Strona główna > Polityka, Wiadomości > Jarosław Kaczyński: chcę stanąć przed Trybunałem Stanu

Jarosław Kaczyński: chcę stanąć przed Trybunałem Stanu


Jeżeli będzie zebranych 115 podpisów, to przyjmę to z radością. Chcę stanąć przed Trybunałem Stanu, by tam móc skorzystać z praw oskarżonego, a oskarżony ma prawo powiedzieć wszystko – powiedział Jarosław Kaczyński.

Zanim dojdzie do głosowania w Sejmie nad postawieniem polityka przed Trybunałem Stanu musi być zrealizowana długa procedura. Po zebraniu 115 podpisów pod każdym z wstępnych wniosków o pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej, trafiają one do marszałka Sejmu, który kieruje je do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. Komisja może przesłuchiwać świadków i biegłych, żądać od instytucji państwowych i społecznych okazywania wszelkich akt i dokumentów.

Żeby przyjąć uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu premiera lub ministra potrzeba większości 3/5 ustawowej liczby posłów, czyli co najmniej 276 głosów. Nawet przy wsparciu SLD i Ruchu Palikota nie uda się to bez PSL, a ludowcy nie chcą poprzeć inicjatywy PO.

Postawienie Kaczyńskiego i Ziobry przed TS to jedna z rekomendacji, jakie znalazły się w raporcie komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, którą kierował Ryszard Kalisz (SLD). Raport został przedstawiony w Sejmie minionej kadencji pod koniec sierpnia 2011 roku.

PO ma 206 posłów, Ruch Palikota – 42, a SLD – 26, czyli w sumie dysponują 274 głosami. Bez głosów PSL nie ma szans na zebranie 276 głosów, a i w samej Platformie są posłowie, którzy zapowiadają, że nie poprą wniosku o TS dla Kaczyńskiego i Ziobry. Już w poniedziałek publicznie zapowiedział to m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W poniedziałek szef klubu PO Rafał Grupiński poinformował, że Platforma chce, aby wnioski o TS były ponadklubowe, dlatego przedstawi je do podpisu przedstawicielom innych klubów parlamentarnych.

Przeszkód, żeby poprzeć wnioski PO nie widzi rzecznik Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dariusz Joński. – Nie ma znaczenia czyje są wnioski – nasze czy Platformy. Podobne musi być tylko ich uzasadnienie. Nasze wnioski dotyczą treści raportu z komisji badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy. Jeśli więc uzasadnienie wniosków PO dotyczy tych samych kwestii, to oczywiście my się pod nimi podpiszemy – powiedział Joński.

Wnioski PO poprze też Ruch Palikota. – Poprzemy oczywiście każdy wniosek o Trybunał Stanu przeciwko Kaczyńskiemu i Ziobrze.(…) Cieszymy się, że obudziliśmy drzemiącą Platformę Obywatelską z letargu, bo obiecała już dawno te wnioski do TS – powiedział rzecznik klubu Andrzej Rozenek.

Z kolei według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, Platforma „zamiast chleba proponuje igrzyska”. – Wtedy, kiedy równolegle proponuje przymus pracy do 67. roku życia, kiedy serwuje nam kolejne podwyżki, kiedy okazuje się, że wzrosły ceny leków, które są na liście leków refundowanych – mówił dziennikarzom w Sejmie.

Pod wnioskami nie podpiszą się również politycy Solidarnej Polski. Zdaniem szefa klubu Arkadiusza Mularczyka są one „absurdalne, śmieszne i niepoważne”. – Jest to hucpa polityczna i próba eliminowania konkurencji politycznej za pomocą metod białorusko-rosyjskich – ocenił poseł.

Do wniosków o TS dla Ziobry i Kaczyńskiego sceptycznie podchodzi szef PSL. Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział dziennikarzom, że „nie bardzo wie, jakie tu są przesłanki, czy to dotyczy spraw z poprzedniej kadencji, działalności konstytucyjnej, czy jakiejś innej”.

Pawlak stwierdził, że do tej pory politycy PO nie rozmawiali z ludowcami o takim pomyśle. – Nie było na ten temat rozmów. Było postępowanie w poprzedniej kadencji Sejmu, jeżeli będzie powrót do tego tematu, to wymaga to konsultacji politycznych – powiedział szef PSL. Dodał, że politycznie sprawa została rozstrzygnięta w wyborach w 2007 roku: wyborcy zdecydowali w wymiarze politycznym, publicznym, odsuwając PiS od władzy.

 

Reklamy
 1. johohanan
  Marzec 15, 2012 o 1:19 pm

  Trzeba stworzyć wroga.Wniosek o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu to nic innego jak kolejny wybieg Platformy Obywatelskiej, która w ten sposób usiłuje wyciszyć fakt, że społeczeństwo coraz częściej buntuje się przeciwko jej fatalnej polityce.
  To następna szopka, która miałby odwrócić uwagę od kolejnych potknięć rządu. Bezpodstawne oskarżenia i insynuacje nie są nową praktyką premiera Tuska. Sytuacja polskiego państwa jest bowiem coraz gorsza, a nieudolny rząd robi wszystko, by to zatuszować.

  • Marzec 15, 2012 o 1:32 pm

   …I znów piszesz prawdę…jeszcze ktoś się przez to na nas obrazi 😎

  • Blaupunkt
   Marzec 15, 2012 o 6:55 pm

   Dzisiaj w TVN14,minister od gadania o wszystkim Michał Boni oznajmił że za 8 lat będzie raj a za 30, wszystkim przyszłym emerytom będzie dobrze.Wierzyć, nie pytać. 😆

  • Misiekpancerny
   Marzec 17, 2012 o 12:21 am

   Ale o co chodzi ? Prezes Jarosław powiedział wyraźnie,ze chce stanąć przed Trybunałem Stanu i uczyni to z radością.Posłowie PiSu nie powinni pozbawiać Prezesa radości i gremialnie zagłosować za tym wnioskiem.

 2. ASTRAJA
  Marzec 15, 2012 o 8:37 pm

  No tak, dobrze powiedział A.Mularczyk , hucpa polityczna i metody białorusko- rosyjskie, więcej już nie potrzeba. Czy PO to odnoga rosyjsko języcznych partii ?

  • johohanan
   Marzec 15, 2012 o 9:12 pm

   Tuskowa ekipa podrzuca ludziskom material na igrzyska by przykryc syf i zgnilizne jaka stala sie ich udziałem, Przez miesiąc będą wałkować o TK a potem przyjdzie Euro2012….Tusk w tym czasie bedzie mial troche spokoju, chodzi o czas.

   • Misiekpancerny
    Marzec 17, 2012 o 12:42 am

    No dobra,już wiem,ze to klub inteligentnych inaczej,ale ja naiwny jestem z pierwszej łapanki,więc może mi Szanowni Johohanan podrzuci przykłady tego syfu i zgnilizny,która to jest udziałem rządzących,co to dla Ciebie,syf i zgnilizna jest tak powszechna,że wytrzepiesz je z rękawa na poczekaniu.

 3. skorpion
  Marzec 16, 2012 o 12:03 am

  Im więcej te szmaty ujadają, należy odczytywać, że coraz badziej się boją. I bardzo dobrze.

  • Ged12
   Marzec 16, 2012 o 8:22 am

   Straszysz? Czym straszysz, że się boja? Odczytasz mi to? Pytanie jak jarosławpolskezbaw będzie głosował jak już dojdzie do złożenia tego pozwu, no i jak każe glosować swojemu pisowi? No i może ktoś lemingom wyjaśni czym się zajmuje ten legendarny Trybunał Konstytucyjny, którym się wszyscy na wzajem straszą i tak chętnie jeden drugiego tam wysyła.

   • ASTRAJA
    Marzec 16, 2012 o 8:45 am

    Jarosław Kaczyński sam się wybroni …gorzej z tym co ma do powiedzenia !

   • Ged12
    Marzec 16, 2012 o 9:38 am

    Czyżby szykowało się nam „Drugie Kazanie Na Górze”? No i pewnie dostaniemy nowe tablice, bo stare te żydy połamały. Tez jestem ciekaw tych objawień. Zanim to nastąpi musi być spełniony warunek: musi stanąć przed tym trybunałem, a czy on się, ten trybunał zajmuje? ….

 4. ASTRAJA
  Marzec 16, 2012 o 10:00 am

  No tak, mówi się o tym Trybunale ale tak na
  prawdę to przeciwnicy wcale tego nie chcą. To pokrywka dla innych spraw.

 5. Ged12
  Marzec 16, 2012 o 10:48 am

  Wszystko może być „pokrywka dla innych spraw’ Marsz wieczorny może być pokrywką dla propozycji współpracy dla opozycji w sprawie uwolnienia zawodów, albo własnie przygotowaniem obrony przed TS. Można jak zwykle stosownie do własnych intencji wszystko przetasować. A przy okazji: pokrywka pokryła?

 6. Blaupunkt
  Marzec 16, 2012 o 1:28 pm

  Nuda, nuda, nuda. Od początku sprawowania władzy,Tusk ma tylko jeden pomysł,jak się utrzymać.Pijar i sondaże.Aby rządzić Państwem trzeba mieć wiedzę i więcej umiejętności niż kłamanie i kopanie piłki.Tusk doskonale wie, że na postawieniu Kaczyńskiego i Ziobry przed TS więcej może stracić niż zyskać. PO puściła straszaka i nikt tego nie bierze na poważnie. Nie bedzie zadnego trybunału.Nikt nie będzie sie upierać i sprawa wygaśnie szybko.Juz to widać i można przeczytać 😉

  • Ged12
   Marzec 16, 2012 o 5:37 pm

   Reklamo koncernu niemieckiego, zgodzę się z tym, ze rządzący również mogą na tym stracić, co do kwalifikacji nie jest tak. Popatrz znaleźli tyle kwalifikacji w sobie, żeby przetrwać kadencje, co nie jest łatwe i nie jednemu już to nie wyszło. Z grzeczności nie będę wytykał paluchem. Mieli takie kwalifikacje, które pozwoliły im wygrać wybory po raz drugi i dzięki tym kwalifikacją stworzyli bezprecedensowy rząd w historii, który de fakto rządzi drugą kadencje, a ty mi o braku kwalifikacji pitolisz. Najbardziej na tym TS zależało SLD, ale jakoś cicho u nich ostatnio, ale bez większości która to przegłosuje to zwykła bańka na wodzie. Więc prezes zaczynający gierki polityczne pod Wałęsą, stary knur będący przy korycie przez ostatnie 23 lata blefuje swoją odwagą licząc na to co napisałeś.

 7. ASTRAJA
  Marzec 16, 2012 o 2:49 pm

  Jak zwykle dosadnie odpowiedziałeś Blaupunkt, tak właśnie jest. Ja nazwałabym to dużo hałasu o nic a główni winowajcy mają już pełne pory żeby do tego nie doszło.

 8. Misiekpancerny
  Marzec 17, 2012 o 12:30 am

  A to ciekawe Astrajo,bo ja widzę,że Jarosław i Ziobro mają pełne pampersy,przegrywają procesy jeden po drugim i wyłażą ciekawe fakty na jaw,jeśli staną przed TK,to są skończeni,mimo buńczucznych zapowiedzi,ale do tego nie dojdzie,bo ta polityczna,bezideowa prostytutka zwana PSL do tego nigdy nie dopuści,przecież kiedyś mogą dać du*y PiSowi,to co będą palić,być może przyszłego koalicjanta ?

  • Blaupunkt
   Marzec 17, 2012 o 12:30 pm

   A jak się zapatrujesz Misiek na te wyroki wydane na 4 RP?

   2009-08-04 – Nie ma żadnych dowodów, że policja, CBA czy ABW za rządów PiS nielegalnie stosowały podsłuchy telefoniczne. Tak uznała zielonogórska prokuratura i umorzyła tajne śledztwo prowadzone w tej sprawie.

   2009-10-06 – Minister rządu PiS, Zbigniew Ziobro nie działał na szkodę interesu publicznego orzekła płocka prokuratura. Śledztwo, w którym płocka prokuratura okręgowa postawiła na początku br. byłemu ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze zarzut przekroczenia uprawnień i ujawnienia tajemnicy służbowej, zostało umorzone.

   2010-02-08- Nie było nacisków na prokuratorów ze strony ich przełożonych i polityków w śledztwie dotyczącym Barbary Blidy – uznała łódzka Prokuratura Okręgowa i umorzyła postępowanie w tej sprawie.

   2010-05-10- Sąd w Warszawie uznał, iż czyn który zarzucano Ziobro „nie zawierał znamion czynu zabronionego”, a on sam, udostępniając akta śledztwa szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, „działał zgodnie z prawem”. Zażalenie Ziobry (obecnie jest on europosłem PiS) rozpatrywał Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia. Orzeczenie w tej sprawie jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu.

   2010-05-10-Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze umorzyła śledztwo w sprawie inwigilacji przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i policję dziennikarzy w latach 2005-2007, nie stwierdzając przestępstwa.

   2010-06-10-Antoni Macierewicz nie musi przepraszać Zygmunta Solorza za swe słowa, że zgodził się on w latach 80. na współpracę z wywiadem PRL orzekł Sąd w Warszawie.

   2010-06-10-Poseł Lewicy Ryszard Kalisz ma przeprosić Zbigniewa Ziobrę za swe słowa, że minister sprawiedliwości w rządzie PiS popełnił przestępstwo, ujawniając prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu akta śledztwa w sprawie mafii paliwowej – postanowienie w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Warszawie.

   2010-07-06-Prokuratura Apelacyjna w Lublinie umorzyła śledztwo w sprawie współpracy CBA w latach 2006-2008 ze służbami specjalnymi obcych państw, ponieważ nie dopatrzyła się w niej cech przestępstwa. (…) Prokuratura ustaliła wprawdzie, że CBA współpracowało z licznymi zagranicznymi instytucjami służb specjalnych mimo braku ustawowych podstaw, jednak współpraca ta nie wyrządziła szkody w interesie publicznym.

   2010-09-30-Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie umorzyła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez b. zastępcę Prokuratora Generalnego Jerzego Engelkinga podczas konferencji prasowej w sierpniu 2007 r. Powodem umorzenia jest brak „ustawowych znamion czynu zabronionego”.

   2010-10-13- Nie było nieprawidłowości w zakresie stosowania technik operacyjnych w stosunku do dziennikarzy w latach 2005-2007 oświadczył przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych Janusz Krasoń (SLD).

   2010-10-25- Kazimierz Kutz ma przeprosić Jarosława Kaczyńskiego za jego wypowiedzi z listopada 2009 roku orzekł Sąd w Warszawie. Sąd uznał, że Kazimierz Kutz bezprawne naruszył dobre imię Jarosława Kaczyńskiego i nakazał opublikowanie przeprosin w tygodniku „Wprost”.

   2011-01-05- Prokuratura umorzyła śledztwo dotyczące ujawnienia informacji o prowadzonych przez CBA działaniach w związku z tzw. aferą hazardową. Śledztwo dotyczyło m.in. kwestii przecieków do mediów różnych informacji.

   2011-01-19- Warszawski sąd rejonowy umorzył proces karny, który Jarosławowi Kaczyńskiemu wytoczył b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek za pomówienie go określeniem „agent śpioch” – poinformował wydział prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd nakazał b. ministrowi zwrot kosztów procesu.

   2011-02-21- Poseł PiS Antoni Macierewicz nie musi przepraszać szefa ABW Krzysztofa Bondaryka za nazwanie w 2009 r. „kryminalną sytuacją” pobierania przez Bondaryka pieniędzy od operatora telefonii komórkowej z tytułu zakazu konkurencji – orzekł sąd w Warszawie.

   2011-04-04- Prokuratura Okręgowa w Łodzi umorzyła śledztwo ws. dowodów po śmierci Blidy. Według prokuratury nie ma dowodów na to, że ślady i dowody na miejscu zdarzenia po śmierci b. posłanki SLD Barbary Blidy były zacierane.

   2011-05-05- Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Grzegorz Miecugow ma przeprosić na antenie TVN24 Joannę Lichocką i oświadczyć, że nie jest prawdą, że redaktor Joanna Lichocka poinformowała sztab wyborczy pana Jarosława Kaczyńskiego o swoich pytaniach przed debatą kandydatów na urząd prezydenta RP z dnia 30 czerwca 2010 r., ani nie jest prawdą, że otrzymała pytania zadawane przez siebie w trakcie debaty.

   2011-05-06- Prokuratura Okręgowa w Warszawie uznała, że demonstracja w rocznicę katastrofy smoleńskiej nie nosiła znamion czynu zabronionego i odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie. Doniesienie w tej sprawie złożyła Platforma Obywatelska.

   2011-05-11-Janusz Palikot musi przeprosić redaktora naczelnego i wydawcę „Rzeczpospolitej” za sugestię jakoby gazeta tuż po 10/04/10 przygotowywała dla lidera PiS specjalne wydania orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

   2011-05-18- Prezes Jarosław Kaczyński (PiS) nie znieważył narodowości śląskiej orzekła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota i odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie. Doniesienie w tej sprawie złożyły Platforma Obywatelska i RAŚ.

   • Marzec 17, 2012 o 12:40 pm

    …i to jest rzeczowa odpowiedź. Po co kłócić się w nieskończoność, fakty mówią same za siebie.

   • Misiekpancerny
    Marzec 17, 2012 o 5:00 pm

    Nie mam zamiaru polemizować z faktami,ale to wszystko ma się nijak do sprawy postawienia Prezesa i Ziobry przed TS,,mogę przytoczyć podobną listę spraw,które się skończyły przegraną PiSu i osobiście Kaczyńskiego i Ziobry :wyrok z 7 lipca nakazujący przeprosić wydawnictwo Agora za porównanie „GW” do „Trybuny Ludu z 1953 r.” (organu KC PZPR w okresie stalinizmu), oraz twierdzenia, że Agora jest „pod kontrolą postkomunistycznej oligarchii” i „ma związki finansowe z układem oligarchicznym”.
    Sąd stwierdził, że Kaczyński nawet nie podjął próby dowiedzenia swoich twierdzeń.
    Prawa i Sprawiedliwości – wyrok z 24 sierpnia orzekający, że PiS musi publicznie sprostować wszystko, co posłowie tej partii mówili złego o kampanii informacyjnej Platformy „Polska w budowie”.
    Jarosława Kaczyńskiego – wyrok z 8 sierpnia.Sąd stwierdził, że Jarosław Kaczyński ma zaprzestać rozpowszechniania informacji, że PSL lub część posłów ugrupowania głosowało za legalizacją miękkich narkotyków. Dodatkowo na antenie TVP Info w ciągu 48 godzin, w godzinach od 12 do 14 ma być wystosowane sprostowania na całym ekranie odczytane wolno i wyraźnie o treści: Jarosław Kaczyński oświadcza, że jego wypowiedź, że PSL lub część jego posłów głosowało ws. miękkich narkotyków, żeby zalegalizować ich użytkowanie, jest nieprawdziwe.
    Zbigniewa Ziobro – wyrok z 17 września – Sąd zdecydował, że Zbigniew Ziobro musi przeprosić Grzegorza Schetynę za nazwanie go „człowiekiem, który odpowiada za ciemne sprawki i nadużycie wobec opozycji”. Przeprosiny ma wyemitować Radio ZET i Radio Maryja. Ponadto Ziobro musi wpłacić 20 tys zł. na konto fundacji „Kogo?”.To tylko wyroki z zeszłego roku,ale nie o to mi chodziło,poczytajcie uzasadnienie uniewinnienia na prof.Widackiego i Podgórskiego,to są rządy PiSu w pigułce,takich spraw jest coraz więcej i pęka zmowa milczenia służalczych prokuratorów,piesków ze służb specjalnych rodem z CBA Kamińskiego po 11 dniowym szkoleniu,pewnie Wam się nie będzie chciało szukać,ale wtedy posłużę radośnie przedrukami.

  • ASTRAJA
   Marzec 17, 2012 o 1:26 pm

   No widzisz Misiu, mówiłam, że do TS nie dojdzie bo tuskoland miałby za słabe argumenty i boi się przegranej. Już jakby co to niech inni przegrywają ale Donek NIGDY.

   • Marzec 17, 2012 o 1:38 pm
   • johohanan
    Marzec 17, 2012 o 2:34 pm

    To dokładnie tak jak później uczynił Tusk(janicniemogę) 😀

   • ASTRAJA
    Marzec 17, 2012 o 3:35 pm

    Nie wiedziałam o tym, ale zawsze twierdziłam i dalej twierdzę, że to był mądry człowiek i dlatego trzeba było się Go pozbyć….za bardzo przeszkadzał. Teraz tusko-zgnijce robią co chcą.

   • Misiekpancerny
    Marzec 17, 2012 o 5:05 pm

    Kogo się trzeba było pozbyć,Kaczyńskiego ? Nosz rwał że go mać, uzasadnij to twierdzenie,kto się go pozbył ,komu przeszkadzał i w czym?

   • Marzec 17, 2012 o 5:19 pm

    Ile ten temat mamy jeszcze przerabiać? Napisano o tym już setki tysięcy artykułów w rożnych jeżykach świata a do was to nadal nie chce dotrzeć. Albo jesteście tacy odporni na wiedzę albo po prostu głupi.

   • Ged12
    Marzec 17, 2012 o 7:25 pm

    Ja żem się go pozbył! I to razem z bratem i żem jest z tego dumny, I dostanie po małych rączkach za każdym razem jak będzie próbował wrócić. Komuno wróć!! To jest nawet do przeżycia, ale niech nie wracają zagraniczne Polaki bo takiego cyrku kula ziemska nie zniesie. 🙂 Wymadżacie się z tego Chicago na potege wielepy smoleńskie, tak troszczycie sie o Łojczyzne, ale za zadne skarby w niej nie zamieszkacie podhalańska szlachto 🙂 Zabawne są wasze wklejki o ochnastym z zespołu od napieprzania pianka w skrzydło wahadłowca, wasze mielenie mięsa „poległych” Wykopki trupów i uwielbienie dla dzieciaka komunisty po matce komunistycznej cenzorce, któremu zawsze w życiu było łatwo i pięknie, a najlepiej za Gierka. Tak samo z reszta jak wam, bo INNEJ Polski nie znacie. I tyle Narodowcy:) W nosie mam wasz narodowy socjalizm i troske o demografie do której nawet ch nie przyłożyliście. 🙂

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: