Strona główna > Polityka, Wiadomości > Totalna wyprzedaż- likwidacja sklepu?

Totalna wyprzedaż- likwidacja sklepu?


Jak podała TVN CNBC – rząd szykuje do sprzedaży 300 przedsiębiorstw. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wśród nich są spółki o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego państwa, a także te, które Skarb Państwa wykupywał za grube miliardy od zagranicznych inwestorów, żeby nie dopuścić do ich przejęcia. Mamy więc do sprzedaży PKO BP, PZU, PKN Orlen, PGE, ENEĘ itd. Spółki te przynoszą miliardowe dochody z dywidendy. Nadto , PKO BP to jedyny duży bank polski , którym można stymulować naszą gospodarkę wtedy gdy inne banki, realizując strategię -spółek matek stymulować gospodarki polskiej nie zamierzają, bo akurat np.  muszą służyć  reperowaniem  kapitałowym banku zagranicznego, będącego jego właścicielem.( Co ciekawe , do niedawna słyszeliśmy o planach przejęć innych dużych zagranicznych instytucji finansowych przez PKO BP , czy PZU S.A.)

Dlatego, moim zdaniem,  część z tych spółek powinna zostać w rękach Skarbu Państwa, część zaś być sprzedana za lat 10, kiedy możliwe będzie wchłonięcie ich przez rodzimy kapitał. A co stanie się z pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży tych lokalnych gigantów ? Zostaną przeznaczone na innowacje, naukę, rozwój? Nie. Zeżre je rozrastająca się  administracja i realizacja  celów niezbędnych Władzy do utrzymania stołków  do następnych wyborów i może jeszcze kolejnych. A potem może „likwidacja sklepu”

IF

Reklamy
 1. ASTRAJA
  Marzec 29, 2012 o 8:55 am

  Na tym sklepie już od dawna wisi FOR SALE. Masz słuszną rację, następuje powolna ale skuteczna likwidacja Państwa Polskiego tylko dlaczego nic w tej mierze nie zrobimy i nie odsuniemy wałkoni i niekompetentów od władzy ?

 2. patriota
  Marzec 29, 2012 o 1:11 pm

  Polska Republika Kolesi (PRK) jest biurokratyczno-mafijnym państwem bezprawia, w którym znaczna część dochodu narodowego – wypracowanego ciężką pracą obywateli – ulatnia się do kieszeni wąskiej grupy cwaniaczków z powodu napęczniałej biurokracji, wprost niewyobrażalnej korupcji i na skutek panowania „kolesiowskiego kapitalizmu” (ang. crony capitalism) zamiast gospodarki wolnorynkowej.

  I to jest odpowiedź na nurtujące wielu Polaków pytanie, dlaczego ceny i koszty utrzymania są w PRK jak na Zachodzie, a płace 4 razy mniejsze pomimo wielu lat swobodnego przepływu ludzi, technologii i kapitału.

  Nawet połowa ceny większości produktów lub usług nabywanych w Polsce to tzw. nawis korupcyjno-biurokratyczno-mafijny. Inaczej: gdyby nie korupcja, biurokracja i mafijne układy ceny w Polsce byłyby 50% niższe (albo płace 100% wyższe). Ale wysoka w stosunku do zarobków struktura kosztów w gospodarce to nie jedyna cena jaką płaci przeciętny Polak za obecny stan rzeczy. Haracz jest także uiszczany w postaci niższej jakości produktów i usług np. fatalna jakość dróg i kolei, nowe stadiony i autostrady-buble, fatalna służba zdrowia, sól przemysłowa w żywności, makarony z odpadów rybnych itd. Gdyby brać pod uwagę nie tylko ceny, lecz także jakość produktów i usług okazałoby się, że na Zachodzie płace są 6x większe.

 3. ASTRAJA
  Marzec 29, 2012 o 1:46 pm

  Taka jest niestety ta kraina nazywana Polską. Miałam ostatnio możliwość przyjrzeć się służbie zdrowia w Niemczech. W porównaniu z nami to raj. Chory człowiek trafia do szpitala gdzie jest leczony. Kiedy już mu się poprawia to przewożony jest do tzw Kliniki Rehabilitacyjnej i tam dochodzi do siebie. Na ogół trwa to do 3 tygodni ale jak potrzeba to i dłużej. Zapewnia się tam pacjentowi podstawową opiekę lekarską i pielęgniarską oraz potrzebne do powrotu do zdrowia zabiegi. Pacjenci podzieleni są na tych z normalnego ubezpieczenia i tych którzy za swój komfort dodatkowo płacą. Mają wtedy zapewniony odpowiedni komfort usług i pojedynczy pokój. To kosztuje i to sporo ale jest to indywidualny wybór pacjenta. U nas osoby na wysokich stanowiskach i ci wszyscy przy korycie mają taki właśnie komfort nic za to nie płacąc więc o czym my tutaj mówimy. Polsce jest potrzebna generalna reforma służby zdrowia i wtedy może coś się poprawi.

 4. contessa
  Marzec 29, 2012 o 9:04 pm

  Z pracującego mechanizmu państwa III RP wyjęto jeden tryb i zatrzymano jego działanie. Teraz jak stary młyn bez koła, wszystko rozkradane idzie na paserską sprzedaż. Przy włożeniu trybu najwyższej kary i uzupełnieniu brakujących części na pewno polski mechanizm będzie działał.

 5. Marzec 30, 2012 o 7:36 pm

  Za Onetem: Euler Hermes: liczba upadłości przedsiębiorstw w I kw. ’12 wzrosła rdr o 18 proc. W I kw. 2012 roku ogłoszono 227 upadłości wobec 193 w I kwartale 2011 roku, czyli liczba upadłości wzrosła o 18 proc. – podał Euler Hermes w komunikacie. http://biznes.onet.pl/euler-hermes-liczba-upadlosci-przedsiebiorstw-w-i-,18572,5077715,1,news-detal

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: