Strona główna > Społeczeństwo > „Nowy Polak” nadchodzi

„Nowy Polak” nadchodzi


Nie ma takiej władzy politycznej, która by nie opierała się także na strachu. Władza, która strachu nie wzbudza, albo wzbudza taki, że nie daje alternatywy, upada szybko.

Kraj nad Wisłą nie jest wyjątkiem, przynajmniej od 5 lat. Donald Tusk rządzi tylko i wyłącznie dlatego, gdyż w Polakach zapanował irracjonalny strach przed jego poprzednikiem i obecnym oponentem – Jarosławem Kaczyńskim.

Wystawia to Polakom jak najgorsze świadectwo. Jako naród „obdarzony” demokracją, robią z niej arenę wyładowania swoich kompleksów. Kompleksów przed lepszym, bo bogatszym, lepszym, bo pełnym zasiłków, wolności obyczajowej i rozmaitych błyskotek światem. Nie umieją docenić tego, co mają, ani nawet swoich przodków. Pamięć przez większość „nowych Polaków” (głównie Palikoty, młodzi z SLD oraz PO) jest balastem, którego ciężaru nie rozumieją i nie chcą rozumieć, o ile nie zredukować ich do roli zabytku, o którym co najwyżej wspomni kustosz z wielkiego miasta.

„Nowi Polacy” patrzą na Zachód z tęsknymi oczami – ten wykształcony, bogaty, bezpieczny świat, którego fragmenty pokazuje zwłaszcza TVN w serialach jak „Na Wspólnej”, czy „BrzydUla”, produkcjach, których fabuła i sceneria ma jak najmniej wspólnego z polską rzeczywistością, za to idealnie oddają obraz wyobrażany sobie w głowach młodych, wykształconych z wielkich miast. Do tego dochodzą romantyczne komedie, muzyka pop z obrazami roztańczonych dyskotek, roznegliżowanych panien i wymodelowanych pół-pedałów czy też „gangsterów” z idealnie wypiłowanymi paznokciami i t-shirtem za 300 dolarów. Karma dla ludzi, którzy wycinają swoje korzenie na swoje własne życzenie, którzy potrzebują emocjonalnego ersatzu.

W pogardzie pozostaje to, co wymaga wysiłku większej niż parkietowe wygibasy. Gdzieś zapomniane zostają groby, świątynie, miejsca walk i męczeństwa. To nie jest interesujące. Fakt, że szkoły trochę winy w tym mają, przymuszając uczniów do sztucznej celebracji rozmaitych świąt narodowych i nieatrakcyjnej narracji o ojczyźnie, ale nie ulega wątpliwości, że nasza kultura, tradycja i historia nie przedstawia dla młodzieży większej wartości niż hollywodzkie kino i dyskotekowy parkiet. A starsi bez najmniejszego pomyślunku chwalą zachodnie kraje.

Bo tam płacą godziwie człowiekowi, bo są duże zasiłki, bo służba zdrowia porządna, bo autostrady, metro i kolej się nie spóźnia, bo filmy lepsze i urzędnicy milsi. Ani trochę wiedzy ani refleksji nad przebytą przez Zachód drodze, historii oraz innych kontekstach. I to wnerwiające łączenie laickości z nowoczesnością. W okresach największego wzrostu zarówno USA (XIX wiek), Anglia (XIX wiek, epoka wiktoriańska) czy Niemcy (po II WŚ) były krajami ludzi mocno wierzących – i przynajmniej takich miała przy władzy. Do USA napływali głównie angielscy purytanie, niemieccy ewangelicy, katoliccy Irlandczycy i Polacy, ortodoksyjni Żydzi – wspólnym mianownikiem wszystkich tych nacji był rozumiany szeroko konserwatyzm. W Niemczech w latach 1949-65 kanclerz był katolikiem, a minister gospodarki protestantem. Nikt nie myślał o laicyzacji jako czemuś, co miało umożliwić modernizację – to absurd.

Ale nie, „nowy Polak” patrzy z utęsknieniem na Zachód i jego błyskotki. I myli skutek z przyczyną. Karmiony jego obrazem nabawia się kompleksów, kompleksów tak potężnych, że odbierają rozum i każą głosować przeciwko swoim urojeniom. Urojeniom, które wobec anarchii w sferze wartości, zastąpieniu ich plastykowymi romansami i płytkimi przyjaźniami, stają się powoli niemożliwe do wykorzenienia. Tylko całkowita tragedia i katastrofa Zachodu lub własna mogłaby tym nowym porządkiem wstrząsnąć.

Polityka w Polsce jest farsą. Ale farsą nie dlatego, ponieważ mamy takich, a nie innych polityków, a dlatego, że mamy taki naród – apatyczny, mający gdzieś, co się dzieje najbliżej niego, mający gdzieś pamięć o swoich korzeniach, niechętny do samoorganizacji, potrafiący ze szwagrem rozmawiać o podboju kosmosu, a nie interesujący się wyborami w swojej gminie, obowiązki charytatywne „odwalający” na czas WOŚP, dający sobie wcisnąć każdy kit, jaki przyjdzie z mediów.

Nowa era już się rozpoczęła. „Stary Polak” (mając na myśli także tych młodych, którym droga rówieśników jest obca) staje się w tym świecie pielgrzymem, misjonarzem wśród neopogan. Rozpada się do małych wspólnot. Tworzy alternatywną rzeczywistość, której areał będzie się sukcesywnie zmniejszał. On kompleksy musi przerobić na siłę, wyzwisko na komplement, zarzut na siłę, wstyd na dumę. Musi być dumnym z bycia moherem, oszołomem, zacofańcem, starszym i gorzej wykształconym.

Kamil Kisiel | Za: ProKapitalizm.pl

 1. Ged12
  Marzec 16, 2012 o 9:18 am

  Eeeeee czepiasz się seriali, a ten o gosposi z „Plebanii” No i ten ksiądz =policjant? to pies? Myślisz, ze jakby pokazać serial „o zyciu zakonnilów”, np „Codzienne trudy zwiastowania” Czy inny zamiennik „produkcyjniaków” z minionej epoki w kraju było by więcej słusznych klasowo i moralnie osobników? Może wtedy dało by się wyprodukować więcej „pielgrzymów, misjonarzy wśród pogan” „Starych Polaków”, którzy za pewne znalazły się „na wygnaniu” z przyczyn religijno-politycznych w tym zgniłym świecie, rozpasania, konsumpcji, tanich szybkich kredytów i wizjii dobrobytu rodem z amerykańskich filmów familijnych: ” American Dream” No i dobrego przelicznika dolara USA, swego czasu Deutche Mark, Funta, a teraz Euro.

  Jakoś autorowi umknął fakt Wiosny Ludów, wędrówek, „Za chlebem” Rewolucji przemysłowej, Imperia kolonialne, nad którymi: nigdy nie zachodzi Słońce” „Zdobywanie dzikiego Zachodu” i dobrobyt zdobyty praca niewolników, trzymanych przez tych” purytanów”. A gdzie wtedy była Ta „Polska”? W strofach Mickiewicza, Norwida, Słowackiego? W Nutach Chopina? W sercu inżynierów budujących koleje żelazne, Fabryki, stocznie wszędzie na świecie, tylko nie u siebie? Można ulepić sobie „historię świata” pod tezę, prawda?
  „Polityka w Polsce jest farsą. Ale farsą nie dlatego, ponieważ mamy takich, a nie innych polityków, a dlatego, że mamy taki naród – apatyczny, mający gdzieś, co się dzieje najbliżej niego, mający gdzieś pamięć o swoich korzeniach, niechętny do samoorganizacji, potrafiący ze szwagrem rozmawiać o podboju kosmosu, a nie interesujący się wyborami w swojej gminie, obowiązki charytatywne „odwalający” na czas WOŚP, dający sobie wcisnąć każdy kit, jaki przyjdzie z mediów.”

  Uwielbiam tego typu teksty, niezwykle głębokie, analityczne i załatwiające sprawę niczym „obowiązki charytatywne „odwalający” na czas WOŚP” : dający sobie wcisnąć każdy kit, jaki przyjdzie z mediów.
  Kolejne okopy, transzeje i zasieki, przez które można bezpiecznie ostrzeliwać przedpole pogan, neopogan i czekać na to:by:
  Tylko całkowita tragedia i katastrofa Zachodu lub własna mogłaby tym nowym porządkiem wstrząsnąć.

  Dziwne przekonanie o „wyjątkowości” i specjalnej misji do „wstrząsania”, „święta”?. „zachodu”
  cały zespół kompleksów, wobec tych którzy wywoływali wojny światowe, w których my zawsze „za waszą i nasza” po dziś dzień z radością giniemy, a potem nie ma nas na defiladzie zwycięzców, bo już wcześniej wykreślono nas z ewidencji w Jałcie, ręka tych samych „wiktoriańskich gentelmenow” co zawsze.
  Kapitał społeczny trza rozdzielić na czworo; na ich i wasz, na słuszny i nie słuszny, ochrzcić, by oswoić i dopisać „wartości” A jak się nie da to zmarnować, zakrzyczeć, a nie dołączyć do wspólnego sukcesu pobudzenia ludzkiej chęci działania, czynienia dobra, choćby w łatwy i nie wymagający sposób, by rozszerzyć, pogłębić i być dumny z fenomenu NASZEJ twierdzy.
  (…)

  „Karmiony jego obrazem nabawia się kompleksów, kompleksów tak potężnych, że odbierają rozum i każą głosować przeciwko swoim urojeniom. Urojeniom, które wobec anarchii w sferze wartości, „

 2. Marzec 17, 2012 o 12:56 pm

  Do POpełnienia tego niezbyt smacznego opublikowania skłoniło mnie to co się dzieje w tzw. niezależnych mediach oraz wśród „Elyt” naszego kraju oraz losy tych wszystkich, którzy wywalczyli niepodległość po latach sowieckiej okupacji ( choć do końca w niepodległość nie wierzę ), a dziś, nierzadko zapomniani, często ledwo wiążą koniec z końcem. A taki „Bolek”, sorry Prezydent Wałęsa, mówi, że ma za małą emeryturę prezydencką.
  Szmata (także: ścierka) – kawał tkaniny, zwykle zniszczonej, podartej, a także zniszczona odzież. Szmaty wykorzystywane są w życiu codziennym oraz komercyjnie w recyklingu, gdzie pełnią ważną rolę w obiegu surowców wtórnych. ( Wikipedia ) Mniej zaawansowany przyrząd do czyszczenia podłóg (czasem innych powierzchni płaskich).
  Człowiek, który się zeszmacił.

  Poczet szmat polskich AD 2010
  Antykoncepcyjna, najskuteczniejsza wersja „straszydlo” — Senyszyn
  Bezpartyjna, za to sprawiedliwa — Cwiakalski
  Brukselka — Unger, Leopold
  Durna i wulgarna — Durczok
  Dwulicowa, z Ministerstwa Prawdy — Walter & Wejchert
  Gazowa — Pawlak
  Konserwatorska — Nekanda-Trepka, Ewa
  Krecone lody (na kazda pore) — Sawicka, Beata
  Pomnikowa, Made in CCCP — Moderau, Marek
  Lumpenproletariacka, wersja zubozona — Mancewicz, Stanislaw
  Masowego razenia, wersja dla Pan — Milewicz, Ewa
  Masowego razenia, wersja dla Panow — Stasinski, Piotr
  Masowego razenia, najciezszy kaliber — Luczywo, Helena
  Nepotyczna — Tusk, Michal
  Od samowoli budowlanej. Wylacznie czerwona i „elytarna” — Piekarska, Katarzyna
  Skarbonka — Drzewiecki
  Tuba gajowego — Michalowski, Marek
  Uczciwa, ale spocona ciezka praca — Chlebowski
  Wymiotna — Nowak, Slawomir
  Zero — Miller
  Zmijowata — Warakomska
  Z mocna glowa — Oleksy
  Niemiecka – Sekula hazardowy (nie mylic z Sekula spirytusowym, ktory sie sam smiertelnie pare razy postrzelil w brzuch)
  Lisie — mniej topowe cyngle za to ze sprawdzonej wsi24
  Mowiaca po rusku – Gras
  Kapusiowa – Maleszka
  Kapusiowa, wersja rzadowa – Boni
  Sepleniaca – Fedorowicz
  Przekaziorska, w dwoch klasach – Krasko starszy i Krasko mlodszy
  Cenzorska – Magdalena Bajer — wspoltworczyni ponownego wprowadzenia cenzury
  Torpedowa – Kolenda-Zalewska
  Koszerna, hard core – Blumstein
  Koszerna, soft core – Niemczycki, Piotr
  Warzywna – Ogorek
  (durna jak) blondi, placisz za jedna a dostajesz dwie – Wielowyejska, Mlynarska
  Jedwabna – Bikont
  Lamistrajkowa, wersja Jumbo – Krzywonos
  Ze sloma w butach – Frasyniuk
  Monetarna – Balcerowicz
  Z czerwona kreska – Mazowiecki
  Bezowa – Jolcia od Alcia
  Importowana z radia Erewan – Seremet
  Prawdomowna – Kopacz
  Uczciwa, odmiana chicagowska – Czuma
  Z psychuszek wojskowych – Klich
  Naukowa, choc glupia jak but, wersja stereo – Hall, Kudrycka
  Dla dentysty – Szetyna
  Miedzynarodowa – Sikorski

  • Ged12
   Marzec 17, 2012 o 7:40 pm

   Ich wszystkich tyko wiecznie przegrany prezes przebija, razem z bratem oczywista oczywistość, potem długo długo nic i potem PC, przepraszam teraz to się pis nazywa.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: