Strona główna > Polityka, Wiadomości > Nowy węgierski prezydent też bojkotuje Jałtę. Jak 10 innych. Bronisław Komorowski jedzie

Nowy węgierski prezydent też bojkotuje Jałtę. Jak 10 innych. Bronisław Komorowski jedzie


Nowo wybrany węgierski prezydent Janos Ader postanowił zbojkotować szczyt liderów krajów Europy Środkowej w Jałcie na Krymie 11-12 maja.

Węgierski ambasador na Ukrainie Mihaly Bayer oświadczył, że
nie jest to odpowiedni moment na wizytę przedstawiciela Węgier w Jałcie.
Z kolei węgierskie MSZ podkreśliło, że
nie zauważa postępów w respektowaniu praw człowieka na Ukrainie.

Ader przyłącza się więc do innych prezydentów Europy Środkowej, którzy zbojkotują szczyt w Jałcie z powodu sytuacji więzionej Julii Tymoszenko.

Z udziału w spotkaniu zrezygnowali prezydenci Niemiec, Włoch, Czech, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Albanii, Łotwy i Estonii, protestując przeciw przetrzymywaniu w więzieniu byłej premier Ukrainy.
Do Jałty jedzie za to polski prezydent Bronisław Komorowski.

Janosz Ader nie weźmie też udziału w spotkaniu prezydentów Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji 5-6 maja. Jednak z zupełnie innej przyczyny.
Węgierskie MSZ w oficjalnym oświadczeniu zapewniło, że „stosunki w ramach Grupy Wyszehradzkiej uważa za bardzo ważne”. Wskazano jednak, że

Janos Ader obejmie urząd dopiero 10 maja, zatem nie może reprezentować swojego kraju na spotkaniu w prezydentów na Słowacji,

w miejscowości Szczyrbskie Jezioro (Sztrbske pleso). Chociaż obowiązki prezydenta tymczasowo pełni przewodniczący parlamentu Laszlo Kover, na szczyt pojedzie węgierski ambasador w Bratysławie Csaba Balogh.
Janos Ader został wybrany przez parlament na prezydenta 2 maja. Został następcą Pala Schmitta, który zrezygnował z zajmowanego stanowiska 2 kwietnia, kiedy senat uniwersytetu medycznego w Budapeszcie odebrał mu tytuł doktorski, orzekając, że jego dysertacja była plagiatem.

znp, PAP

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: