Strona główna > Historia, Polityka, Społeczeństwo > Jeśli naród śląski, to czemu nie Goralenvolk?

Jeśli naród śląski, to czemu nie Goralenvolk?


GUS zatrzymał się w pół drogi. Odkrył narody kaszubski i śląski – a gdzie naród mazowiecki, podlaski, czy łowicki, gdzie „Goralenvolk”?

1. Największym sukcesem przeprowadzonego niedawno Narodowego Spisu Powszechnego było ustalenie, że kraj o nazwie Polska oprócz Polaków zamieszkują licznie inne narody, spośród których największy jest naród śląski, liczący około 800 tysięcy obywateli, a za nim naród kaszubski – ponad 200 tysięcy dusz.

Bardzo się cieszy z tych wyników „Gazeta Wyborcza”.

2. Gazeta się cieszy, a ja odczuwam niedosyt. Skoro GUS wyodrębnił i zinwentaryzował naród śląski, to trzeba zapytać o inne narody, nie wiedzieć czemu pominięte w spisie powszechnym.

Na przykład naród mazowiecki (w końcu Mazowsze zostało przyłączone do Polski ostatecznie dopiero w XVI wieku). Naród mazowiecki też ma przecież zespół pieśni i tańca „Mazowsze” nie mniej sławny od śląskiego narodowego zespołu pieśni tańca „Śląsk”.

Należałoby przeliczyć też naród kujawski, albo raczej kujawsko-pomorski oraz naród świętokrzyski, a także inne pomniejsze narody, na przykład naród łowicki, z jego charakterystycznymi tańcami i strojami, czy naród opoczyński.

3. Jednak szczególnie jaskrawym niedopatrzeniem GUS było niedostrzeżenie w Spisie Narodowym jakże ważnego, charakteryzującego się bardzo wyraźną odrębnością mowy, kultury i obyczaju narodu góralskiego. Najwidoczniej uszły uwadze organizatorów spisu wyniki badań naukowców niemieckich z początku lat czterdziestych ubiegłego wieku, którzy odkryli germańskie korzenie i odrębność narodu góralskiego i nawet nadali mu nazwę „Goralenvolk”.

 Koniecznie trzeba ten dorobek uwzględnić w następnym spisie, a może nawet pilnie skorygować spis obecny.

4. Jakby tak rzetelnie policzyć wszystkie zamieszkujące Polskę, a jeszcze nieodkryte przez GUS narody, mogłoby się okazać, że Polacy są tu w mniejszości, a może nawet nie ma ich wcale.

Ja na przykład mógłbym zadeklarować narodowość rawsko-mazowiecką. Wierzcie mi, że Rawianie Mazowieccy to bardzo porządny naród.

Autor: Janusz Wojciechowski

Komentarz do powyższego artykułu

Myślę, że geopolityczna przyszłość Europy jest, dla nas Polaków, sprawą absolutnie fundamentalną. Dziewięć lat temu, gdy wielu ostrzegało, że wstąpienie do Unii oznaczać będzie stopniowe likwidowanie Polskiej suwerenności, wielu innych pukało się w głowy. Z resztą, trudno im się dziwić. Potrzeba ponadnarodowej współpracy dla rozwiązywania globalnych problemów, swoboda poruszania się czy ułatwiona wymiana handlowa, to cele jak najbardziej wartościowe. Problem polega na tym, że wstąpienie do Unii odbyło się na zasadach transakcji wiązanej. Żeby mieć swój udział w integrującej się Europie, musieliśmy wyrzec się samodzielnej polityki zagranicznej, musieliśmy oddać strategiczne przedsiębiorstwa, w końcu, mówi nam się teraz, że musimy wyrzec się naszej tożsamości narodowej. Czy było warto?

Przychodzi na myśl Pan Jaruzelski. W jednym z wywiadów, stwierdził on, że Polacy zawdzięczają PRL-owi odbudowaną Warszawę, zelektryfikowane wsie, likwidację analfabetyzmu i wiele innych osiągnięć. Wszystko to prawda – tylko pytanie – jakim kosztem? Czy suwerenne państwo nie osiągnęłoby tego wszystkiego? Wiemy, że tak, wiemy, że osiągnęłoby o wiele więcej i to bez cywilizacyjnej degradacji jaką spowodował komunizm. Dziś stosowana jest ta sama narracja. Wmawia się Polakom, że wszystko zawdzięczają UE. Czy ktokolwiek oszacował jednak koszty naszej obecności w UE. W rzeczpospolitej, z dnia 11 października 2011 roku, pojawia się taka informacja: mało kto wie, że z każdego euro transferowanego z Brukseli do Polski aż 85% wraca do Niemiec – te dane szokują!

Według mnie, to już najwyższy czas by podjąć jakieś zdecydowane decyzje co do Polskiej obecności w UE. Problem polega na tym, że w 2003 roku, byliśmy jeszcze pytani o zdanie. Oczywiście nie wspominam o całej medialnej machinie mającej przekonać do głosowania za przystąpieniem do UE. Jednak, przy ratyfikowaniu Traktatu Lizbońskiego, już nikt nie raczył się zapytać nas o zgodę. Teraz, pod pretekstem kryzysu, przygotowywany jest jakiś kolejny etap integracji. Co nas więc czeka? Mówi się o tym coraz wyraźniej: europejski rząd gospodarczy – Manuel Barosso, federacja europejska – Radosław Sikorski, niemiecko-rosyjskie kondominium – Andrzej Talaga, Lech Wałęsa nawet wprost mówi, że za 20 lat orzełek na koszulkach będzie już niepotrzebny.

Na jednym z portali, pod artykułem nt. ostatnich wypowiedzi Pana Sikorskiego przeczytałem taki wpis: ja też chcę IV rzeszy, będę niewolnikiem i podludziem, za to pracujac będę mógł godnie zyć, nie tak jak w „niepodległej” „suwerennej” i było nie było bogatej zielonej wyspie, to pokazuje jak myślą Polacy. Sytuacja jest poważna. Obawiam się, że wielu z nas, stając przed wyborem między Polską a UE, wybrałoby właśnie UE. W tej chwili nie ma więc żadnych szans na wyjście z UE, taka próba mogłaby doprowadzić do terytorialnego podziału Polski.

Czy jest więc jakaś nadzieja. Tak. Jedyną nadzieją jest odsunięcie Tuska od władzy i wyłonienie uczciwego rządu. Taki rząd musi odbudować zaufanie Polaków do własnego państwa i dbać o nasze narodowe interesy w ramach UE. Jeżeli tak się nie stanie, dezintegracja terytorialna Polski będzie kwestią następnych 20 lat.

 1. pogoaway
  Marzec 24, 2012 o 2:41 am

  Wojna religijna rządu pseudopolskiego ze społeczeństwem katolickim nie odbiega od zaciętych starć na tle religijnym.
  Grupa ludzi, która objęła władzę i obsadziła ważniejsze stanowiska swoimi współpracownikami teraz walczy ze społeczeństwem likwidując pamięć historyczną naszego kraju i główną religię, jaką jest katolicyzm.
  Taki Rząd zasługuje na wygnanie!
  Departament Obrony Narodowej USA zaproponował projekt eliminacji takiego groźnego zjawiska, jakie prezentuje Donald Tusk ze swoimi ludźmi.
  Szczepionka przeciwko fanatyzmowi religijnemu miałaby zostać rozpylana nad rejonami ogarniętymi takim zjawiskiem.
  Rozpylanie różnych wirusów przez samoloty cywilnych linii lotniczych odbywa się już od wielu lat nawet nad Polską gdzie modyfikuje się nie uprawy rolne, lecz ludzi.
  Chemicals nad sejmem RP bardzo by się przydało, pozostaje też znacznie tańsze rozwiązanie, lecz mniej humanitarne, czyli sprawdzone „taczki”
  Pozdrawiam

 2. blizniak
  Marzec 24, 2012 o 8:34 am

  Tak,odsunąć Tuska,a Jarosław – Polskę zbaw już potrafi poprowadzić nas w krainę szczęśliwości,
  gdzie prawdziwi Polacy będą jeszcze prawdziwsi a reszta pójdzie tam ,gdzie ZOMO.
  Chemicals by się naprawdę przydało,ale na głowę Wojciechowskiego!
  A wydawało się,że taki wykształcony….widać reguły nie ma,każdemu może na mózg
  szczepionka walnąć. 🙄

  • Lunatic
   Marzec 24, 2012 o 10:34 am

   Nikt tak skutecznie jak PO i herr Tusk nie szykuje nam drugiej Jugosławii.Czy w Niemczech jest narodowość śląska?
   POlaczki takie jak ty głosują na potomka niemieckich kolonistów: rudego Tuska,ciecia Grasia i Nałęcza dla którego na zbliżenie z Putinem warto ponieść każdą ofiarę.

 3. Folksdojcz
  Marzec 24, 2012 o 11:00 pm

  O tym śnisz PO nocach! Dlatego twój Kaszub to twoja nadzieja na lepsze jutro, nie ważne, że Polska popada w ruinę, ważne jest marzenie obudzenia się w granicach III Rzeszy!!! Znamy takich prawdziwych Polaków z folkslistą schowaną w szafie pod bielizną.

 4. who
  Marzec 25, 2012 o 9:03 pm

  Polacy w Niemczech, Austrii i Rosji nie mogliby być uznani za mniejszość narodową, bo nie posiadali własnego państwa, co najwyżej mogliby być uznani za mniejszość etniczną. No to kuźwa trzeba zmienić podreczniki do nauczania historii Polski,
  bo dalej mówi się tam o walce narodu polskiego przeciw zaborcom. To znaczy narodu polskiego jednak wcześniej nie było i powstał dopiero w 1918 r.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: