Strona główna > Społeczeństwo > Czy wiesz jakie jest pochodzenie święta Wielkanoc?

Czy wiesz jakie jest pochodzenie święta Wielkanoc?


Większość z nas obchodzących uroczyście to święto nie zdaje sobie nawet sprawy, że sama nazwa tego święta, Wielkanoc, jest pochodzenia pogańskiego, że kiedyś nazywano to święto „świętem nowego życia” i że, było ono związane z przesileniem wiosennym i świętowaniem nadejścia nowego cyklu rocznego.

Również i u nas tzw. „Wielka noc” wiązała się z przesileniem, a faktycznie z oczekiwaniem na przyjście dłuższych, znacznie cieplejszych dni. W czasach dzisiejszych Wielkanoc nabrała zupełnie nowego znaczenia. Dla określenia tego święta używa się również nazwy Pascha. Również jednak i t6a nazwa ma pochodzenie przedchrześcijańskie. To właśnie Paschą nazywano wiele wieków przed naszą erą święto z okazji wiosennego strzyżenia owiec.

Niepodważalnie Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla katolików, którzy obchodzą się ją na pamiątkę niezwykle ważnego, a chyba nawet najważniejszego wydarzenia w dziejach kościoła katolickiego: męczeńską śmierć oraz zmartwychwstanie Chrystusa. Jednak niewielu katolików wie, że to święto tak istotne dla chrześcijan, posiada większość obrzędów wcale nie pochodzących z tradycji tej religii chrześcijańskiej, ale właśnie z czasów i tradycji pogaństwa. Myślę, że przygotowując się do tego ważnego święta i je uroczyście obchodząc warto również wiedzieć trochę o jego korzeniach.

Śmingus Dyngus
Zwany też lanym poniedziałkiem, śmigusem dyngusem lub po prostu śmingusem to poniedziałek po niedzieli wielkanocnej.

Zwyczaje i Tradycje
Najbardziej znanym i do dziś kultywowanym zwyczajem jest oczywiście oblewanie się wodą wywodzące się ze słowiańskich obyczajów. W niektórych regionach istnieje też zwyczaj smagania się witkami z gałązek. Inne zwyczaje to np. procesje, dziady śmigustne czy krakowski Emaus.

Geneza i Historia
Same Święta Wielkanocne związane są z ukrzyżowaniem i Zmartwychwstaniem Jezusa lecz większość zwyczajów tego okresu Kościół Katolicki przejął z pogańskich tradycji związanych z przywitaniem wiosny i budzeniem się przyrody do życia. I tak, polewanie się wodą i smaganie rózgami wydają się naturalnymi ‚odruchami’ związanymi z pozimowym oczyszczeniem i rozbudzeniem. Jak podaje wikipedia.pl pierwsze wzmianki o zwyczajach lanego poniedziałku pochodzą dopiero z XV w., są to przestrogi kościelne dotyczące kultywowania pogańskich obyczajów oblewania się wodą, dawania podarków itp., co pozwala wnioskować, że zwyczaje te są dużo starsze.
Na stronach wikipedii można także znaleźć informację, że samo słowo Śmingus czy Śmigus pochodzi od niemieckiegoSchmerckostern co oznacza Wielkanocne smaganie

Ciekawostki
Jeszcze klika lat temu niepisaną zasadą było, że na rynku Starego Miasta w Warszawie ( a i w innych miastach prawdopodobnie też ) do południa policja i służby miejskie przymykały oko na oblewanie wodą przechodniów, potem odbierano wszelkie wiaderka i inne ‚narzędzia do polewania’. Jak będzie w tym roku – zobaczymy.

Reklamy
  1. ASTRAJA
    Kwiecień 9, 2012 o 12:00 am

    Dyngusowa tradycja oblewania wodą niestety zanika, ale za to rośnie ” lanie wody ” przez polityków różnej maści. No cóż tradycja to tradycja …a więc lejmy wodę i to nie tylko w lany poniedziałek ❗ 😛

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: