Strona główna > Wiadomości > Ujawnić biegłych

Ujawnić biegłych


Skoro prokuratura posiada opinie biegłych z oględzin wraku i drzew z miejsca katastrofy smoleńskiej, to niech je ujawni – apeluje europoseł Janusz Wojciechowski.

– Skoro prokuratura twierdzi, że ma ekspertyzy badania wraku i oględzin uszkodzonych drzew, to niech je ujawni! Niech prokurator Seremet zwoła konferencję prasową z udziałem tych biegłych, którzy są autorami wydanych dla prokuratury opinii – apeluje Wojciechowski. – Niech ci biegli się przedstawią, niech się dowiemy, kim są, bo dotychczas to są biegli incognito. Niech opowiedzą, jakim oględzinom poddali wrak, co na nim znaleźli, jak badali uszkodzone drzewa, co na nich znaleźli, jakie są dowody na kontakt drzewa ze skrzydłem samolotu i tak dalej. Na to przecież czekamy od 2 lat i 2 miesięcy – podkreśla na swoim blogu.

– Ani tożsamość biegłych, ani wyniki ich ekspertyz nie muszą być owiane tajemnicą. Ujawnienie ich ustaleń w niczym nie utrudni dalszego śledztwa – stwierdza Wojciechowski. – Chyba że… chyba że prokuratura trzyma te dowody w tajemnicy ze względu na potencjalnego zamachowca, ale wersja zamachu, jak słyszymy, została wykluczona. Jeśli tak, to nie ma powodu, żeby wyniki ekspertyz wraku i oględzin drzew ukrywać przed opinią publiczną – dodaje. – Będę namawiał senatorów, aby zwrócili się do prokuratora generalnego o ujawnienie biegłych i ich dzieł – zapowiada Wojciechowski. Europoseł nawiązuje do oświadczenia grupy senatorów: Grzegorza Wojciechowskiego, Wojciecha Skurkiewicza, Bogdana Pęka, Beaty Gosiewskiej oraz Alicji Zając, skierowanego w kwietniu do szefa Prokuratury Generalnej Andrzeja Seremeta. Senatorowie pytali o prace zespołu biegłych powołanych przez prokuraturę w połowie zeszłego roku. “Prosimy też o wyjaśnienie, czy w ramach śledztwa w sprawie katastrofy polscy eksperci powołani przez prokuraturę badali wrak samolotu, czy badali oryginalne zapisy czarnych skrzynek, a także czy dokonali bezpośrednich oględzin brzozy, która według ustaleń komisji ministra Millera spowodowała oderwanie się fragmentu skrzydła samolotu wskutek zderzenia” – zwracali się do prokuratora generalnego.

Jak odpowiedział pierwszy zastępca PG Marek Jamrogowicz, czynności te polegały “na badaniu wraku samolotu oraz elementów z niego pochodzących, badaniu rejestratorów parametrów lotu oraz rejestratora zapisu dźwiękowego korespondencji radiowej oraz dźwięków w kabinie załogi, badaniu oryginalnych nośników danych z tych rejestratorów (…), oględzinach wszystkich przeszkód terenowych występujących na trasie podejścia do lotniska Smoleńsk-Północny, w tym uszkodzonych drzew”.

– Prokurator nie odpowiedział jednak wprost na pytanie, czy była przedmiotem oględzin ta konkretna “pancerna brzoza”, o którą samolot rzekomo urwał skrzydło – zauważa Wojciechowski.

Senatorowie pytali o to, czy “prokuratura dysponuje ekspertyzami prof. Wiesława Biniendy, dr. Kazimierza Nowaczyka i dr. Grzegorza Szuladzińskiego, przekazanymi jej przez zespół poselski do spraw wyjaśnienia katastrofy, i czy te ekspertyzy stanowią dowód w prowadzonym śledztwie”. Jamrogowicz odpowiedział, że do prokuratury trafił jedynie “audiowizualny zapis prezentacji wystąpień ekspertów”, który został włączony “do materiału aktowego sprawy”. “W przypadku przekazania przez wyżej wymieniony Zespół [smoleński – red.] jakichkolwiek materiałów związanych z przedmiotem postępowania zostaną one również włączone do akt śledztwa i zekazane biegłym”- zapowiedział prokurator.

Jamrogowicz stwierdził również, że “aktualny stan śledztwa nie pozwala na wskazanie, choćby przybliżonego, terminu jego zakończenia”. Jego zakończenie “uzależnione jest bowiem od otrzymania wszystkich dowodów i materiałów, o które polska prokuratura zwracała się do Federacji Rosyjskiej, jak również od opracowania końcowej opinii zespołu biegłych”.

– Prokuratura nie jest w stanie określić choćby przybliżonego czasu zakończenia śledztwa.
Czyli upłyną raczej kolejne nie miesiące, tylko lata – ocenia Wojciechowski.

Zenon Baranowski • NASZ DZIENNIK

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: