Strona główna > Polityka > Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu!

Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu!


– Przyglądając się poczynaniom Donalda Tuska można znaleźć kilka spraw, które mają poważny kaliber i – moim zdaniem – zasługują na Trybunał Stanu – powiedziała socjolog, prof. Jadwiga Staniszkis w wywiadzie udzielonym Jackowi Gratkiewiczowi dla portalu Money.pl.

Znana ze swej bezkompromisowości prof. Staniszkis stwierdza, że jest 5 powodów dla których Donald Tusk powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Mało tego żadne odwracanie kota ogonem i wyduszanie konkurencji politycznej nie pomoże, bo jest to proces nieunikniony. W wypowiedzi socjolog padają konkretne zarzuty, które brzmią jak uzasadnienie wniosku o Trybunał Stanu dla Tuska, a są to wg prof. Jadwigi Staniszkis:

Po pierwsze, ciągle nie została wyjaśniona sprawa przecieku w aferze hazardowej. Uczestniczyło w niej bardzo wąskie grono, w którym był Donald Tusk.

Druga rzecz to arbitralne i poza proceduralne podejmowanie zobowiązań w ciemno. Tak było w sprawie paktu Euro Plus, tak jest w sprawie unii fiskalnej. Inne kraje mają różne systemy uzgadniania wewnętrznego, a w naszym przypadku jest to tylko przyjęcie w ciemno. Nawet nie znamy tych zobowiązań. Taki poziom arbitralności jest w demokracji niedopuszczalny.

Trzecia sprawa, to znaczne ograniczenie kapitałowego charakteru systemu emerytalnego. Ludzie zawierali z OFE indywidualne umowy cywilnoprawne, co do składki i co do okresu. Rząd złamał te umowy, więc to po prostu zwykłe łamanie prawa.

Czwarta rzecz, to coś, co obserwujemy teraz w Islandii. Tam mówi się o postawieniu premiera przed sądem za wadliwą strategię w czasie kryzysu. My, pomimo retoryki zielonej wyspy, mamy sytuację, w której nasze obligacje muszą być oprocentowane wyżej niż hiszpańskie żeby miały zbyt, relacja między długiem publicznym a majątkiem publicznym jest gorsza niż w Grecji, a bezrobocie dwa razy większe niż w Niemczech. Widać, że coś w tej walce z kryzysem nie jest tak. Rzeczywisty stan gospodarki jest ukrywany.

Wreszcie ostatnia i być może najważniejsza sprawa kwalifikująca się przed Trybunał Stanu to kwestia odpowiedzialności premiera za wybór formuły prawnej śledztwa smoleńskiego, złe zakwalifikowanie lotu jako cywilnego i niewyciąganie jakichkolwiek personalnych odpowiedzialności po raporcie NIK, w którym są wskazane konkretne nazwiska.

Taka skala braku odpowiedzialności, bezkarności, działania wbrew interesowi państwa i naruszania godności państwa, to zaniedbania, które kwalifikują się do wyciągnięcia odpowiedzialności politycznej, a taką jest postawienie przed Trybunałem Stanu. Gdybym była na miejscu opozycji, to odpowiednie wnioski już dawno bym przedstawiła”.

W tej sytuacji opozycja stoi chyba pod murem. Ale zastanawiam się czy jest wola polityczna do sporządzenia takiego wniosku do Trybunału Stanu dla Donalda Tuska?

Fiatowiec

Reklamy
  1. Kwiecień 30, 2012 o 4:47 pm

    POsłuchaj Warto !

  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: