Strona główna > Wiadomości > Goliński: Prokuratura powinna zająć się Klichem

Goliński: Prokuratura powinna zająć się Klichem


Słowa Edmunda Klicha, który powiedział, że w czasie badania przyczyn katastrofy smoleńskiej była tendencja, żeby pokazać winę pilotów, i uznano, „że piloci i jakieś naciski to będzie najlepsza koncepcja”, podważają obiektywizm komisji badających przyczyny tragedii z 10 kwietnia 2010 roku – uważa Ignacy Goliński, pilot, ekspert prawa lotniczego, były członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

W rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Goliński zaznacza, że „komisja badająca katastrofę lotniczą musi działać niezależnie”. W ocenie pilota Edmund Klich od początku zachowuje się kontrowersyjnie, a jego ostatnia wypowiedź może być elementem kampanii reklamowej. „Nie miał też dobrej opinii wśród członków komisji, bo brakowało mu podstawowej wiedzy na temat lotnictwa cywilnego. Zresztą – po lekturze jego poprzedniej książki – odniosłem wrażenie, że jego doktorat opierał się na badaniu kilku wypadków MiG-ów, czyli samolotów odrzutowych, i kilku śmigłowców typu SM-1. W związku z tym podczas prac nad tą katastrofą brakowało mu doświadczenia z badania wypadków samolotów pasażerskich i transportowych” – przypominaGoliński.

Zdaniem rozmówcy „ND” nie ma obecnie potrzeby, by komisja Millera wznawiała pracę, ponieważ „na to jest za późno”. „To gremium miało na to czas. Wrak jest już zniszczony i komisja na ten temat nic nie jest w stanie powiedzieć. A niestety wcześniej eksperci komisji nie prowadzili dogłębnych badań wraku, a wnioski wysnuwali na podstawie tego, co przekazali im Rosjanie, lub tego, do czego ich dopuszczono. Jeśli wrak rzeczywiście został umyty, to należy też pamiętać, że stałoby się to dwa lata po katastrofie, a wcześniej przez dłuższy czas leżał on pod gołym niebem narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych – deszczu, śniegu, mrozu i słońca, więc nie wiem, czy obecnie jakimkolwiek specjalistom udałoby się znaleźć na przykład drobiny materiałów wybuchowych. W takich warunkach wiele śladów mogło ulec zatarciu” – wskazuje ekspert.

W ocenie Ignacego Golińskiego opublikowanie raportu komisji Millera kończy prace tego gremium. Ekspert uważa, że obecnie ruch należy jedynie do wojskowej prokuratury. „Tego rodzaju wypowiedzi pana Klicha służą tylko jemu samemu. Prawdę mówiąc, dziwię się, że prokuratura jeszcze się nim nie zajęła, bo wiemy, że w przeszłości niejednokrotnie mijał się z prawdą, a kolejne jego wystąpienia medialne tylko to potwierdzają” – tłumaczy.

Odnosząc się do wniosku prokuratury do IPN ws. lustracji pilotów rządowego Tupolewa oraz ich przodków Golińskiego zaznacza, że te informacje „mogą być przydatne do celów propagandowych”.

„Jeśli w przekazanych informacjach znalazłoby się coś ciekawego, to można by mówić, co to byli za ludzie, przez kogo szkoleni itd. Piloci byli ludźmi młodymi i zapewne na niewiele taka wiedza się Rosjanom przyda, ale istnieje szansa, że w życiorysach poprzednich pokoleń odnajdzie się jakaś skaza. I taka wzmianka może być wykorzystana propagandowo – wskazuje ekspert, zaznaczając, że ta procedura nie wnosi niczego do badania przyczyn katastrofy. Rosjanie słyną z tego rodzaju dziwnych pomysłów, zwłaszcza po tym, jak zmienił się w Polsce ustrój. Cóż, istnieje tu jakaś zaciekłość z czasów NKWD pod dowództwem Feliksa Dzierżyńskiego” – zaznacza.

Cała rozmowa w „Naszym Dzienniku”

saż

Reklamy
 1. prof. Brzoza
  Kwiecień 17, 2012 o 6:27 pm

  Pytania do zdrajców i kolaborantów

  SZOKUJĄCE słowa Edmunda Klicha: „nie sprawdzaliśmy wersji zamachu”, „tendencja była taka, żeby pokazać, że to piloci zawinili”

  1. Czy sekcje zwłok wykluczyły użycie bomby termobarycznej (konieczny RTG płuc).

  2. Dlaczego nie wolno było w POlsce otwierać trumien?

  3. Dlaczego Kopacz kłamała jakoby Polacy uczestniczyli w Moskiewskich sekcjach zwłok? Czy grała na zwłokę, aż się zwłoki rozłożą? Czy posada Marszałka Sejmu jest nagrodą za taką proTuskową POstawę?

  4. Dlaczego zginął szef pierwszej grupy archeologicznej, która miała jechać do Smoleńska?

  5. Dlaczego Tusk kłamał, ze współpraca z Rosjanami układa się doskonale?

  6. Dlaczego Smoleńsk to pierwszy w historii nowożytnego lotnictwa przypadek, gdy WRAK NIE JEST dowodem w sprawie?

  7. Dlaczego Klich dwa razy jeździł do Moskwy po kopię TEJ SAMEJ czarnej skrzynki?

  8. Czy w dalszym ciągu wierzycie, że pancerna brzoza urwała skrzydło Tupolewa? dlaczego inny Tupolew, który kilka tygodni wcześniej w podobnych warunkach rozbił się pod Moskwą skosił pół hektara lasu a jego kadłub tylko się przełamał? A amerykański myśliwiec w Alpach skosił skręcaną metalową linę kolejki w Alpach i nic mu się nie stało?

  9. Dlaczego Tupolew nadal opadał pomimo, że na przepisowych 100 metrach rozpoczęto procedurę odejścia? Dlaczego Rosjanie „zapomnieli” o słowach Protasiuka „Odchodzimy”?

  10. Dlaczego reżimowe media konsekwentnie przemilczają ostatnie informacje dowodzące, iż Tupolew nie skosił brzozy?

  11. Dlaczego reżimowe media konsekwentnie przemilczają tzw.”taśmy Klicha” na których zamiata się pod dywan winę Rosjan?

  12. W którym momencie wojskowy lot PLF 101 M stał się lotem cywilnym, a potem na powrót wojskowym, skoro proceduje się wg cywilnego załącznika 13, a śledztwo prowadzi prokuratura wojskowa?

  13. Dlaczego organizacją pobytu na miejscu miał się zająć agent PRL Turowski – były szpieg w Watykanie, obecny notabene również 13 maja 1981 na placu św.Piotra?

  14. Dlaczego Rosjanie pocięli wrak i dlaczego nie chcą go oddać właścicielowi? Dlaczego Rosjanie nie chcą nam oddać czarne skrzynki? Przypominam, że zarówno po katastrofie białoruskiego Su na AirShow w Radomiu jak i w katastrofie izraelskiego myśliwca w Rumunii zarówno wrak jak i czarne skrzynki wróciły do właścicieli.

  15. Dlaczego Rosjanie umyli wrak?

  16. Dlaczego wygodniej jest Wam wierzyć w stek bzdur PO, Tuska i TVNu niż użyć mózgów i dostępnych materiałów poza reżimowych

 2. prof. Brzoza
  Kwiecień 17, 2012 o 6:35 pm

  Wspaniałe pytania,po których polszewickie bydło i wyborcy zdrajców, powinni zapaśc się pod ziemię.Nie wiem czy bydło potrafi czytać coś innego poza Gazetą Wyborczą, to do tych pytań dołączę filmik poglądowy i pozdrowienia dla wszystkich gudłajów.

 3. ASTRAJA
  Kwiecień 17, 2012 o 9:14 pm

  Dużo tych pytań, ale ja zrobię tylko małe podsumowanie.Tusk podniósł przyłbice. Mogliśmy zobaczyć, iż będzie bronił Putina własną, cherlawą piersią. Widać Putin ma jakieś czytelne nagrania. Po wypucowaniu wraka pokazał nam fack you – czy jak niektórzy mówią, hawajski znak pokoju. Śledztwo Rosjan oczywiście się przedłuży o czas potrzebny na zlustrowanie…polskich pilotów. Jeśli jednak ktoś taki jak Kopaczowa jest marszałkiem Sejmu, Komorowski – to niestety nie jest żart – prezydentem Polski, pajac Tusk premierem,  to trudno się dziwić naszym wrogom, że maksymalnie wykorzystują sytuację.
  A przemówienie w Sejmie… Jeszcze nigdy nie widziałem kogoś kto aż tak się boi. Dla niego to koniec. W hańbie.
  Obyśmy już niedługo mogli powiedzieć AUF WIEDERSEHEN HERR TUSK.

 1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: