ponownie – bo raz już dorwali się do władzy!) te metody według prof. Smitha? Dobre….. nawet bardzo dobre…. :mrgreen: Dzięki za porcję humoru na rozpoczęcie tygodnia 😛

 2. Ged12
  Marzec 5, 2012 o 11:52 pm

  No to mamy w kraju instytucję dyktatora rotacyjnego. 🙂 Bo w Polsce jedynie Ruch Palikota nie miał jeszcze z władzą nic wspólnego. 🙂 Jesteśmy w tej chwili po 100 dniach nowo-starej kadencji obecnego dyktatora, wszystkie TKMy zwierają pośladki i przytupują na nieuchronną zmianę, ale musza jeszcze długo przytupywać……….

  Ktoś tu wyraźnie przeholował z intencją heheheh 🙂

  • Ged12
   Marzec 5, 2012 o 11:58 pm

   Sugerowany prze ze mnie akapit odnoszący się do tytułu „Jak zdobyć władze w Polsce”- przetłumaczyć? 🙂

   „But what if you really are trying to work for the common good? Is there no way of doing that?

   None. If you’re working for the common good you didn’t come to power in the first place. If you’re not willing to cheat, steal, murder and bribe then you don’t come to power.

   What if you’re Lech Walesa?

   I’m pretty certain he had his own political power base. He wanted to make society more inclusive. This is always the battle cry of revolutionary leaders. When they get into power they change their tune. The real question is what stops politicians from backsliding once they get in? Typically, it’s that the country is broke and the only way you can get people to work is by empowering them socially, but once you do that it becomes hard to take powers back from them. Broke countries are the ones that end up having the political reforms that make them nice places with good economic policy in the long run. Places where there is oil, like Libya, have a very low chance of having democracy. The leaders don’t really need the people to pay the bills of their cronies, because they have oil.

   Suggested reading: Anything by Ryszard Kapuściński, a Soviet Polish journalist ”
   – Jak mawia klasyk: „I to by było na tyle” 🙂

 3. kristof72
  Marzec 6, 2012 o 7:43 am

  Nawet nie muszę czytać,by odpowiedzieć. Żeby zdobyć władzę w Polsce trzeba żyć w zgodzie z Kulczykiem, Krauzem, PSL i oczywiście nie ruszać miliona urzędasów, bo ci mogą dużo!
  Toto, co jest przy władzy właśnie tak postępuje i dlatego żre ciągle z koryta.
  Ma swój chór przydupasów w mediach i w internecie a więc zaplecze przyspawanych do intratnych posadek nierobów. Tu zgadzam się z Ged.- jego koniec będzie bolesny ale nierychły.

 4. johohanan
  Marzec 6, 2012 o 11:24 pm

  Jak zdobyć władzę w Polsce? Trzeba należeć do partii politycznej.Jaki jest cel partii politycznej i czym ona jest?
  Z definicji jest to organizacja dążąca do zdobycia władzy.A jeśli tak,to znaczy, że państwo staje sie jedynie łupem tej „organizacji”.Kluczowym słowem (w partii politycznej) jest słowo WALKA.Partia, żeby być skuteczna, musi być zdolna do zwycięskiej walki. To walka staje sie treścią polityki.
  Logika organizacji dążącej do władzy (walki) na plan dalszy spycha interes narodowy, zwłaszcza długofalowy. Polityka staje sie kadencyjna. Najważniejsze jest wygranie wyborów, a nie to co będzie po kolejnych wyborach, czy jeszcze później.
  Po 1989 roku to władza (walka), a nie przyszłość Polski stała sie treścią polskiej polityki.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: